ظریف برای دیدار با وزیر امور خارجه عربستان ابراز آمادگی کرد

حق نشر عکس epa

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران که برای شرکت در اجلاس وزرای امور خارجه کشورهای سازمان همکاری اسلامی در کویت به سر می برد، گفته برای دیدار با هیچکدام از وزرای امور خارجه کشورهای اسلامی، مشکلی ندارد.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، آقای ظریف این موضوع را در واکنش به سئوالی در مورد احتمال ملاقات با همتای سعودی اش در حاشیه اجلاس وزرای سازمان همکاری اسلامی بیان کرده است.

آقای ظریف گفته "درگذشته هم اعلام کردم که برای سفر به عربستان آمادگی دارم و امیدوارم آتش جنگ هر چه سریعتر در منطقه خاموش شود."

وزیر امور خارجه ایران گفته "ما به برادران سعودی می گوییم که خواهان آینده درخشان تری برای همه ملت های منطقه هستیم و آنچه که در یمن انجام می دهند به ضرر و زیان آنها تمام خواهد شد."

روابط ایران و عربستان در دوره ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد رو به سردی گذاشت و این وضعیت در دوره ریاست جمهوری حسن روحانی هم به دلیل اختلاف دو کشور بر سر مسائل سوریه، بحرین و یمن ادامه یافت. با مرگ ملک عبدالله پادشاه پیشین عربستان و آغاز پادشاهی ملک سلمان، مناسبات دو کشور رو به تیرگی گذاشت.

مقام های ایرانی حملات نیروهای ائتلاف به رهبری عربستان سعودی به یمن را به شکل بی سابقه ای محکوم کرده اند چنانکه آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران این اقدام را با حمله اسرائیل به غزه مقایسه کرده است.

برخی از مقام های بلندپایه نظامی و سیاسی ایران صفت "آل سقوط" به حکومت عربستان سعودی داده و آرزوی فروپاشی آن را مطرح کرده اند.