استانداری تهران تجمع مقابل مجلس را 'غیرقانونی' اعلام کرد

حق نشر عکس ISNA
Image caption علاوه بر مسائل سیاسی در بسیاری از موارد اعتراض‌های صنفی هم باعث برگزاری تجمع در مقابل مجلس ایران شده است

یک مقام استانداری تهران برگزاری تجمع مقابل ساختمان مجلس شورای اسلامی را "غیرقانونی" خوانده و گفته است "مجوزی برای برگزاری تجمع در این مکان صادر نمی‌شود".

محمدرضا یوسفی، مدیر کل امور سیاسی و انتخابات استانداری تهران همچنین گفت که برگزاری تجمع در نقاط دیگر شهر تهران هم "مستلزم اخذ مجوز قانونی از استانداری است".

بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق تهران قصد داشت امروز شنبه، دوم خرداد، تجمعی با عنوان "مذاکرات هسته‌ای، زیر شبح تهدید و تحریم" در مقابل ساختمان مجلس برگزار کند.

آقای یوسفی به خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا، گفته است که استانداری تهران خواهان تغییر محل برگزاری این تجمع برای صدور مجوز قانونی برای آن شده است.

خبرگزاری صدا و سیما هم به نقل از مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق گزارش داده که محل این تجمع به دلیل صادر نشدن مجوز به میدان فلسطین تغییر کرده است.

برگزارکنندگان این تجمع منتقد روند فعلی مذاکرات هسته‌ای ایران با کشورهای پنج به علاوه یک هستند.

_______________________________________________________

اصل 27 قانون اساسی ایران: تشکیل‏ اجتماعات‏ و راه‏پیمایی‏‌ها، بدون‏ حمل‏ سلاح‏، به‏ شرط آن‏ که‏ مخل‏ به‏ مبانی‏ اسلام‏ نباشد آزاد است‏.

تبصره ۲ ماده شش قانون احزاب در ایران: برگزاری راهپیمایی‌ها با اطلاع وزارت کشور بدون حمل سلاح در صورتی که به تشخیص کمیسیون ماده ۱۰ مخل به مبانی اسلام نباشد‌ و نیز تشکیل اجتماعات در میادین و پارکهای عمومی با کسب مجوز از وزارت کشور آزاد است.

_______________________________________________________

پیش از این علاوه بر مسائل سیاسی در بسیاری از موارد اعتراض‌های صنفی هم باعث برگزاری تجمع در مقابل مجلس ایران شده است.

از جمله معلمان یا کارگران بارها برای رسیدگی به وضعیت شغلی‌شان در برابر مجلس تجمع کرده‌اند.

اما مدیرکل امور سیاسی و انتخابات استانداری تهران امروز به صراحت گفت که برگزاری هرگونه تجمع مقابل ساختمان مجلس شورای اسلامی از نظر استانداری تهران غیرقانونی است.

مطالب مرتبط