دولت ایران سهمیه‌ بنزین خودروهای شخصی و عمومی را حذف کرد

حق نشر عکس TASNIM

بعد از چند روز ابهام درباره وضعیت و نرخ سوخت، دولت ایران با تایید حذف سهمیه بنزین خودروهای شخصی و عمومی اعلام کرد که بنزین و فرآورده‌های نفتی از جمله گاز مایع و سوخت هواپیماهای مسافربری از ساعت ۲۴ سه‌شنبه ۵ خرداد با نرخ‌ تازه عرضه می‌شود.

به گفته داوود عربعلی، سخنگوی شرکت ملی پخش فراورده‌های نفتی ایران هر لیتر بنزین معمولی با نرخ ۱۰۰۰ تومان و هر لیتر بنزین سوپر به قیمت ۱۲۰۰ تومان عرضه خواهد شد.

قیمت نفت گاز یا گازوئیل با ۵۰ تومان افزایش به ۳۰۰ تومان در هر لیتر می‌رسد، اما به گفته ناصر سجادی، مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران، عرضه سهمیه‌ای آن ادامه خواهد یافت.

قیمت‌های تازه در جلسه یکشنبه شب (سوم خرداد) هیئت وزیران ایران به تصویب رسیده است.

پیش از این خودروهای شخصی در ایران سهمیه‌ای معادل ماهانه ۶۰ لیتر بنزین داشتند که با قیمت لیتری ۷۰۰ تومان عرضه‌ می‌شد.

اما ارائه این سهمیه بدون اطلاع قبلی در ماه خرداد متوقف شد و عدم اطلاع‌رسانی رسمی دولت ایران درباره دلایل توقف آن باعث سردرگمی صاحبان خودرو و گمانه‌زنی رسانه‌ها درباره تصمیم دولت برای تک‌نرخی کردن بنزین شد.

به گفته مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران خودروهای سواری شخصی و موتوسیکلت می‌توانند سهمیه بنزین ۷۰۰ تومانی باقی‌مانده در کارت‌هایشان را تا آخر شهریور مصرف کنند.

'تاکسی‌ها سی‌ان‌جی مصرف کنند'

آقای سجادی تاکید کرده که استفاده از ذخیره بنزین سهمیه‌ای فقط مختص خودروهای شخصی و موتورسیکلت است. به این ترتیب به نظر می‌آید خودروهای عمومی مانند تاکسی‌ها نمی‌توانند از سهمیه باقی‌مانده‌شان استفاده کنند.

آقای سجادی در مورد تاکسی‌ها گفت: "نزدیک به ٩٠ درصد خودروهای ناوگان تاکسی‌های عمومی دوگانه‌سوز هستند و سی‌ان‌جی می تواند جایگزین مناسبی برای بنزین در این خودروها محسوب شود.

حق نشر عکس TASNIM
Image caption قیمت‌های جدید سوخت در اطلاعیه شرکت ملی پخش فراورده‌های نفتی

بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت ایران روز شنبه، دوم خرداد از مردم خواست "تنها ۲ تا ۳ شب" منتظر بمانند تا از وضعیت نرخ جدید بنزین خودروهای سواری مطلع شوند. او گفت تمام گزینه‌ها روی میز است.

اقدام دولت برای تک‌نرخی کردن بنزین درحالی صورت می‌گیرد که وزارت نفت قبلا وعده داده بود که تا پایان سال جاری تغییری در قیمت و میزان سهمیه خودروها ایجاد نخواهد شد.

با شروع اجرای برنامه هدفمندی یارانه‌ها در ایران در اواخر سال ۱۳۸۹، قیمت بنزین سهمیه‌ای و آزاد به ترتیب ۴۰۰ و ۷۰۰ تومان در هر لیتر تعیین شد.

اوائل اردیبهشت سال گذشته خورشیدی نرخ بنزین سهمیه‌ای و آزاد با ۳۰۰ تومان افزایش در هر لیتر به ترتیب به ۷۰۰ و ۱۰۰۰ تومان رسید.

مطالب مرتبط