معاون سازمان انرژی اتمی ایران: همه دسترسی‌ها به مراکز هسته‌ای مدیریت‌ شده است

حق نشر عکس AFP
Image caption معاون سازمان انرژی اتمی هیات علمی دانشگاه های قم را به بازدید از کارخانه غنی سازی اورانیوم فردو برده است

اصغر زارعان، معاون سازمان انرژی اتمی ایران گفته است "همه دسترسی‌ها به مراکز هسته‌ای [از سوی ایران به بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی] مدیریت‌ شده است."

آقای زارعان این موضوع را در جریان دیدار هیات علمی دانشگاه های استان قم از تاسیسات غنی سازی اورانیوم فردور اعلام کرده و "این‌طور نخواهد بود که از هرجایی و هرچیزی بازدید کنند و امنیت ملی و اقتدار حاکمیتی کشور را با مخاطره مواجه کنند."

وب سایت سازمان انرژی اتمی می گوید آقای زارعان همچنین توضیحاتی در زمینه بازرسی‌های آژانس براساس معاهده منع گسترش سلاح های اتمی و پروتکل الحاقی به آن ارائه داد و روش‌های کنترلی آژانس را تشریح کرد.

___________________________________________________

  • دور تازه ای از دیدارها برای ادامه نگارش متن توافق جامع اتمی

ایران و گروه ۱+۵ سرگرم ادامه نگارش متن توافق جامع اتمی‌اند که باید کمتر از یک ماه دیگر نهایی شود. طرفین مذاکرات، ۵ دور گذشته گفت و گوها برای نگارش متن توافق را کند ارزیابی کرده‌اند. به همین دلیل وزرای خارجه ایران و آمریکا هفته گذشته هدف تسریع نگارش متن توافق دیداری یک روزه داشتند.

قرار است دور تازه ای از گفت و گوها در این زمینه از فردا در وین آغاز شود. عباس عراقچی، سرپرست گروه مذاکره کننده ایران است.

___________________________________________________

اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی یه معاهده منع گسترش سلاح های اتمی ازسوی ایران که قرار است از زمان اجرای توافق جامع اتمی آغاز شود در روزهای گذشته محل اختلاف نظر شدید برخی از نمایندگان مجلس و نمایندگان دولت ایران در مذاکرات بوده است.

شماری از نمایندگان و برخی از فرماندهان نظامی از امکان طرح بازرسی از مراکز نظامی ایران ابراز نگرانی کرده اند اما مذاکره کنندگان اتمی ایران گفته اند که بازرسی از مراکز نظامی در شمار تعهدات ایران در توافق جامع اتمی نیست و نخواهد بود.

شیوه ادامه فعالیت تاسیسات غنی سازی اورانیوم فردو که از سوی چهره های دانشگاهی قم مورد بازدید قرار گرفته، یکی از موارد اختلاف میان ایران و گروه ۱+۵ بوده است.

ایران می گوید این کارخانه را که در زیر زمین ساخته شده، پس از تهدید مرکز غنی سازی اورانیوم نطنز به حمله نظامی، با هدف حفاظت از فن آوری سانتریفیوژهای مختلف و نگه داشتن زنجیزه ای از سانتریفوژهای غنی سازی اورانیوم ساخته است.

گروه ۱+۵ در ابتدا خواستار توقف فعالیت سانتریفوژهای ایران در فردو شده بود اما در جریان مذاکرات لوزان اعلام شد که طرفین بر سر ادامه کار بیش از ۱۰۰۰ سانتریفوژ در فردو به توافق رسیده اند. با این همه اخیرا دو مقام ایرانی آمریکا را به تغییر موضع در مذاکرات بر سر فردو متهم کرده اند. بیشتر بخوانید