مذاکره کننده اتمی ایران: بازرسی از مراکز نظامی و انجام مصاحبه، مربوط به توافق جامع اتمی نیست

حق نشر عکس isna
Image caption حمیدی بعیدی نژاد مدیرکل سیاسی و امنیت بین الملل وزارت امور خارجه ایران است

حمید بعیدی‌نژاد، مدیرکل سیاسی و امنیت بین الملل وزارت امور خارجه ایران و از اعضای گروه مذاکره کننده اتمی این کشور گفته است که بحث بازرسی از تاسیسات نظامی و انجام مصاحبه‌ها در چارچوب یک ابتکار عمل ویژه برای حل موضوع ابعاد نظامی احتمالی مطرح شده است و ربطی به توافق جامع اتمی ندارد.

آقای بعیدی نژاد در صفحه اینستاگرام خود نوشته که این درخواست "یک چارچوب ثابت و پایدار در قالب محتوای تفاهم هسته‌ای که بعد بخواهد در قالب پروتکل الحاقی تعریف شود" نیست.

مذاکره کننده اتمی ایران گفته است که درباره اجرای پروتکل الحاقی و حل و فصل موضوع ابعاد نظامی احتمالی، "خلط مبحث" شده است.

آقای بعیدی نژاد نوشته است که "پروتکل الحاقی به هیچ وجه شامل مفادی در خصوص تعهد کشورها نسبت به پذیرش بازرسی از تاسیسات نظامی خود و یا ضرورت بازجویی از دانشمندان هسته ای نمی شود" و بدون اجرای آن هم "آژانس قادر به تایید صلح آمیز بودن برنامه هسته ای ایران نخواهد بود، و این به معنای شکست کل فرآیند حل و فصل موضوع هسته ای ایران خواهد بود."

او گفته که موضوع "پی ام دی" یا ابعاد نظامی احتمالی مربوط به قبل از سال ۱۳۸۲ و "ادعای کشورهای غربی در انجام برنامه نظامی هسته ای به قصد تولید و توسعه سلاح هسته ای" است.

آقای بعیدی نژاد نوشته است که ایران در جریان مذاکرات اتمی آمادگی خود را برای حل و فصل نهایی موضوع ابعاد نظامی احتمالی اعلام کرده بود.

به نوشته مذاکره کننده اتمی ایران، "در دور ماقبل صدور بیانیه مطبوعاتی در لوزان، کشورهای ١+۵ طرحی را به ایران ارائه کردند که شامل بازرسی از چند نقطه محدود از جمله دو تاسیسات نظامی و انجام مصاحبه با تعدادی از مقامات نظامی و متخصصین هسته ای بود که اسامی آنها به انواع مختلف به صورت مستقیم و غیر مستقیم در گزارش آژانس مطرح شده بود."

به نوشته آقای بعیدی نژاد گروه ۱+۵ مطرح کرده بود که در صورت اعطای دسترسی به این محل ها و امکان فراهم نمودن مصاحبه آژانس با این افراد از نظر آنها پیگیری بحث اتهامات گذشته علیه ایران پایان می یابد. "به محض طرح این پیشنهاد، ایران با شدیدترین وجه ممکن این پیشنهاد را توهین آمیز دانسته و آنرا را رد و اعلام کرد که حتی حاضر به دریافت رسمی آن نیست."

حدود دو هفته پیش آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران در یک سخنرانی در تهران گفت که اجازه بازرسی از مراکز نظامی و مصاحبه با دانشمندان اتمی را نخواهد داد.

علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران و وزیر پیشین دفاع این کشور گفته که نام او در صدر فهرست ۲۳ نفره ای است که گروه ۱+۵ خواستار مصاحبه با آنها شده است.

بیشتر بخوانید:

آیت الله خامنه ای: اجازه نمی دهیم از مراکز نظامی ایران بازرسی شود

عراقچی پذیرش بازرسی از مراکز نظامی را تکذیب کرد

فابیوس: فرانسه با توافق هسته‌ای بدون دسترسی به مراکز نظامی ایران مخالفت می‌کند