شروع دور پنجم مذاکرات ایران و نمایندگان ۱+۵ در وین

حق نشر عکس AP

بر اساس گزارشها دور پنجم مذاکرات معاونان وزیر امور خارجه ایران و نمایندگان قدرتهای غربی موسوم به ۱+۵ امروز چهارشنبه (۲۷ مه/۶ خرداد) آغاز می‌شود.

بر اساس گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) عباس عراقچی و مجید تخت روانچی، معاونان وزیر خارجه ایران، با هلگا اشمید نماینده گروه ۱+۵ دیدار خواهند کرد.

گزارش شده است که این دور از گفتگوها تا روز جمعه ادامه خواهد یافت.

به گزارش ایرنا، آقای عراقچی بدون وارد شدن در جزئیات مذاکرات گفته است که "در حال کار بر روی یک جدول زمانی هستیم تا اصل همزمانی برای اقدامات ما و آنها اعمال شود."

او گفته است که "متن اصلی توافق حدود ۲۰ صفحه است که ۵ تا ضمیمه دارد که هر کدام از این ضمیمه ها ممکن است تا ۳۰ صفحه باشد. امیدواریم توافق خوبی که مدنظر رهبری و مردم باشد حاصل شود و این توافق بیش از ۵۰ تا ۶۰ صفحه خواهد بود."

معاون وزیر خارجه ایران گفته است که "تمامی تحریم‌های اقتصادی و مالی از جمله انرژی، بانکی، خدمات مالی، سوئیفت، بیمه، حمل و نقل، کشتی سازی، بنادر همه یکجا و در روز اجرای توافق برداشته خواهد شد." و تاکید کرده است که "در پیش‌نویس‌هایی که کار می‌کنیم به ریز و جزییات نوشته شده است، تحریم‌های انرژی شامل نفت، گاز و پتروشیمی خواهد بود و اینکه هیچ کشوری برای خرید نفت ما مشکلی نخواهد داشت." و افزوده "سرمایه‌گذاری در صنعت نفت ما و ... با جزییات در توافق خواهد آمد."

پیشتر معاون وزیر امور خارجه ایران گفته بود که اولین پیش‌نویس متن توافق هسته‌ای پر از موارد اختلافی خواهد بود.

دو طرف تلاش دارد تا پایان ماه ژوئن (اواسط تیر) به توافق نهایی دست یابند.

مذاکرات "پیچیده"

اما در همین رابطه روز گذشته (۲۶ مه/۵ خرداد) جرارد آرود، سفیر فرانسه در آمریکا، با پیچیده توصیف کردن مذاکرات هسته‌ای ایران، احتمال داد که توافق نهایی در موعد ۳۰ ژوئن (۱۰ تیر) به دست نیاید.

هم زمان، سفیر آلمان در ایالات متحده نیز پیش‌بینی کرد که در صورت حصول توافق نهایی، لغو تحریم‌های ایران احتمالا تا پایان سال میلادی جاری انجام نشود.

سفرای فرانسه و آلمان این اظهارات در واشنگتن و در موسسه تحقیقاتی غیردولتی «شورای آتلانتیک» مطرح کردند. پیتر وستماکوت، سفیر بریتانیا در آمریکا نیز در این جلسه حضور داشت.

سفیر فرانسه گفت: «به احتمال بسیار زیاد، ما پیش از پایان ماه ژوئن یا حتی پس این موعد به توافق دست پیدا نخواهیم کرد. واضح است که طرف ایرانی در حال حاضر طوری مذاکره نمی‌کند که خیلی سریع به توافق برسد.»

آقای آرود افزود: «آن‌ها می‌خواهند مانند دفعه قبل، گفتگو‌ها را به سطح وزیران امور خارجه بکشانند.»

ایران و گروه ۱+۵ پس از مذاکراتی فشرده، در روز ۱۳ فروردین امسال در لوزان سوئیس درباره چارچوب توافق نهایی به یک تفاهم کلی رسیدند.

براساس این تفاهم نامه، ایران به طور اصولی با کاهش فعالیت‌های اتمی‌اش برای حداقل ده سال موافقت کرد و در مقابل، غرب اقدام به لغو تحریم‌های مربوط به برنامه اتمی خواهد کرد.

مقام‌های ایرانی بار‌ها تاکید کرده‌اند که لغو تحریم‌ها باید هم زمان با انعقاد توافق نهایی باشد اما پیتر ویتیگ، سفیر آلمان در آمریکا روز سه‌شنبه تاکید کرد در صورت حصول توافق نهایی، چند ماه طول خواهد کشید تا روند لغو تحریم‌های ایران آغاز شود. او گفت: «ایران مدتی وقت نیاز دارد تا اجرای این توافق را شروع کند، بنابراین در بهترین حالت، کاهش تحریم‌ها تا پایان امسال انجام نخواهد شد.»

مطالب مرتبط