آمریکا: شکستگی پای جان کری تاثیری در مذاکرات ایران ندارد

حق نشر عکس AP
Image caption وزیر خارجه آمریکا پس از گفتگوهایی فشرده درباره برنامه اتمی ایران در ژنو به دوچرخه سواری رفته بود

چهار هفته مانده به مهلت رسیدن به توافق جامع اتمی با ایران، وزارت خارجه آمریکا می‌گوید که شکستگی پای جان کری تاثیری بر روند مذاکرات هسته‌ای نخواهد داشت.

آقای کری که روز یکشنبه در حال دوچرخه سواری در سوئیس دچار سانحه شد و پای راستش شکست برای انجام عمل جراحی به آمریکا انتقال یافته است.

روز دوشنبه، ماری هارف سخنگوی وزارت خارجه آمریکا به خبرنگاران گفت که آقای کری قطعا پس از عمل جراحی به مذاکرات با ایران باز می‌گردد.

جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید با اشاره به نقش برجسته آقای کری در پیشبرد مذاکرات با ایران گفته است که هنوز برای تصمیم‌گیری درباره احتمال تغییر در هیئت مذاکره کننده آمریکا زود است: "با توجه به شدت جراحت، احتمالا او نمی‌تواند به سفرهای متعدد برود چنانکه پیشتر شاهد بودیم اما حتما به ایفای نقش مهم خود ادامه می‌دهد."

آقای کری قرار است به زودی تحت عمل جراحی قرار گیرد و احتمالا تا مدتی نخواهد توانست که برای حضور در مذاکرات اتمی با ایران به اروپا پرواز کند.

با این حال مقام‌های آمریکایی احتمال به تعویق انداختن مهلت مذاکرات اتمی با ایران را رد کرده اند.

حق نشر عکس US DEPARTMENT OF STATE
Image caption آقای کری یک روز قبل از شکستگی پا در ژنو شش ساعت با وزیر خارجه ایران مذاکره کرد

آقای کری، ۷۱ ساله، روز شنبه این هفته با هیئت همراهش در ژنو بود تا مذاکراتی فشرده با همتای ایرانی خود محمد جواد ظریف داشته باشد.

بنا به گزارش‌ها، این مذاکرات ۶ ساعته در ژنو بدون رسیدن به نتیجه‌ای مشخص پایان یافت و قرار است ادامه گفتگو‌های طرفین در سطح کارشناسی این هفته در وین از سرگرفته شود.

روز یکشنبه، وزیر خارجه آمریکا که گفته می‌شود دوچرخه سواری حرفه ای است در اطراف ژنو در حال رکاب زدن بود که در اثر یک سانحه، استخوان ران پای راستش شکست.

پیشتر احتمال داده می‌شد که ملاقات روز شنبه جان کری و محمد جواد ظریف آخرین دیدار رو در روی آنها تا پایان ماه ژوئن، مهلت رسیدن به توافق جامع اتمی، باشد.

آمریکا همراه با روسیه، چین، بریتانیا، فرانسه و آلمان (گروه ۵+۱) در حال مذاکره با تهران است تا راهی برای مهار فعالیت ‌های اتمی ایران در ازای رفع تحریم ‌های بین‌المللی علیه این کشور به دست آید.

به گزارش خبرگزاری رویترز مذاکرات اتمی با ایران شخصا برای آقای کری اهمیت فراوانی دارد و به همین سبب او تاکنون بارها به اروپا رفته تا رو در رو با آقای ظریف گفتگو‌های طولانی داشته باشد.

با وجود ابراز خوش‌بینی مقام ‌های رسمی آمریکا درباره بازگشت آقای کری به مذاکرات اتمی با ایران، خبرگزاری رویترز با توجه به وخامت حال وزیر خارجه آمریکا گزارش داده که اگر کاخ سفید مجبور شود فرد دیگری را جایگزین جان کری سازد گزینه ‌های اصلی، بیل برنز معاون پیشین او و تونی بلینکن معاون فعلی او خواهند بود.

متخصصان شکستگی استخوان به رویترز گفته‌اند که آقای کری تا یک هفته یا ۱۰ روز آتی درد شدیدی خواهد داشت و مسکن‌های قوی آرامبخش به او تزریق می‌شود.

به گفته این متخصصان، آقای کری احتمالا پس از انجام عمل جراحی نیز به ۶ تا ۸ هفته استراحت نیاز دارد و پرواز طولانی مدت برای او نامناسب خواهد بود.