آیت‌الله خامنه‌ای خواستار 'تعامل' مجلس با دولت و پرهیز دولت از 'رفتار سلطنت مآبانه' شد

حق نشر عکس khamenei.ir
Image caption دیدار آیت الله خامنه ای با نمایندگان، در شروع آخرین سال از دوره نهم مجلس شورای اسلامی انجام شده است

آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران نمایندگان مجلس شورای اسلامی را به "تعامل" با دولت حسن روحانی دعوت کرده و در عین حال گفته "نگاه سلطنت مآبانه هم نباید داشت که چون عضو دولت هستم همه باید خضوع کنند."

آیت الله خامنه ای امروز ششم خرداد (۲۷ مه) با نمایندگان مجلس ایران دیدار و در جمع آنها سخنرانی کرده است. این دیدار در شروع آخرین سال از دوره نهم مجلس شورای اسلامی برگزار شده است.

رهبر ایران گفته "مجلس باید با قوا به ویژه دولت تعامل کند؛ تعامل بر مبنای سوءظن ممکن نیست، باید با حسن ظن باشد. با این روش که از اول طرف مقابل را متهم کنیم که بنایش بر فلان کار خلاف یا سازش یا خیانت یا فلان سوء استفاده شخصی است، تعامل انجام نمی شود."

آقای خامنه ای گفته "در مجلس به خصوص در کمیسیون ها به وزرا اهانت نشود، البته همه با هم برادرند و نگاه سلطنت مآبانه هم نباید داشت که چون عضو دولت هستم همه باید خضوع کنند، متقابلا نگاه اهانت آمیز نباید باشد؛ احترام و ادب در همه مراحل لازم است."

سه روز پیش از این فیلمی در یک سایت خبری منتشر شد که جزئیات مشاجره وزیر امور خارجه ایران را با یکی از نمایندگان مجلس پس از یک جلسه غیرعلنی در مورد مذاکرات اتمی نشان می‌داد. مهدی کوچک‌زاده، نماینده مخالف دولت در این مشاجره محمدجواد ظریف را "خائن" خطاب می‌کند. بیشتر بخوانید

رهبر ایران در این سخنرانی به مذاکرات اتمی هم اشاره کرده و گفته "باید همه باور کنند اگر از ظرفیت داخل استفاده شود، حل مسئله هسته‌ای آسان می‌شود. هسته‌ای الان بصورت گره درآمده است. غیر از هسته ای هم مسائل دیگری هست که اگر داخل را تقویت کنیم حل خواهد شد."

رهبر ایران گفته "در مسائل هسته‌ای مواضع همان است که علنا اظهار کردیم. دقیقا همان موارد زبانا و کتبا به مسئولان گفته شده است." آقای خامنه ای هفته گذشته با مصاحبه بازرسان آژانس با دانشمندان اتمی ایران و بازرسی مراکز نظامی این کشور، مخالفت کرده بود.

اظهارات امروز آیت الله خامنه ای با شروع دور تازه ای از مذاکرات اتمی با هدف نگارش متن توافق جامع همزمان شده است. بیشتر بخوانید

آقای خامنه ای گفته "برادران ما مشغول کار و تلاشند، واقعا در این زمینه‌ها کار می‌کنند. باید بر همین مواضع پافشاری کنند و بتوانند مصلحت کشور را تأمین کنند.‬‌"

رهبر ایران همچنین گفته "غیر از مسئله هسته ای سریال های دیگری نظیر حقوق بشر در انتظار ما است، این طور نیست که همه مسئله ما با غرب، آمریکا و صهیونیسم در هسته ای باشد. گشودن گره مساله هسته ای و مسائل دیگر، تقویت درونی ما است."