مذاکره کننده اتمی ایران: احتمال شکست کنفرانس ان پی تی وجود دارد

حق نشر عکس isna
Image caption مدیرکل سیاسی و امنیت بین الملل وزارت خارجه ایران در نیویورک به سر می برد

حمید بعیدی نژاد، مدیرکل سیاسی و امنیت بین الملل وزارت امور خارجه ایران و مذاکره کننده ارشد اتمی این کشور که برای شرکت در کنفرانس بازنگری معاهده منع گسترش سلاح های اتمی (ان پی تی) در نیویورک به سر می برد، از احتمال شکست این کنفرانس خبر داده است.

آقای بعیدی نژاد گفته است که چهار روز مانده به پایان کنفرانس یک ماهه بازنگری در معاهده ان پی تی، "اختلافات عمده ای" بین کشورهای دارنده و غیردارنده سلاح اتمی درباره موضوع خلع سلاح وجود دارد.

بر اساس گزارش این مقام ایرانی، رئیس کنفرانس ان پی تی تصمیم گرفته جلسه مشترکی بین کشورهای دارنده سلاح هسته ای شامل آمریکا، روسیه، بریتانیا، فرانسه و چین (اعضای دائم شورای امنیت) از یکطرف و ١۵ کشور به نمایندگی از کشورهای غیر اتمی از جمله ایران تشکیل دهد.

به گزارش ایرنا، آقای بعیدی نژاد گفته است که ایران به عنوان رئیس جنبش غیرمتعهدها، "پیشنهادات متنوعی" به کنفرانس ارائه کرده است.

مدیرکل وزارت امور خارجه ایران گفته است که کشورهای غیر هسته ای پیشنهاداتی را به کشورهای دارنده ارائه کرده اند که اگر با برخی از مهمترین آنها موافقت نشود، "این احتمال وجود خواهد داشت که کنفرانس با شکست مواجه شود و نتواند مصوبه ای داشته باشد."

کنفرانس بازنگری معاهده ان پی تی هر پنج سال یکبار برگزار می شود. در جریان کنفرانس امسال که حدود یک ماه پیش در نیویورک آغاز شد، محمدجواد ظریف وزیر امورخارجه ایران به عنوان رئیس دوره ای جنبش غیرمتعهدها، سخنران افتتاحیه کنفرانس بود.

طبق معاهده ان پی تی، کشورهای دارای سلاح اتمی نباید به کشورهای غیردارنده در راه رسیدن به این سلاح کمک کنند و کشورهای غیربرخوردار هم متعهدند تا در این راه تلاش نکنند. در عین حال کشورهای دارنده باید دیگر کشورها را برای استفاده صلح آمیز از انرژی اتمی یاری کنند.

بیش از ۱۸۰ کشور از اعضای معاهده ان پی تی هستند اما اسرائیل، هند و پاکستان به عضویت آن درنیامده اند و کره شمالی هم که پیشتر به آن پیوسته بود در سال ۲۰۰۳ از این معاهده خارج شد.