روزنامه های تهران: افشای مدارک مصاحبه بازرسان با دانشمندان، در دولت قبلی

روزنامه های امروز صبح تهران بعد از تکذیب دفتر محمود احمدی نژاد مدارکی را ارایه کرده اند که نشان می دهد همان طور که جواد ظریف اعلام داشت در زمان دولت سابق بازرسان هسته ای با دانشمندان ایرانی مصاحبه ها کرده اند. در همین حال عکس ها نشان می دهد که مردم در جریان سفر رییس دولت به بخشی از استان تهران با پلاکاردهایی حمایت خود را از مذاکرات هسته ای ابراز داشته اند.

تحلیل انتخابات هیات رییسه مجلس، ابراز نومیدی از جواب مساعد همسایگان به پیام دوستی ایران، مقایسه میزان فساد اقتصادی در دولت گذشته و امروز، و پی آمد گران شدن بنزین از جمله دیگر مطالب این روزنامه هاست.

مقابله مخالفان، حمایت مردم

حق نشر عکس na
Image caption تیتر و عکس صفحه اول شهروند

ایران روزنامه دولت در تیتر اصلی خود از زبان رییس جمهور از حمایت اکثریت مردم از گفتگوهای هسته ای نوشته و در سرمقاله خود به تشدید فعالیت مخالفان دولت اشاره کرده است.

محمد نوری در سرمقاله این روزنامه نوشته: در موج مقابله جویی که گروه مخالف با برنامه‌های دولت به راه انداخته همه واحد‌ها و شعبه‌های این جریان شرکت جسته‌اند شعب دانشجویی، تشکیلات حزبی و شاخه‌های پارلمانی این جناح هر کدام با ایراد سخنرانی‌ها یا ارائه طرح‌ها و برگزاری میتینگ‌ها، برای توقف کار دولت تلاش کردند. البته در این میان بالاترین سهم را تریبون‌های تبلیغاتی و شبکه‌های پرشمار سایبری و رسانه‌های مکتوب و غیرمکتوب آنها داشته است تا جایی که حتی رسانه متعلق به یک سازمان اسم و رسم‌دار نظام نیز با ترتیب دادن میزگردی چهار چهره ضد مذاکرات هسته‌ای را فراخواند تا از تریبون این خبرگزاری خواستار توقف مذاکره هسته‌ای شوند.

به نوشته مقاله روزنامه دولت: ناظران سیاسی حدس و گمانه‌های مختلفی در تحلیل انگیزه این حرکت سراسیمه وار مخالفان علیه دولت مطرح کرده‌اند. آنها بیش از همه روی دو عامل «انتخابات مجلس دهم» و نیز نزدیک شدن زمان مقرر برای «توافق هسته‌ای» انگشت تأکید می‌نهند.

سرمقاله روزنامه ایران بدین جا رسیده که: این دو رویداد یک حس واحد را در ذهن جریان تندرو ایجاد کرده است، حس هراس عمیق از یک شکست و انزوا. این نگرانی بویژه از زمانی تشدید شد که دولت روحانی توانست یک اجماع چشمگیر میان شخصیت‌ها و نهادها و مراجع مؤثر نظام بر سر پیشبرد گفتمان اعتدال در سیاست خارجی و داخلی برقرار سازد.

نوذر شفیعی در مقاله ای در روزنامه آرمان با اشاره به نزدیک بودن مهلت نهایی مذاکرات هسته ای نوشته در ایران دو نظر درباره مذاکرات وجود دارد. دیدگاه اول معتقد است توافق هسته‌ای ایران و گروه ۵ +۱ فاقد ارزش و جایگاه برای تاثیرگذاری بر تحولات منطقه بوده و حتی توافق هسته‌ای در صورت تحقق، تاثیر منفی بر تحولات منطقه‌ای خواهد داشت. عمده‌ترین استدلال آن است که ایران اساسا قدرت منطقه‌ای خود را در مذاکرات هسته‌ای به‌عنوان برگ برنده در دست گرفته و بنابراین حاضر به معامله بر سر آن در مذاکرات نیست.

به نظر نویسنده که عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس است: در واقع مخالفان معتقدند که آمریکا درحال ایجاد یک نظم ژئوپلیتیکی جدید منطقه‌ای و گنجاندن مذاکرات هسته‌ای درون آن است و در نهایت توافق هسته‌ای احتمالی را تبدیل به ابزاری برای کاهش مستمر قدرت منطقه‌ای ایران می کند اما دیدگاه دوم معتقد است با توجه به سرعت یافتن تحولات منطقه‌ای همزمان با مذاکرات هسته‌ای، اهمیت انجام توافق هسته ای ایران با گروه 1+5 بیشتر شده است.

به نوشته آرمان: بر اساس این دیدگاه، توافق هسته‌ای احتمالی در هر سناریوی فنی و حقوقی، دارای تاثیر مثبت بر روند تحولات منطقه‌ای خواهد بود و امکان مدیریت امنیتی مسائل منطقه‌ای را نیز فراهم می‌سازد. اگرچه اختلافات طرفین بر سر تحولات و موضوعات منطقه‌ای بسیار جدی است و حل‌و‌فصل این اختلافات در بستر مذاکرات هسته‌ای بسیار بعید و دور از انتظار می‌نماید، اما برخی اولویت‌ها و مطلوبیت‌های راهبردی در منطقه ایجاب می‌کند تا امکان تعریف دیدگاه‌های مشترک امنیتی برای مدیریت منطقه به‌عنوان یک ضرورت راهبردی قابل دستیابی باشد.

پیامی برای همسایگان

حق نشر عکس na
Image caption کارتون رضا جنگی، ابتکار

ابتکار در تیتر اول خود از پیام ظریف برای همسایگان نوشته و در سرمقاله خود اضافه کرده: امروزه بحرانی ترین منطقه جهان، منطقه خاورمیانه و حوزه خلیج فارس است که عمدتا مسلمان نشین است. ایران با این پیام فراخوان عمومی وحدت را به سران دولت های اسلامی منطقه ارائه کرده است زیرا تبعات احتمالی هرگونه آشوب طلبی و التهاب آفرینی در منطقه می تواند برای همه کشورها به ویژه کشورهای التهاب آفرین هزینه های جبران ناشدنی داشته باشد.

حشمت الله فلاحت پیشه در این مقاله پیش بینی کرده: کشورهای منطقه واکنش مثبتی به این پیام نداشته باشند و به احتمال فراوان این پیام نادیده انگاشته می شود اما کشورهای منطقه و بهتر بگویم کشورهای اسلامی منطقه اگر نخواهند به این پیام و فحوای آن توجه کنند، حتی اگر درگیر روابط خصم آلود هم نشوند، در مدیریت داخلی کشورهایشان دچار بحران های بنیادی خواهند شد.

و خلاصه این سخن سرمقاله ابتکار: این روزها دنیای کشورهای اسلامی، حال خوبی ندارد و بحران های موجود، امکان تثبیت وضعیت صلح را در منطقه با دشواری های زیادی مواجه کرده است.

اعتماد در سرمقاله خود به اتفاقاتي پرداخته كه در مجلس و براي وزير امور خارجه رخ داد و نوشته: ولي انتشار فيلم فريادهاي يكي از نمايندگان تندروي جبهه پايداري عليه وزير امور خارجه در شبكه‌هاي مجازي حساسيت بيشتري را برانگيخت و توجهات را به سوي خود جلب كرد. اين‌گونه رفتار با افراد ديگر به ويژه با وزير امور خارجه، آن هم در مجلس را چگونه مي‌توان تحليل كرد؟

نویسنده این مقاله پرسیده: فرق ميان مجلس و خيابان را نمي‌دانيم چيست؟ و توضیح داده که اين بدان معنا نيست كه در خيابان هم لزوما بايد فرياد زد، بلكه اگر كساني پيدا شوند كه به هر دليلي بخواهند داد و بيداد راه بيندازند، جاي اين كار هر جا باشد در مجلس نيست، بلكه در اماكن غيرمسوولانه و غيرمدني است.

اعتماد افزوده:از روي حالات گوينده حدس بزنيم كه با چه منطقي در حال سخن گفتن است. در حالی که وقتي به مذاكرات جان كري در سناي امريكا نگاه مي‌كنيم و مي‌بينيم كه با وجود مخالفت شديد نمايندگان كنگره با اين گفت‌وگوها، در نهايت بسيار مودبانه و منطقي سخن مي‌گويند، حتي كنايه‌ها به نسبت ظريف است و خطوط قرمز ادب و نزاكت گفتاري را رعايت مي‌كنند. با اين حال وقتي كه مي‌بينيم يك وزير ايراني براي توضيح و ارايه نظرات خود به مجلس مي‌رود و از ابتدا و پيش از گفت‌وگو روي او شمشير مي‌كشند، نتيجه مي‌گيريم كه اصولا اين محل براي گفت‌وگو و بحث نيست و طرف مقابل براي شنيدن نيامده، حتي آن قدر هم طاقت ندارند كه ابتدا بشنوند و بعد بگويند قانع نشديم.

اختیارات دولت

پدرام ابراهیمی در ستون طنز شهروند نوشته: الان یک جوری شده که دوستداران فناوری دائما از یکدیگر می‌پرسند «اول ماهواره بوده یا پارازیت؟» آنهایی که عقیده دارند اول ماهواره بوده، استدلالشان این است که «خب اگر دندان نبود، مسواک هم ساخته نمی‌شد» دسته دوم در جوابشان می‌گویند «شما ‌سال ٧٠ هم اگر می‌خواستی از رادیو کویت، پشت درای بسته، عاشق دلشکسته و پشت درو ننداختی ننه، با خوب و بدم ساختی ننه گوش کنی، معنی پارازیت قشنگ به سمع مبارک می‌رسید» و البته به نظر نمی‌رسد این بحث به جایی برسد.

طنزنویس افزوده: اما اتفاق جدیدی که افتاده و قشنگ به صورت تابلو معلوم کرده کدامیک از مسئولان ماهواره دارند این است که بعضی از آنها که ظاهرا در دنبال کردن سریال مورد علاقه‌شان با مشکل مواجه شده‌اند، صدایشان درآمده و دنبال منبع و منشأ پارازیت هستند. وزیر ارتباطات مدتی پیش در این‌باره گزارشی به رئیس‌جمهوری داده و ظاهرا این جواب را گرفته: «من حقوقدانم، نصّاب نیستم!»

ستون طنز شهروند به این جا رسیده که آقای واعظی اصرار و ابرام به خرج داده و موفق شده از دولت یک «ابراز نگرانی» در بیاورد. یعنی کاری که بان‌کی‌مون روزی صد بار انجام می‌دهد آن هم بی‌منت. بعد خانم ابتکار دستمال قدرت را بسته و گفته: «اعلام کنند این مسأله از حیطه نظارت دولت خارج شده و دولت درباره آن اختیاراتی ندارد» این «حیطه» هم که از انتخابات ‌سال ٩٢ به این ور هی دارد تنگ‌تر می‌شود و همین‌طور پیش برود مدیر پیش دبستانی بچه خواهر ما اختیاراتش از دولت بیشتر می‌شود.

دم خروس

فرهیختگان در مقاله ای با عنوان دم خروس نوشته: محمدجواد ظریف روزهای سختی را می‌گذراند، درست از زمان بازگشتش از لوزان تاکنون چندین بار آماج حملات منتقدان قرار گرفته است؛ حملاتی که در روزهای اخیر و پس از ارائه پیشنهاد جدید 1+5 به اوج خود رسید و پای وزیر امور خارجه را به جلسه غیرعلنی اما پرحاشیه مجلس باز کرد.

این گزارش سپس از موضوع مناقشه تازه خبر داده که مصاحبه با دانشمندان هسته ای است که ظریف در پاسخ هیاهوهای مخالفان دولت اعلام داشت اجازه مصاحبه با دانشمندان در دولت قبلی داده شد، و بلافاصله دفتر محمود احمدی نژاد این خبر را تکذیب کرد و در نهایت به طعنه از دولت روحانی خواست حقایق را به مردم بگوید.

فریختگان در ادامه مقاله خود به گزارش های آژانس بین الملی انرژی اتمی در زمان احمدی نژاد اشاره کرده که در آن به مصاحبه بازرسان با دانشمندان ایرانی اشاره شده، علاوه بر آن در اوایل دولت احمدی نژاد مدالیته هایی هم برای مصاحبه بازرسان با دانشمندان ایرانی نوشته.

فرهیختگان نوشته: جست‌وجویی کوتاه در سایت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اسنادی را در اختیار ما قرار می‌دهد که طی آن این نهاد بین‌المللی در دولت پیشین بارها از مقام‌های وقت خواسته بود تا شرایط مصاحبه با دانشمندان هسته‌ای را فراهم کنند . در اسفند ۸۶ نیز آژانس طی گزارشی مستند اعلام می‌کند که ایران زمینه را برای دسترسی آژانس به افراد مورد نیاز فراهم کرده است.

ایران روزنامه دولت نیز مصاحبه هایی از محمود احمدی نژاد و مسوولان هسته ای دولت سابق را نقل کرده که در آن ها تاکید شده که نام و نشان دانشمندان ایرانی به آٰژانس بین المللی انرژٰی اتمی داده شده و بعد از ترور چند دانشمند شکایت شده که اطلاعات ترور شدگان از همین طریق افشا شده است.

ابعاد بزرگتر فساد

حق نشر عکس na
Image caption کارتون نعیم تدین، شهروند

مصطفی عابدی در سرمقاله شهروند به موضوع فساد بانکی پرداخته و دوره هشت ساله دولت گذشته را با آمار دوران قبل از آن مقایسه کرده و در ابتدای آن نوشته گزارش ها نشان می دهد که بازرسی ویژه ریاست جمهور از همان موقع حساس شده بوده به طوری که گزارش‌هاي اداري تأييد كرده بود كه اختلاس توسط كاركنان بانك‌ها درحال افزايش است، لذا به سرعت دستور داده مي‌شود كه موضوع رسيدگي شود.

نویسنده تاکید کرده: طي ٨‌سال كل مبلغ اختلاس شده برابر ٢٧٥ ميليارد ريال بوده است. حال اگر اين رقم متوسط ٤١ ميليارد ريال سالانه را با ارقامي كه در سال‌هاي اخير ديده‌ايم كه گاه به هزاران ميليارد تومان و نه ريال مي‌زند، حتي با فرض بزرگ شدن حجم پول در گردش جامعه و بانک‌ها، متوجه مي‌شويم كه حجم اختلاس‌هاي بانكي در دوره ١٣٨٤ تا ١٣٩٢، صدها برابر گذشته شده است (با رعايت رشد تورم) ولي مسأله مهم‌تر از افزايش رقم اختلاس نيز وجود دارد.

مقاله شهروند نشان می دهد: فساد در بانک ها در سال‌هاي پيش از ١٣٨٤، در سطوح پايين بود و با كمك كارمندان جزء و متوسط شعب بانکی صورت مي‌گرفت، حتي در جريان اختلاس از بانك صادرات که طی آن فاضل خداداد اعدام شد نيز، كارمندان جزء بودند كه در ارتباط با افراد صاحب‌نفوذ قرار داشتند و در اختلاس به آنان كمك مي‌كردند. در حالي كه در ٨‌سال دوره اخير، قضيه به كلي فرق مي‌كند، و مديريت‌هاي شعب و حتي بالاتر از آنان و در يك مورد رئيس بانك ملي مستقيماً در جريان اختلاس دست دارند و همكاري مي‌كنند.

مأموریت‌های عجیب پلیس

رؤیا صدر در مقاله کوتاهی در شرق نوشته:درست یک‌روز پس از اینکه اعلام شد پلیس تهران، طبق معمول دهه‌های اخیر، برای برخورد با «بدپوششی» گشت‌های امنیت اخلاقی به راه انداخته، صفحه حوادث «شرق»، تیتر زد: «مأموریت‌های عجیب مأموران پلیس».

نویسنده به طعنه افزوده: فکر کردم لابد داغ دل نویسنده، تازه شده و یاد وعده‌های انتخاباتی رئیس دولت تدبیر و امید افتاده که «من به کمک پلیس کاری خواهم کرد که امنیت واقعی باشد و دختران ما، در خیابان احساس امنیت کنند و نخواهم گذاشت مأموری بی‌نام‌ونشان از کسی سؤال کند...» .

مقاله شرق به این جا رسیده که: اذهان خصوصی‌ام در آستانه مشوش‌شدن بود که با خواندن اصل خبر، ماجرا به خیر و خوشی گذشت: مأموریت‌های عجیب، مربوط است به دستگیری دزد خواب‌آلوده و فیصله‌دادن به دعوای خانوادگی بر سر نام‌گذاری نوزاد و موارد تعجب‌آوری از این قبیل... ، خیالم راحت شد. قدرت تخیل، چه فجایعی را که بر سر ذهن آدم نمی‌آورد!

همسریابی مدرن

حق نشر عکس na
Image caption کارتون احمد عبدالله نیا، قانون

پوریا عالمی در ستون طنز شرق نوشته: تا دیروز ما با یکی توی اینترنت دوست می‌شدیم پدر و مادر و مسئولان و مجری‌های تلویزیون و بقیه، می‌زدند توی سرمان که خاک بر سرت که خاک‌تو‌سری می‌کردی بهتر از این بود که ندانی فردا چه خاکی تو سرت بکنی. امروز اما خود مسئولان سایت راه انداخته‌اند که جوانان بروند توش و مستقیم کانکت شوند برای انتخاب همسر.

طنزنویس پرسیده: زمان ما همسرپیداکردن از اینترنت بد بود آیا دلیلش این بود که همسران زمان ما دایل‌آپی می‌شدند؟ الان همه بی‌سیم و وای‌فای؟ الان همه وایرلس؟ یعنی مسئله تماس از راه سیم بود؟ الان که بی‌سیم شده، قضیه حل است؟

در انتهای ستون طنز شرق آمده: با این وضعیت اینترنت که هی قطع و وصل می‌شود، ما برویم توی سایت و بزنیم همسر مناسبمان را دانلود کنیم، اگر اینترنت قطع شد و همسرمان نصفه دانلود شده بود، چه‌کسی پاسخ‌گوست؟ آچارکشی چهارم این است که مسئله هکرها را چه کسی حل خواهد کرد؟

مطالب مرتبط