'اظهار تاسف' وزارت خارجه ایران از اظهارات دفتر محمود احمدی‌نژاد و تهدید به پیگیری حقوقی آن

حق نشر عکس Reuters

وزارت خارجه ایران در بیانیه‌ای که شب گذشته (۲۶ مه/۵ خرداد) صادر شد، از آنچه "نشر اکاذیب" علیه محمد جواد ظریف، وزیر خارجه این کشور، خوانده "ابراز تاسف" کرده است.

این بیانیه پس از آن صادر شد که دفتر محمود احمدی نژاد، رئیس‌جمهوری سابق ایران، اظهارات آقای ظریف درباره دادن اجازه مصاحبه با دانشمندان هسته‌ای ایران در دولت پیشین به نمایندگان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را "نادرست" خواند و اعلام کرد که در دولت های نهم و دهم "هر گونه مصاحبه یا بازجویی یا ملاقات مأموران آژانس یا هر نهاد بین‌المللی خارجی دیگر با دانشمندان هسته‌ای، به صراحت و به صورت رسمی و علنی توسط رئیس محترم دولت (آقای احمدی نژاد) ممنوع اعلام شد".

اما در بیانیه وزارت امور خارجه ایران آمده است که این وزارتخانه، اظهارات دفتر رئیس جمهوری سابق ایران را "در زمان مناسب خود قابل پیگیری حقوقی" می‌داند.

در طلاعیه روابط عمومی وزارت امورخارجه ایران "دفتر رئیس دولت‌های نهم و دهم به اطلاعات نهادهای مسئول داخلی و همچنین گزارش‌های رسمی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که در سایت آژانس قابل دسترس می‌باشد ، ارجاع داده شده است."

پیشتر نیز بعضی رسانه‌های ایرانی نمونه‌های انجام این گونه مصاحبه‌ها در دوران ریاست جمهوری آقای احمدی‌نژاد را به نقل از گزارش‌های دوره‌ای مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی منتشر کردند.

از جمله برخی از روزنامه‌های امروز صبح تهران (۲۷ مه/۶ خرداد) نیز گزارشهایی را ارایه کرده‌اند که نشان می‌دهد همان طور که جواد ظریف اعلام داشت در زمان دولت سابق بازرسان هسته ای با دانشمندان ایرانی مصاحبه‌هایی کرده‌اند.

از سوی دیگر یک "مقام آگاه" هم که هویت او فاش نشده به سایت "تسنیم" گفته است که انجام این مصاحبه‌ها ناشی از اشتباه مذاکره‌کنندگان ایران در دوره ریاست جمهوری محمد خاتمی بوده است، یعنی زمانی که سرپرستی مذاکرات با حسن روحانی، رئیس جمهوری فعلی و دبیر وقت شورای عالی امنیت ملی بود.

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی روز ۳۰ اردیبهشتگفت: "من اجازه نمی‌دهم بیگانگان بیایند با دانشمندان ما، با فرزندان برجسته و عزیز ملت ایران که این دانش گسترده را به اینجا رسانده اند، بنشینند و حرف بزنند".

پس از آن آقای ظریف گفت که دستور رهبر ایران اجرا خواهد شد، اما تأکید کردکه "در دولت سابق مصاحبه‌هایی با دانشمندان هسته‌ای ایران از سوی نمایندگان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی صورت گرفته است".

مطالب مرتبط