هواپیمای 'امدادی' ایران اجازه فرود در جیبوتی را نگرفت

حق نشر عکس a

رسانه‌های ایران گزارش داده‌اند که یک هواپیمای ایرانی "حامل کمک برای مردم یمن" که قرار بود امروز در فرودگاه شهر جیبوتی، پایتخت کشور آفریقایی جیبوتی به زمین بنشیند، اجازه فرود نگرفته است.

به گزارش رادیو دولتی ایران جنگنده‌های عربستان سعودی مانع فرود هواپیما شده‌اند و این هواپیما مجبور شده به بندر چابهار در جنوب شرق ایران بازگردد.

اما رئیس هلال احمر ایران در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس علت بازگشت هواپیما را "نبود ظرفیت پذیرش حجم زیاد کمک‌ها از سوی جیبوتی" اعلام کرده است.

معاون امور بین‌الملل هلال احمر هم به خبرگزاری مهر گفت "علی‌رغم هماهنگی‌های به عمل آمده با سازمان ملل متحد و برنامه جهانی غذا برای فرود این محموله ۲۰ تنی، باز هم اجازه فرود هواپیما در جیبوتی صادر نشد".

کمتر از یک ماه پیش جنگنده‌های سعودی در چند مورد مانع از ورود هواپیماهای ایرانی به حریم هوایی یمن شده بودند.

تخلیه بار کشتی نجات

یک کشتی ایرانی هم که به گفته مقام‌های این کشور حامل ۲۵۰۰ تن کمک برای مردم یمن بود، امروز شنبه ۲۳ مه (دوم خرداد) مجبور شد برای تحویل بار خود به سازمان ملل، در جیبوتی پهلو بگیرد.

جیبوتی در شرق آفریقا و غرب تنگه باب‌المندب واقع شده و سازمان ملل متحد به دلیل نزدیکی این کشور به یمن، آن را به عنوان مرکز هماهنگی امدادرسانی به مردم جنگ‌زده یمن انتخاب کرده است.

ایران قبلا گفته بود "کشتی نجات" در بندر حدیده در غرب یمن پهلو خواهد گرفت و هرگونه بازرسی از این کشتی را رد کرده بود.

عربستان ایران را به حمایت از شبه‌نظامیان شیعه حوثی در یمن و تلاش برای بی‌ثباتی این کشور متهم می‌کند.

ایران این اتهام را رد می‌کند و در مقابل حملات هوایی عربستان و متحدانش به یمن را ناقض قوانین بین‌المللی می‌داند.

در این حملات که از دو ماه پیش شروع شده، بیش از هزار غیرنظامی کشته شده‌اند.

مطالب مرتبط