روزنامه های دوشنبه تهران؛ مخالفان مذاکرات هسته ای: شرایط خطرناک است

روزنامه های امروز صبح در صفحات اول خود از حاشیه جلسه غیرعلنی مجلس و درگیری هواداران دولت احمدی نژاد با وزیر خارجه جواد ظریف نوشته و در گزارش های خود تندی های دو نماینده اقلیت مجلس را منعکس کرده اند، روزنامه های تندرو روایت همین نمایندگان را از گفته های وزیر خارجه و معاونش پذیرفته و در مقالاتی هشدار دادند که هیات مذاکره کننده دارد از خط قرمزها عبور می کند و در صورت توافق چیزی از تاسیسات هسته ای ایران نمی ماند.

گزارش هایی درباره فقر در خرمشهر، همزمان با سالگرد آزادی این شهر، مقالاتی در موافقت و مخالفت با گران شدن بنزین، هشدار یک فرمانده نظامی درباره نزدیک شدن داعش به مرزهای کشور، نگرانی های زیست محیطی از جمله تخریب باغ ها و پارازیت مضر برای شهرنشینان از دیگر مطالب این روزنامه هاست.

شرایط بسیار خطرناک است یا این ها هیاهوست

حق نشر عکس na
Image caption تیتر و عکس صفحه اول ابتکار

کیهان در تیتر اول خود به نقل از مخالفان دولت از جلسه غیرعلنی مجلس پرسیده « بازرسی مدیریت شده یا پرش از روی خط قرمز» و با این تیتر توضیح وزارت خارجه و گفته های رییس مرکز پژوهش های مجلس را نادیده گرفته و به استناد گفته های اقلیت مخالفت دولت خبر داده که هیات مذاکره کننده با پذیرش بازرسی های سازمان ملل از مراکز هسته ای، خط قرمز ها را پشت سر گذاشته است.

در همین حال حسین شریعتمداری هم در یادداشت روز این روزنامه نوشته: افق پیش‌روی مذاکرات هسته‌ای اگر تا چند هفته قبل «خاکستری» بود و اعضای محترم تیم مذاکره‌کننده در سایه روشن‌های این افق خاکستری، نشانه‌هایی از یک توافق مطلوب را آدرس می‌دادند ولی امروزه با توجه به شواهد و اسناد موجود جای کمترین تردیدی نیست که چنانچه در فرمول مذاکرات و روال جاری آن تجدیدنظر جدی نشود، از تأسیسات هسته‌ای ایران اسلامی فقط یک «مجسمه یادبود» باقی می‌ماند که غیر از یادآوری تلاش بر باد رفته دانشمندان و دست‌اندرکاران برنامه هسته‌ای کشورمان و حسرت از دست دادن آنچه تاکنون به دست آورده‌ایم، خاصیت و ارزش دیگری نخواهد داشت و این، تازه آغاز ماجراست و ادامه داستان در بستر دیگری که الزاما هسته‌ای نیست و در صورت وقوع، تاریک و فاجعه‌آفرین نیز هست، دنبال خواهد شد.

مدیر کیهان اظهار نظر کرده که: مفهوم واقعی و غیرقابل تغییر تن دادن به پروتکل الحاقی، خلع سلاح کامل کشورمان و کاهش توان نظامی جمهوری اسلامی در حد برخورداری از تعدادی تفنگ و فشنگ و نارنجک خواهد بود! آیا فرض دیگری وجود خواهد داشت؟ اگر پاسخ منفی است آیا نباید نگران آینده فاجعه‌بار توافقی بود که دوستان مذاکره‌کننده بعد از اصرارها و درخواست‌های فراوان، فقط گوشه‌ای از آن را رونمایی کرده‌اند؟

یادداشت روز کیهان به نقل از یک منبع موثق نوشته: برخی از اعضای تیم مذاکره‌کننده کشورمان علی‌رغم اظهارنظرهای خوشبینانه قبلی، توافق هسته‌ای با تعریف آمریکایی‌ها را خسارت‌آفرین و غیرقابل قبول می‌دانند و به صراحت ابراز داشته‌اند عدم توافق را به توافق مزبور که ویرانگر امنیت و اقتصاد کشور است ترجیح می‌دهند.

کیهان نامی از این عضو هیات مذاکره گر نیاورده است.

آفرین چیت ساز اول در سرمقاله ایران روزنامه دولت نوشته: هر چه زمان مقرر برای توافق هسته‌ای نزدیک می‌شود جبهه مخالفان مذاکره بر شدت و دامنه مخالفت خود می‌افزایند و به ابزارها و شگردهای تازه برای اخلال در روند مذاکره دست می‌یازند. موج تحرک اردوی مخالفان مذاکره را می‌توان از تعداد و تعدد میتینگ‌ها و نیز انبوه شایعاتی که اتاق فکری آنها علیه تیم مذاکره ساخته و پرداخته می‌کنند، دریافت. از همین رو تیم مذاکره‌کننده این روزها همزمان که در وین به کار سخت تدوین متن توافقنامه سرگرم است ناگزیر است در تهران هر روز مسافت عمارت وزارت خارجه تا بهارستان را طی کند تا مبادا طرح‌های ضربتی گروه پایداری، نگاه اکثریت مجلس را به ابهام بیالاید.

به نوشته این مقاله: کثیری از ناظران تب و تاب اخیر در محفل مخالفان، مذاکره را امری طبیعی می‌خوانند و بر این عقیده‌اند که رفتارهای تهاجمی مخالفان دولت از دو عامل نشأت می‌گیرد؛ اول آنکه زمان چندانی تا موعد نهایی امضای توافق هسته‌ای باقی نمانده است و به تبع هر چه عقربه زمان به تاریخ دهم تیرماه نزدیک شود آهنگ این نوع رفتارهای پرخاشگرانه شتاب بیشتری خواهد گرفت.

سرمقاله روزنامه ایران یاد آور شده: بارزترین ویژگی رفتار مخالفان مذاکره در این مرحله دمیدن آنها در فضای التهاب و به عبارتی غبارآلود کردن فضا برای تیم مذاکره‌کننده است. این بخش از تاکتیک مخالفان اساس سیاست دولت اعتدال را نشانه رفته است. پرواضح است عزم دولت روحانی در ۲۰ ماه گذشته بر ایجاد آرامش و فضایی عقلانی بویژه در روابط ایران و قدرت‌های بزرگ استوار بوده و مهم‌ترین وجه تمایز دوران دولت فعلی، همانا عبور از شعارزدگی‌ها و تندروی‌های دولت قبل بوده است.

خطر داعش در مرزها

حق نشر عکس na
Image caption کارتون احسان گنجی، بی قانون

قانون در گزارشی با عنوان هشدارآمیر نوشته: نیروهای نظامی ایران و به ویژه ارتش بارها در مرزهای كشورمان با تروریست ها و بدخواهان ایران درگیر شده است و آنها را به زانو درآورده اند ولی همه می‌دانند داعش و سایرگروهك‌های تكفیری به هیچكس رحم نمی‌كنند. این نكته موجب نگرانی فرمانده نیروی زمینی ارتش هم شده است. و با بیان اینکه اکنون با چهره جدیدی از تهدیدات در منطقه روبه رو هستیم، تقویت نیروهای زمینی ارتش و سپاه را خواستار شد.

قانون با این مقدمه خبری از حضور فرمانده نیروهای زمینی ارتش در جلسه علنی مجلس را منتشر کرده و از قول سرتیپ احمدرضا پوردستان نوشته اکنون با چهره جدیدی از تهدیدات در منطقه روبه رو هستیم، نیروهای گروهک‌ تروریستی و تکفیری در نزدیکی مرزهای کشور هستند.

این روزنامه خبر داده که امیر پوردستان در مجلس یادآور شده: سال گذشته در همین موقع، از طرف ستادکل به من ابلاغ شد که نیروهای داعش در جلولا و سعدیه هستند و گام بعدی آن‌ها خانقین و ورود به ایران است. وی افزود: در استان‌های مرزی کشور نیز فضاسازی شده بود و انبارهای مهمات و هوادارانی پیش بینی کرده بودند تا زمانی که داعش خود را به مرزهای ایران رساند، یکسری ترور‌ها و انفجار‌ها در خاک ایران انجام شود که سربازان گمنام امام زمان (عج) جلوی آن‌ها را گرفتند. فرمانده نیروی زمینی ارتش توضیح داد: در این مقطع نیروی زمینی در کمتر از سه روز پنج تیپ رزمی به مرز‌ها رساند و حرکت‌هایی را نیز آن سوی مرز شروع کرد؛ نفرات پیاده و بالگردهای خود را به آن طرف مرز فرستادیم و توپخانه‌ها را نیز ثبت تیر کردیم.

قانون سپس خبر داده که پوردستان با بیان اینکه امروز صحنه نبرد زمینی است، ادامه داد: باید بتوانیم تانک بخریم، خودروهای خود را متحرک و بالگرد‌ها را «اورهال» کنیم. فرمانده نیروی زمینی ارتش خاطرنشان کرد: امسال در بحث بودجه توجه ویژه‌ای به مجموعه نیروی زمینی شد اما از نمایندگان می‌خواهم که این نگاه ویژه‌تر شود تا بتوانیم به شایستگی به رسالت خود عمل کنیم.

محمد مهدی مظاهری در مقاله ای در روزنامه ایران به تحلیل وضعیت منطقه پرداخته و نوشته: با شکست پروژه دولت - ملت‌سازی در عراق پس از حمله آمریکا به این کشور و نیز ایجاد هرج و مرج و چند دستگی در سوریه با مداخله قدرت‌های منطقه‌ای و فرامنطقه ای، از یکسو وحدت و یکپارچگی بین گروه‌های قومی و مذهبی این کشورها از بین رفته و همین امر سبب همکاری اقوام و گروه‌های ناراضی با گروه‌های افراطی و در نتیجه تقویت و قدرت‌یابی آنها شده است. از سوی دیگر دولت‌های حاکم بر این کشورها اقتدار و حاکمیت خود را از دست داده و قادر به بسیج تمامی نیروها و امکانات برای دفاع از سرزمین و امنیت ملت خود نیستند.

نویسنده اضافه کرده: ناآگاهی و اطلاع‌رسانی ناصحیح در مورد عقاید و عملکرد این گروه‌های افراطی و تعارضات آنها با اسلام ناب محمدی سبب جذب افراد مختلف به این گروه‌ها و تقویت آنها شده است.این امر در بین جوانان کشور‌های مختلف بیشتر از سایر اقشار بوده است وحتی کشورهای اروپایی را نیز در برمی گیرد. بر اساس نتایج یک نظرسنجی، ۱۵ درصد مردم فرانسه دارای دیدگاه مثبتی نسبت به رویکرد گروهک تروریستی داعش هستند.

و سرانجام مقاله ایران بدین جا رسیده که: حمایت‌های مالی و لجستیکی برخی کشورها از گروه‌های افراطی بویژه داعش نیز از دیگر دلایل قدرت‌یابی و پیشروی این گروه در منطقه به حساب می‌آید. بر اساس اسناد، ۲۸ سعودی و ۱۲ شخصیت عراقی در صدر کمک‌کنندگان به داعش قرار دارند. بر این اساس پیشروی‌های اخیر داعش درسوریه و عراق امری غیرمنتظره و غیر قابل پیش‌بینی نبوده است.

باید از دولت انتقاد کرد

مهدی بهکیش در سرمقاله دنیای اقتصاد نوشته: به نظر می‌رسد دولت کنونی با مسائل و مشکلات زیادی در حوزه سیاست داخلی و خارجی مواجه است که درصد بالایی از توان خود را صرف آن کرده و به همین خاطر دولتمردان انرژی لازم را برای حل مشکلات اقتصادی از خود نشان نمی‌دهند، از این‌رو برخی سیاست‌گذاری‌هایشان بیش از آنکه اقتصادی باشد، سیاسی است. آنها فرصت نمی‌کنند که به حل اساسی و ریشه‌ای مشکلات اقتصادی بپردازند و چون می‌خواهند افکار عمومی را قانع کنند و احتمالا قافیه را به رقیب نبازند.

این استاد دانشگاه اضافه کرده: انتخاب این راه، در ادبیات اقتصادی ساده‌ترین راه ممکن شناخته می‌شود که دولتی با بخشنامه و تهدید به سرکوب قیمت‌ها بپردازد و بگوید می‌خواهد با این روش‌ها تورم را کنترل کند و افکار عمومی را به نفع خود بسیج کند؛ ولی این نوع برخورد در مجموعه تخصصی این دولت قابل تعریف نیست و بنابراین می‌توان چنین استنباط کرد که دولت آنقدر تحت فشار سیاسی است که حاضر شده تن به تصمیماتی دهد که در محدوده نظریات اقتصادی قابل توجیه نباشد.

در پایان این مقاله آمده: شاید دولت فکر می‌کند که چون مذاکرات با دول غربی به مراحل پایانی خود نزدیک می‌شود باید بیشتر توان کارشناسی و فکری و حتی سیاسی خود را صرف به نتیجه رسیدن آن کند. ما هم قبول داریم که حل مشکل ایران با کشورهای ۵ +۱ در اولویت قرار دارد اما اگر تحریم‌ها به تدریج حذف شود باید فضای کسب‌وکار نیز هموار شود. به عبارت دیگر لازم است سیاست‌گذاری‌ها به سمتی هدایت شود که سرمایه‌گذاران خارجی به فکر همکاری بلندمدت با ما باشند و فعالان اقتصادی داخلی نیز به پایداری اوضاع کشور حداقل تا ۱۰ سال آینده امیدوار باشند.

باز هم «بنزین»

حق نشر عکس na
Image caption کارتون علیرضا پاکدل، اعتماد

امروز روزنامه های مختلف خبر داده که دولت با روش تازه و بی خبر بنزین را تک نرخی و بهای آن را به لیتری هزار تومان بالا برده است، چند روزنامه به انتقاد از این تصمیم دولت پرداخته اند اما حمید حسینی در مقاله ای در شرق به استقبال از این تصمیم رفته و نوشته: سال گذشته دولت با افزایش قیمت بنزین سهمیه‌ای به ٧٠٠ تومان و آزاد به ١٠٠٠ تومان و افزایش ١٦ درصدی بهای گازوئیل، بخشی از کسری منابع هدفمندی یارانه‌ها را که بیش از ١٢هزار میلیارد تومان بود، جبران کرد. در هنگام بررسی لایحه بودجه سال جاری نیز صحبت از افزون بر شش هزار میلیارد تومان کسری بودجه هدفمندی به میان آمد که دو راه بیشتر برای آن وجود ندارد؛ یا با حذف یارانه متعلق به قشرهای متوسط به بالا، این کسری تأمین شود یا دولت، قیمت حامل‌های انرژی را افزایش دهد.

این عضو اتاق بازرگانی و صنعت و معدن اضافه کرده: به‌هرحال کاهش ٥٠ درصدی بهای نفت خام، محدودیت‌های ناشی از تحریم و مسائل منطقه‌ای در کنار مصرف بالای حامل‌های انرژی در کشور و تأمین منابع یارانه‌های نقدی، سبب شده وزارت نفت از چند جهت تحت فشار قرار بگیرد. اگر دولت نگاه کلان‌تری به عرصه اقتصاد داشته باشد، نفت ٤٥ دلاری فرصت خوبی برای آزادسازی قیمت بنزین است. بر این اساس، قیمت یک لیتر بنزین حدود هزارو ٣٠٠ تومان خواهد بود. بنزین نسبت به مسکن، نان و کالاهای اساسی‌ای که نیاز مردم است، اهمیت کمتری دارد.

مقاله شرق: اصرار بر قیمت‌گذاری از سوی دولت را ادامه اشتباهات گذشته دانسته و نوشته: به نظر می‌رسد امروز هم اگر اجبار محدودیت‌ها نبود، دولت به سمت واقعی‌ترشدن بهای بنزین حرکت نمی‌کرد. اگر دولت از نرخ‌گذاری برای بنزین و خوراک پتروشیمی‌ها- که هر سال سبب بحث‌ها و ایجاد جو روانی در جامعه می‌شود- دست بردارد، آن‌گاه می‌توان با بین‌المللی‌کردن قیمت بنزین، به سمت اصلاحات ساختاری اقتصادی در این حوزه حرکت کرد. همیاری مردم سبب خواهد شد دولت با کسب منابع لازم از این بخش و هم‌زمان حذف یارانه افراد غیرنیازمند، به سوی تحقق عدالت اجتماعی و کمک به حدود ١٥ میلیون جمعیت نیازمندِ حمایت، گام بردارد.

پردیسان را به طبیعت بسپارید!

اسماعیل کهرم در نامه ای به شهردار تهران که در قانون چاپ شده از او خواسته از پیشنهاد خود برای ساختن پارک پردیسان منصرف شود و این پارک را به طبیعت بسپارد.

این استاد محیط زیست در نامه خود افزوده: آثار مداخله شهرداری را در عوارض گوناگون طبیعی تهران، شاهد هستیم. سازمان زیباسازی شهرداری چه برسر رود دره‌های ما مانند ولنجک، رودخانه دربند، سربند، دارآباد وحتی جوی‌های خیابان ولیعصرآورده‌اند؟ رودخانه‌ها را تبدیل به ناودان‌های سیمانی کرده‌اند که از طرفی آب و زباله‌های داخل آن با شتاب به نواحی جنوب شهر سرازیر می‌شوند و از طرف دیگر آب به سفره‌های آب زیرزمینی نفوذ نمی‌کند. جناب شهردار، باید کلنگ برداشت و کف سنگفرش شده جوی‌های خیابان ولیعصر را تخریب کرد تا درختان چنار این خیابان نفسی بکشند در داخل پارک‌های ما از پارک ملت، پارک شهر زیبای قدیمی، نقاط و عرضه سنگفرش شده و آسفالت‌شده بیشتر است یا منطقه‌های پوشیده شده از درخت؟ آیا در پارک‌های ما در تهران خاک می‌تواند نفس بکشد؟

به نوشته قانون در ادامه این نامه آمده: یک‌بار تشریف بیاورید و گروه‌های دانش آموزان، خانواده‌ها و همشهری‌هایی را که ورزش می‌کنند یا سفره‌ای گسترده‌اند و از هوای پاک و چمن و سایه مفرح استفاده می‌کنند، مشاهده کنید. پردیسان کاملا در اختیار مردم است، البته نه با اتومبیل. ورود شهرداری منجر به سنگفرش، آسفالت، احداث آبنما و عوارض مصنوعی دیگری می‌شود که طبیعت زیبای پردیسان را مخدوش می‌کند.

جمعیت دیگر پیر نمی شود

حق نشر عکس na
Image caption کارتون محمدرضا ثقفی، شهروند

شهرام شهیدی در ستون طنز اعتماد از قول یک مقام شهرداری تهران نوشته: در میان مناطق شهرداری مناطق ٢، ٤، ٥، ١٤، ١٥ و ٢٠ بیشترین و مناطق ٩ و ٢٢ كمترین تعداد دختران را دارا هستند. حالا دانستن این موضوع چه كمكی به ما می‌كند؟ و از قول موسیو شیطان نوشته: این باعث می‌شود نیروی انتظامی، نیروی گشت ارشاد كمتری بفرستد به مناطق ٩ و ٢٢ و وقت خودش را تلف نكند. در این مناطق چند تا ون هم كفایت می‌كند.

شخصیت دیگر طنزنویس مادموازل ناتو است که گفته: این نشان می‌دهد محققان می‌توانند با تحقیق روی زندگی مردمان این مناطق پی ببرند چه عواملی در دختر‌زا یا پسر‌زا بودن والدین موثر است. و یکی دیگر افزوده: احتمالا شهرداری باید تمهیدات بیشتری جهت دسترسی آسان‌تر و سریع‌تر به مناطق ٢، ٤، ٥، ١٤، ١٥ و ٢٠ مهیا كند. مثلا خطوط مترو ر ا بیشتر ببرد آن سمت یا اتوبوس‌های شركت واحد را در خطوط این مناطق بیشتر كند. یا حتی تاكسی‌ها را بیشتر كند. چرا ؟ چون از این به بعد شاهد هجوم پسران محله‌های دیگر به این مناطق می‌شود. اصلا این یك اصل فیزیكی است. هر چیزی از محل تراز بالاتر سرریز می‌شود به محلی با تراز پایین‌تر.

و بالاخره به نوشته طنز نویس اعتماد خانم باجی گفته: خب چه خوب این تردد شهری باعث افزایش تعداد آشنایی‌ها و ازدواج می شود و جمعیت دیگر پیر نمی شود.

مطالب مرتبط