وزیر نفت ایران درباره نرخ بنزین: همه گزینه‌ها روی میز است

حق نشر عکس TASNIM
Image caption دولت ایران می‌گوید واریز سهمیه سوخت خردادماه خودروهای شخصی و موتورسیکلت‌ها در مرحله تصمیم‌گیری است

رسانه‌های ایران گزارش داده‌اند ارائه سهمیه سوخت ماه خرداد برای خودروهای شخصی، بدون اطلاع‌ قبلی متوقف شده است.

بنا بر این گزارش‌ها خودروهایی که از ابتدای ماه خرداد برای سوخت‌گیری به پمپ بنزین رفته‌اند، متوجه شده‌اند که سهمیه ۶۰ لیتری بنزین ۷۰۰ تومانی به کارت‌ها سوخت واریز نشده است.

بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت ایران از مردم خواسته "تنها ۲ تا ۳ شب" منتظر بمانند تا از وضعیت نرخ جدید بنزین خودروهای سواری مطلع شوند.

گزارش رسانه‌ها و اظهارات بعضی مقام‌های مسئول، حاکی از احتمال حذف سوخت سهمیه‌ای و تک نرخی شدن قیمت سوخت است.

به گزارش ایرنا آقای زنگنه درباره احتمال گران شدن قیمت سوخت و حذف بنزین سهمیه‌ای گفت: "در این زمینه همه گزینه ها روی میز است."

سوخت تک نرخی

به گزارش خبرگزاری‌های ایران، اکبر نعمت‌اللهی، مدیرکل روابط عمومی وزارت نفت گفته است هنوز تصمیم قطعی درباره سهمیه سوخت گرفته نشده " اما به‌احتمال زیاد این سهمیه واریز نمی‌شود و خودرو‌های شخصی از این به بعد با نرخ آزاد سوخت‌گیری می‌کنند".

آقای نعمت‌اللهی تک‌نرخی کردن سوخت برای خودروهای شخصی را راه حلی برای جلوگیری از "فروش غیرقانونی، قاچاق و نگه داشتن بیش از حد سوخت در کارت" عنوان کرده است.

در صورت حذف سوخت سهمیه‌ای، بنزین به قیمت آزاد یعنی ۱۰۰۰ تومان در هر لیتر و گازوئیل هم با نرخ لیتری ۵۲۵ تومان ارائه خواهد شد.

با شروع اجرای برنامه هدفمندی یارانه‌ها در ایران در اواخر سال ۱۳۸۹، قیمت بنزین سهمیه‌ای و آزاد به ترتیب ۴۰۰ و ۷۰۰ تومان در هر لیتر تعیین شد.

اوائل اردیبهشت سال گذشته خورشیدی نرخ بنزین سهمیه‌ای و آزاد با ۳۰۰ تومان افزایش در هر لیتر به ترتیب به ۷۰۰ و ۱۰۰۰ تومان رسید.

دولت ایران وعده داده که در سال ۱۳۹۴ قیمت سوخت افزایش پیدا نخواهد کرد. وزارت نفت هم اعلام کرده بود که تا پایان سال جاری تغییری در قیمت و میزان سهمیه خودروها ایجاد نخواهد شد.