روزنامه های شنبه تهران: دلواپسان در مرقد تظاهرات کردند

روزنامه‌های اول هفته تهران، در پایان تعطیلات به اخبار سال روز درگذشت آیت الله خمینی بر سر مرقد وی پرداخته‌اند، روزنامه‌های اصولگرا بخشی از سخنان رهبر جمهوری اسلامی را نقل کرده‌اند که از آمریکا ستیزی و سنت امام گفته است و روزنامه‌های میانه رو و هوادار دولت در گزارش‌ها و مقالات خود از تظاهرات برای به هم زدن سخنان رییس جمهور نوشته‌اند.

گلایه از گرانی کالا و مواد غذایی در آستانه ماه رمضان، آتش سوزی در جنگل های ایلام، نومیدی از بالا رفتن بهای نفت و گزارش هایی درباره ازدحام در جاده ها در روزهای تعطیلات از جمله دیگر مطالب این روزنامه هاست.

دلواپسان و اخلال در سخنان حسن روحانی

حق نشر عکس qanoon newspaper june6
Image caption تیتر و عکس صفحه اول قانون

احمد غلامی در سرمقاله شرق با اشاره به کانون نوری که واقعیت را اغراق‌آمیز عیان می‌کند و هدفش پنهان‌کردن حقیقت است نوشته: گروه‌های فشار سیاسی از همین نوع کانون‌هایی هستند که با واقعیت‌های جعلی می‌خواهند تماشاگران را فریب دهند تا حقیقت پنهان بماند. شعارهای این گروه تندرو در هنگام سخنرانی رئیس جمهور در مرقد امام از این دست است.

به نظر سردبیر این روزنامه: هدف تندروها جعل واقعیتی است که حقیقت آن چندی پیش افشا شده یعنی آنها که از تحریم‌ها نان می‌خورند باید به فکر شغل دیگری باشند. حقیقت همین است و بس. بصیرت زیادی نمی‌خواهد که انگیزه شعاردهندگان که از بیرون صحنه، هدایت می‌شوند فهمیده شود. آنها چون بازیگران زیر کانون نور هستند تا مردم حقیقت را نبینند. اما گردانندگان این صحنه در محاسبه اشتباه کوچکی کرده‌اند و آن اینکه، «آن سبو بشکست و آن پیمانه ریخت».

سرمقاله شرق به این جا رسیده که در دوره هشت‌ساله احمدی‌نژاد انحصار حرف اول را می‌زد و نماد بارز آن تعطیلی سازمان برنامه و بودجه کشور بود که حتی کوچک‌ترین صدای مخالفی از اصولگرایان و تندروها شنیده نشد، چون می‌دانستند این قاعده انحصار است. مزید بر علت اینکه خیال می‌کردند دیر آمده بودند و زود هم می‌خواستند بروند. شعارگویان این روزها، نه عشقی دارند، نه عِرقی، نه دغدغه‌ای. آنها پیاده‌نظام اقتصاد انحصاری بودند که درست در خط مقدم برای خود جا گرفته بودند.

جمال کاظمی در سرمقاله ایران روزنامه دولت نوشته: تندروهای دهه هفتاد که گزاره برگ روزانه‌شان بر هم‌زدن تجمعات و محافل فرهنگی و علمی بود، هنوز عمرشان به دنیاست؛ گیرم با روی و مویی چروکیده‌تر و جوگند‌می‌تر. همیشه اما این‌طور نبوده‌اند. روزی روزگاری در تقویم جیبی تندروها ساعت قرارهای تخریب، یکی پشت دیگری تیک می‌خورد؛ وعده مکرر تجمع پشت تجمع، زمانبندی می‌شد؛ فرقی نداشت دانشگاه باشد یا سینما یا انتشارات.

نویسنده اضافه کرده: در این سال ها مسجد و حسینیه و حرم هم از فهرست تندروها غایب نبود. همه جا می‌‌توانست میدان قدرت‌نمایی برای کسانی باشد که واقعیت انقلابیگری را از توهم تخریب و اغتشاش تمیز نمی‌دادند. وقتی صدای اعتدال در صحن سیاست ایران طنین انداخت، تندروها یکجا از اصل و اسب افتادند. سران و بزرگان بر میانه‌روی و اعتدال پای فشردند؛ فعالان حوزه سیاست برای تصاحب سکوی پیشکسوتی در اعتدال، مسابقه گذاشتند و حتی رقیبان جبهه میانه‌روی، شناسنامه سیاسی خود را عوض کردند و المثنای اعتدال درخواست کردند.

سرمقاله روزنامه دولت سپس به حضور انگشت شمار افراطیون در مراسم سالگرد درگذشت آیت الله خمینی اشاره کرده و نوشته چشم اگر غیر مسلح هم باشد به وضوح می‌بیند که صف اخلالگران افراطی مراسم خرداد، سال به سال کوتاه‌تر و کم‌عددتر می‌شود. امسال برای اخلال در یک مراسم ملی، کمانداران اصلی و پشت صحنه تندروی، مأموران معدودی یافتند. امسال تندروها فهمیدند که بحران نیرو را باید جدی بگیرند.

صادق زيباكلام در مقاله ای که آرمان آن را چاپ کرده نوشته: فضای سیاسی امروز کشور به‌رغم انتظاری که بعد از ۲۴ خرداد ۹۲ می‌رفت پرنشاط نیست و در این مسیر برخی سعی دارند جامعه به چند سال گذشته برگردد. در این میان از هر مراسمی استفاده می‌کنند و با سردادن شعارهایی که بیشتر از آن که دغدغه‌ باشد منویاتشان است می‌کوشند فضا را طوری وانمود کنند که گویی دوران آنها همه‌چیز بر وفق مراد بوده است.

به نوشته این استاد دانشگاه: این افرادي كه سعي در برهم زدن مراسم سخنراني‌ها دارند يك گروه اقليت، اندك و سازمان يافته‌ هستند كه خود را بالاتر از دیگران مي‌بينند و عملا معتقدند چيزي كه ما فكر مي‌كنيم و رفتار مي‌كنيم درست است. متاسفانه مسئولان اجرايي عملا با سكوت خودشان اين گروه اقليت را تشويق مي‌كنند تا به اين رفتار غيرقانوني و توهين‌آميزشان ادامه دهند.

مقاله آرمان به این جا رسیده که: اشتباه بزرگ اين است كه برخي فكر مي‌كنند اينها چون هميشه عليه مخالفان و منتقدان سياسي آنها هستند، اين رفتارشان اشكالي ندارد درحالي كه نمي‌دانند اين جريان كه به هيچ قاعده و قانونی تن نمي‌دهد يك روزي هم ممكن است دامن خود آنها را بگيرد همچنان كه در ابتداي انقلاب مرگ بر بازرگان گفت و به بسياري از بزرگان توهين كرد و درحالي كه مي‌توانستند جلوي اينها را بگيرند، نگرفتند لذا ما در سال‌های اخیر شاهد بوديم نوبت به هاشمي‌ رسيد.

شهروند در سرمقاله خود نوشته: اشتباهاتي كه در جريان سخنراني رياست‌جمهوري در حرم امام رخ داد را نبايد فقط از منظر سياست جناحي تحليل كرد. باید توجه داشت كه عده‌اي با نعل وارونه زدن مي‌كوشند كه ذهن مردم را از تخلفات گسترده و فسادهاي بزرگ دوران مديريت خود گمراه كنند و با موضع‌گيري‌هاي تند، خود را مقاوم در برابر استکبار و دوستدار انقلاب نشان دهند، در حالي كه حتي يك سيلي هم براي انقلاب نخورده‌اند ضمن آنكه صدها ميليارد دلار درآمدهاي نفتي را در ٨‌سال حيف‌وميل كردند؛ و خاوري‌ها و زنجاني‌ها و اميرمنصور آريايي‌ها، فقط بخش كوچكي از عملكرد آنان است.

نویسنده تاکید کرده: مشكل اين است كه برخي از نيروهاي مخالف دولت نيز در برابر اين اقدامات گروه خودسر سكوت مي‌كنند با اين خيال واهی كه آنان را در آينده نيز در مشت خود خواهند داشت و تا وقتي كه عليه دولت شعار مي‌دهند به نفع آنها هستند ولي پس از آن مي‌توانند اين نيروها را كنترل كنند و در نهايت به‌عنوان يك ابزار سياسي آنان را بازيچه دست خود قرار دهند. مسأله اصلي خطرناك بودن اين ذهنيت نادرست است.

سرمقاله شهروند یاد آور شده: تجربه يك دهه گذشته به خوبي اين ادعا را ثابت مي‌كند. همان كساني كه با حمايت قاطع برخي‌ها سر كار آمدند و آمدن آنان را بشارت غيبي و وعده امام زمانی معرفي كردند، چندي نگذشت كه چنان رفتاري از خود نشان دادند كه بسياري از حاميان اوليه خود را شرمنده كردند و نمي‌دانستند كه چگونه از گذشته سياسي خود در حمايت از اين جريان برائت جويند.

تکذیب

حق نشر عکس qanoon newspaper june6
Image caption کارتون احسان گنجی، بی قانون

آیدین سیار سریع در قانون، با اشاره به شدت گرفتن تکذیب مصاحبه ها یک مصاحبه را بازسازی کرده:

- شما روز گذشته مصاحبه‌ای با بی بی سی داشتید. چرا؟

مسئول: دستگاه تبلیغاتی روباه پیر بار دیگر نشان داد که از هیچ فرصتی برای فریب مسئولان دلسوز و مظلوم کشور دریغ نمی‌کند. اینها دیروز زنگ زدند و گفتند ما از بی بی سی تماس می‌گیریم ولی نگفتند که منظورشان از بی بی سی بنگاه خبرپراکنی دولت منحوس انگلیس است!

- خب منظورشون غیر از اون شبکه چه چیز دیگه‌ای می‌تونست باشه؟

مسئول: مثلث هجومی رئال مادرید: بنزما، بیل، کریس رونالدو (معروف به بی بی سی) من فکر کردم از طرف اینها زنگ می‌زنند و اتفاقا خیلی هم خوشحال شدم و گفتم بنده به ورزش علاقه مندم. متاسفانه فریبکاری‌های روباه پیر تمامی ندارد. مرگ بر انگلیس.

پای شکسته کری و قلب شکسته ظریف

محمد علی وکیلی در سرمقاله ابتکار با تیتر پای شکسته کری و قلب شکسته ظریف نوشته: ظریف و همکارانش دچار وسواس شده اند، به پشت سر می نگرند و می بینند که دست آوردهایشان در زمین نابرابر کم نبوده، آنان تاکنون توانسته اند موتور ماشین صدور قطعنامه ها را از کار بیندازند، نگاه نابرابر به ایران را با قدرت منطق تغییــــر داده اند. بر اساس اخبار مستند هرگاه طرف آمریکایی صدایش را بالا برده، طرف ایرانی دو چندان فریاد بر آورده است.

به نوشته این مقاله: با تصویر سازی دلواپسان کار ظریف گره خورده است. او هم مسئول شکست مذاکرات قلمداد می شود و هم بنام توافق محکوم می شود. آنان با تصویرسازی غلط و انحرافی، توافق هسته ای را مساوی خیانت قلمداد می کنند. تیم مذاکره کننده را نیز عاملین این خیانت بحساب آورده اند. با این تصویرسازی برای عده ای از مردم تردید ایجاد شده است و اعتمادشان به کار آمدی دولت رو به تزلزل است و اعتماد به نفس تیم هدف قرار گرفته است.

سرمقاله ابتکار معتقد است:خسارت این رویه جبران ناپذیر است. جنگ در میدان نابرابر هسته ای نیازمند اعتماد به نفس بالای تیم هسته ای است. پیروزی در این نبرد نامتوازن مستلزم همدلی و همزبانی ملی می باشد. سرنوشت روزهای آتی پرونده پر پیچ و خم هسته ای ایران با قدرتهای برتر جهـان به پای شکسته کری و قلب شکسته ظریف گره خورده است. با پای شکسته می توان مذاکره نمود ولی آیا با قلب شکسته نیز می توان مذاکره مفید انجام داد؟

نفت و قیمت جهانی اش

نادر کریمی جونی در سرمقاله جهان صنعت پیش بینی کرده که کاهش سقف تولید حداقل برای چهار تا پنج ماه دیگر منتفی است و پرسیده آیا بازگشت ایران به بازار آیا به کاهش بیشتر قیمت‌ها منجر خواهد شد؟

نویسنده اقتصاددان با تاکید بر این که تلاش معامله‌گران نفتی کشور برای سرمایه‌گذاری به منظور احداث پالایشگاه‌های کالیبره شده با نفت ایران نشان می‌دهد که پیش از بازگشت به بازار، تهران می‌خواهد مشتریان بلندمدتی برای خود فراهم کند تا در صورت بازگشت برای پیدا کردن مشتریان خوب دچار دردسر نشود.

در ادامه سرمقاله جهان صنعت تاکید کرده اگر ظرف شش ماه تولید نفت کشور به حد پیش از تحریم بازگردد، آنگاه یا اعضای اوپک باید ارتباط خود با مشتریان سنتی ایران در آسیا را کمرنگ کنند یا ایران باید مشتریان جدیدی برای نفتش جست‌وجو کند.هرکدام از این سناریوها اگر اتفاق بیفتد، قیمت‌های جهانی طلای سیاه در معرض کاهش قرار خواهد گرفت و دستیابی به قیمت 75 دلار برای هر بشکه نفت اوپک رویایی است که حداقل در تابستان پیش‌رو محقق نخواهد شد.

حمید قنبری در سرمقاله دنیای اقتصاد نوشته: برخی معتقدند اگر تحریم‌ها لغو نشوند و فقط تعلیق شوند؛ یعنی اگر بخشی از توافق هسته‌ای این باشد که با اجرای تعهدات هسته‌ای ایران، تحریم‌ها به‌صورت معلق درخواهند آمد اما لغو نخواهند شد، ایران باید به‌دنبال این باشد که هزینه وضع مجدد تحریم‌ها علیه خود را آنقدر بالا ببرد که عملا کشورهای مزبور نتوانند به هر بهانه‌ای مجددا تحریم‌ها را وضع کنند؛ یعنی باید هزینه وضع تحریم‌ها برای کشورهای گروه ۵+۱ و حتی سایر کشورها بالا برده شود.

به نوشته این مقاله: یکی از مهم‌ترین راهکارها برای این امر، ایجاد بدهی‌های خارجی است. اگر کشوری به سایر کشورها بدهکار باشد، طلبکاران تمایل خواهند داشت که کشور بدهکار، آنقدر تولید و توانایی مالی داشته باشد که حداقل بتواند بدهی‌های خود را پرداخت کند؛ بنابراین هر چه کشور بدهکارتر باشد، وضع تحریم‌ علیه او – یا در اینجا بازگرداندن تحریم‌های سابق علیه او – پرهزینه‌تر خواهد بود.

نویسنده دنیای اقتصاد معتقد است:در این استدلال، رگه‌هایی از حقیقت وجود دارد که نمی‌توان آن را انکار کرد؛ اما این همه ماجرا نیست. نخست اینکه برخی از طلبکاران، با توجه به تجربه‌های گذشته آموخته‌اند که چگونه حتی در شرایط تحریم‌ نیز مطالبات خود را دریافت کنند و ساختار تحریم‌ها نیز عملا به نحوی طراحی می‌شود که امکان دریافت مطالبات در شرایط تحریم را باز بگذارد.

تا ريال آخر به پيش

حق نشر عکس sharq newspaper june6
Image caption کارتون پیام برومند، شرق

محمد صادق جنان صفت در سرمقاله تعادل نوشته: دلسوزان و كارشناسان و اقتصادداناني كه تجربه تلخ اداره بانكداري به روش دستوري را مي‌ديدند و مي‌بينند، سال‌هاست يادآوري مي‌كنند كه اجازه دهيد اين فعاليت دور از قيدوبندها، سياسي‌كاري‌ها، آرزوهاي دور و دراز و غيرواقعي اداره شود و اين ميزان بار اضافي بر پيكر اين پديده اضافه نكنيد. اما دست‌كم از سال۶۸ به اين طرف داستان تلخ و تكراري اداره دستوري بانك‌ها توسط چهار دولت با چهار چشم‌انداز و علاقه ادامه دارد.

نویسنده اقتصاددان معتقد است: آنگونه كه معاون اول رييس‌جمهور تاكيد مي‌كند از ۳ راهي كه مي‌توان انتظار داشت از آن مسيرها منابع مالي تامين شود. دو راه هزينه‌هاي دولتي و سرمايه‌هاي خارجي كاملا مسدود شده‌اند و روزنه باريكي از بانك‌ها باقي مانده است. آيا راهي براي جلوگيري از منهدم شدن كامل سيستم بانكي وجود ندارد؟ آيا مي‌توان از سپرده‌گذاراني كه درآمدشان در دهه۹۰ رشد واقعي نداشته و قدرت پس‌اندازشان روندي كاهنده را تجربه مي‌كند، انتظار داشته باشيم باز هم براي اقتصاد پول تامين كنند؟

و خلاصه سرمقاله دنیای اقتصاد این که: اين كدام منطق اقتصادي است كه فرمان مي‌دهد آخرين ريال‌هاي موجود در بانك‌ها را مطابق دستورهاي گوناگون در جاهايي خرج كرد كه بازدهي كافي ندارد، به برگشت وام منجر نمي‌شود و سوخت مي‌شود و دودش در هوا پراكنده مي‌شود. آيا بايد چشم‌ها را بست و گوش‌ها را گرفت و سيما و صدايي از زاري و ناله بانكداري را نديد و نشنيد و تا ريال آخر را خرج كرد؟

تجارت عرفان

علیرضا خانی در سرمقاله روزنامه اطلاعات به اخباری پرداخته که هر روز در تبلیغ «کارشناسی ارشد بدون آزمون» روی تلفن‌های همراه و سایت‌های اینترنتی می آید و از آن شگفت‌انگیزتر ظهور مؤسساتی است با تبلیغات آشکار می‌گویند «دیپلم کامل متوسطه تنها در یک سال و غیرحضوری!» و جالب است که خیلی محکم و جدی معتقدند این کار کاملاً قانونی است.

سردبیر این روزنامه برخی از پیام ها را نقل کرده مثلا «هر روزتان را با یک حدیث آغاز کنید» (هر حدیث ۷۵ تومان)

«شرح اوصاف امامان و اسماء الحسنی» (هر پیام ۵۰ تومان)«جملات عارفانه عارفان بزرگ» (هر پیام ۳۵ تومان)

و الی ماشاء‌الله از این تبلیغات شگفت که البته از طریق مخابرات انجام می‌شود و ظاهراً قانونی هم هست.

سرمقاله اطلاعات به این جا رسیده: کسی نیست که پاسخ دهد، ما که قرار بود معنویت را به عالم صادر کنیم اکنون می‌خواهیم جوانانمان را در برابر انواع ناهنجاری‌های کتمان ناپذیر موجود با جمله عارفانه ۳۵ تومانی عارف کنیم؟ یا با مدرک دیپلم یک ساله غیرحضوری صاحب دانش کنیم؟چه طور ممکن است کسانی که صبح تا غروب علیه نظام سرمایه‌داری و ارزش‌های مادی آن شعار می‌دهند، در عمل چشم به روی پدیده‌هایی ببندند که حتی روح آرام اسمیت را در قبر می‌لرزاند!

جنگلی که بدون تلاش مسوولان از بین رفت

آتش سوزی در جنگل های ایلام و جدال اهالی دو روستا بر سر آب و حکم یک قاضی که روستاییان بر اساس آن جنگل های پای رودخانه ای را قطع کردند از جمله خبرهایی است که بیشتر روزنامه ها بدان پرداخته اند.

پوریا عالمی در ستون طنز شرق نوشته: برخلاف جنگل‌های گلستان، دریاچه ارومیه، زاینده‌رود، تالاب‌ها، جنگل‌ها و رودهای دیگر که توسط برخي مديران در سال‌های گذشته ازبین‌رفته بود، این‌بار جنگل شلم در ایلام بدون دخالت دست یا حمایت مديري خاص سوخت و تمام شد.

به نوشته این طنزنویس: یکی از مديران گفته واقعا ما حواسمان نبود یک جنگل هنوز سالم مانده وگرنه از وسط آن جاده می‌کشیدیم و زمینش را می‌فروختیم. این فرد از مردم خواست اگر جنگل یا رودخانه یا تالابی در اطراف محل زندگی‌شان وجود دارد که هنوز چیزیش نشده، سریعا تماس بگیرند تا ترتیب كار داده شود.

ستون طنز شرق به نقل از مردم ایلام نوشته: این جنگل کمی جلو گردوغبار را می‌گرفت که خیلی بد بود، مرسی که سوخت.

مردم ایلام گفتند ما تصميم گرفته بوديم این جنگل را بسته‌بندی و کادو کنیم و بفرستیم پایتخت تا شهرداری بگذاردش وسط بزرگراه مدرس. متأسفانه سوخت.

مطالب مرتبط