آیت الله خامنه ای: اجازه نمی دهیم از مراکز نظامی ایران بازرسی شود

حق نشر عکس khamenei.ir
Image caption رهبر ایران در یک دانشگاه نظامی در تهران سخنرانی کرده است

آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران گفته است "اجازه نمی دهیم از هیچیک از مراکز نظامی هیچگونه بازرسی از سوی بیگانگان انجام شود."

آقای خامنه ای امروز سی ام اردیبهشت (۲۰ مه) در دانشگاه نظامی امام حسین در تهران و در جمع دانش آموختگان "افسری و تربیت پاسداری" سخنرانی کرده است.

________________________________________

هشدار رهبر ایران درباره "کشاندن جنگ به مرزهای ایران"

آیت الله خامنه ای، در جریان سخنرانی امروز خود درباره آنچه که کشاندن جنگ به مرزهای ایران است، هشدار داد. رهبر ایران گفت "بنده خبرهایی دارم که دشمنان با همراهی برخی مسئولان سفیه منطقه‌ خلیج فارس درصددند که جنگ‌های نیابتی را به مرزهای ایران بکشانند. آنها بدانند اگر شیطنتی صورت گیرد واکنش ایران بسیار سخت خواهد بود‌."

________________________________________

در هفته های اخیر همزمان با نگارش متن توافق جامع اتمی ایران با گروه ۱+۵، اظهارنظرهای متنوعی از سوی مقام های ایرانی درباره نحوه بازرسی های آژانس بین المللی انرژی اتمی پس از اجرای توافق جامع صورت گرفته است. از جمله برخی از نمایندگان مجلس از احتمال طرح بازرسی از مراکز نظامی ایران ابراز نگرانی کرده اند و شماری از شخصیت های نظامی گفته اند پاسخ چنین درخواستی "سرب داغ" است.

بر اساس تفاهمی که بر سر مفاد توافق جامع اتمی میان ایران و گروه ۱+۵ به دست آمده، قرار است ایران در توافق نهایی اتمی، پروتکل الحاقی را به صورت داوطلبانه به اجرا درآورد. این پروتکل بازرسی از تاسیسات اتمی کشورها را آسان تر و دسترسی به مکان هایی را که آژانس با ارائه شواهد خواستار بازدید یا نمونه برداری از آنجا شود را فراهم می کند.

در تازه ترین اظهار نظر رهبر ایران درباره مذاکرات جاری اتمی، او مخالفت خود را با برخی از مصادیق بازرسی بیان کرده است.

آقای خامنه ای گفته "باز در مذاکرات حرف های تازه می زنند، می‌گویند اجازه‌ مصاحبه با دانشمندان هسته‌ای باید داده شود. این یعنی بازجویی. من اجازه نمی‌دهم بیگانگان با دانشمندان و فرزندان عزیز ملت که این دانش را به اینجا رساندند بیایند حرف بزنند."

رهبر ایران گفته "همانگونه که قبلا هم گفته شد، اجازه هیچگونه بازرسی از هیچیک از مراکز نظامی و همچنین گفت و گو با دانشمندان هسته ای و سایر رشته های حساس و اهانت به حریم آنها، داده نخواهد شد" و "ملت و مسئولان ایران در مقابل زیاده خواهی ها و زورگویی ها به هیچ وجه کوتاه نخواهند آمد."

آیت الله خامنه ای در عین حال خطاب به مسئولان و مذاکره کنندگان اتمی گفته "باید پیام عظمت ملت ایران را در مذاکرات نشان دهند."

______________________________________

  • توضیح مقام های وزارت خارجه ایران درباره اجرای پروتکل الحاقی

دو روز پیش از سخنرانی آیت الله خامنه ای، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران درباره پروتکل الحاقی گفته بود زمانی که این پروتکل در دهه ۹۰ میلادی مورد مذاکره قرار گرفت چارچوب ها برای این که دسترسی ها به اسرار نظامی و حتی اقتصادی کشورها نباشد، فراهم شد. آقای ظریف گفته مقررات موجود در پروتکل الحاقی، مانع از سوء استفاده از این گونه دسترسی ها است ضمن این که اینها "بازرسی" نیست بلکه "دسترسی" است که بر اساس چارچوب مشخص و مدیریت شده است.

در اظهار نظر دیگری، حمید بعیدی نژاد از اعضای گروه مذاکره کننده ایران هم گفت که هر گونه دسترسی به مراکز حساس غیر اتمی شامل تاسیسات نظامی "اگر بخواهد انجام شود، ایران می تواند به هنگام اعطای دسترسی به آژانس تمامی تجهیزات لازم و نواحی و فعالیت های غیر مرتبط را از چشم اعضای آژانس بپوشاند و به این وسیله امکان افشای اطلاعات محرمانه خود را به کمترین حد و به صفر برساند."

______________________________________