کشتی اعزامی ایران به یمن 'در جیبوتی تخلیه می‌شود'

حق نشر عکس TASNIM

خبرگزاری رویترز به نقل از مقام‌های سازمان ملل متحد در جیبوتی گزارش داده است که بار کشتی کمکی ایران به یمن، در کشور آفریقایی جیبوتی و تحت نظارت این سازمان تخلیه خواهد شد.

کشتی "ایران شاهد" حدود ده روز پیش در ماموریتی با عنوان "نجات" از بندرعباس در جنوب ایران راهی بندر حدیده در غرب یمن شد.

عربستان سعودی هشدار داده بود که تنها در صورت بازرسی اجازه رسیدن این کشتی به یمن را خواهد داد، اما ایران گفته بود که به هیچ وجه اجازه این کار را نخواهد داد.

با وجود این، روز چهارشنبه (۳۰ اردیبهشت) مقام‌های ایرانی گفتند که کشتی نجات برای "همکاری با سازمان ملل" به جیبوتی در شرق تنگه باب‌المندب می‌رود.

رسانه‌های ایران گزارش داده بودند که این کشتی بعد از بازرسی در جیبوتی راهی یمن خواهد شد، اما عبیر عطیفه، سخنگوی "برنامه جهانی غذا" در خاور میانه امروز جمعه اعلام کرد که بار کشتی امدادی ایران در جیبوتی تحویل سازمان ملل خواهد شد تا با کشتی‌های این سازمان راهی بندر حدیده یمن شود.

خانم عطیفه گفت که این کشتی تا روز شنبه (دوم خرداد) به جیبوتی نخواهد رسید.

او گفت ایران به سازمان ملل گفته است که کشتی نجات حامل ۲۵۰۰ تن بار شامل برنج، آرد، کنسرو ماهی تن، دارو، آب، چادر و پتو است.

'شکست حصر یمن'

ایران پیش از این گفته بود علاوه بر محموله کمکی، سه فعال ضد جنگ از اروپا و آمریکا و ۱۵ خبرنگار هم در این کشتی هستند.

طی ده روز گذشته رسانه‌های عمدتا محافظه‌کار ایران به شکل گسترده و ویژه‌ای اخبار مربوط به کشتی نجات و تلاش آن برای "شکستن حصر یمن توسط عربستان" را پوشش می‌دادند.

عربستان ایران را به دخالت در امور یمن از طریق حمایت نظامی از شبه‌نظامیان شیعه حوثی متهم می‌کند.

اما ایران با رد این اتهام عربستان را به دلیل بمباران یمن به "نسل‌کشی و جنایت" متهم ‌می‌کند.

مطالب مرتبط