دادستان جده 'برای مأموران متعرض به دو نوجوان ایرانی، درخواست اعدام کرد'

حق نشر عکس FARS
Image caption به گفته معاون وزارت خارجه ایران، سرکنسول ایران در جده در جلسه دادگاه حضور داشته است

حسن قشقاوی، معاون کنسولی وزارت امور خارجه ایران گفته است که دادستان جده در عربستان سعودی برای دو مأمور فرودگاه جده که به دو نوجوان ایرانی تعرض کرده بودند، مجازات اعدام درخواست کرده است.

آقای قشقاوی به تلویزیون دولتی ایران گفته است که این دو مامور "به خیانت در امانت در هنگام ‌انجام وظیفه به عنوان پلیس و انجام عمل شنیع جنایی متهم شده اند."

به گفته معاون وزارت خارجه ایران، سرکنسول ایران در جده در جلسه دادگاه حضور داشته است.

قرار است جلسه دوم دادگاه، چهارشنبه هفته آینده برگزار شود.

مقام های ایرانی اوایل سال جاری اعلام کردند که در هفته دوم تعطیلات نوروز، مأموران سعودی هنگام بازرسی از اعضای یک کاروان عمره ایران در فرودگاه جده، به بهانه مشکوک شدن به دو نوجوان ایرانی آنان را از سایرین جدا کردند و در بخش دیگری مورد بازرسی بدنی قرار دادند ولی هنگام بازرسی، سایر مسافران متوجه شدند که ماموران قصد آزار و اذیت جنسی این دو نوجوان را دارند.

ظاهرا این واقعه هنگامی روی داد که مسافران ایرانی عازم بازگشت به ایران بودند. (بیشتر بخوانید)

ایران در اعتراض به این اقدام سفر عمره را به حالت تعلیق درآورده و خواهان مجازات ماموران خاطی شده است.

پیش از تعلیق عمره، آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی، از مراجع تقلید در قم گفته بود "مسئولان ما باید فکر کنند که آیا ما تا کی قرار است که به مکه و حج مستحبی برویم... در فرودگاه هم اهانت می‌کنند، نباید این چنین تحقیر شویم."

گزارش مربوط به تعرض جنسی دو نوجوان ایرانی واکنش گسترده ای در ایران به دنبال داشت از جمله در چند نوبت شهروندان معترض، مقابل سفارت عربستان سعودی در تهران، دست به تجمع زدند.