عراقچی: کار نگارش متن توافق خیلی کند و آهسته پیش می‌رود

حق نشر عکس ana
Image caption مجید تخت روانچی و عباس عراقچی پس از دو روز مذاکره از وین به تهران بازگشتند

عباس عراقچی و مجید تخت روانچی، معاونان وزارت خارجه ایران که برای ادامه نگارش متن توافق جامع اتمی به وین سفر کرده بودند، امروز، شنبه ۱۶ خرداد، به تهران بازگشتند.

آقای عراقچی قبل از ترک وین گفت: کار نگارش متن توافق پیش می رود، اما خیلی کند و آهسته.

با بازگشت معاونان وزارت خارجه ایران به تهران، کار نگارش متن توافق با حضور کارشناسان طرف های مذاکره در وین ادامه دارد.

آقای عراقچی پیش از ترک وین درباره موضوع لغو تحریم‌ها به صدا و سیمای جمهوری اسلامی گفت: بنای ما در این مذاکرات بر بی‌اعتمادی است و این یک واقعیت است. ما به هیچ وجه به طرف مقابل اعتماد نداریم، طرف مقابل هم اعتماد ندارد و لذا همه ترتیبات در توافق به گونه ای خواهد بود که هر طرف اگر احساس کند که طرف مقابل دارد تعهدات را نقض می کند، بتواند برگردد و دوباره آنچه را که قبل از توافق وجود داشته اجرا بکند.

ایران و گروه ۱+۵، پاییز سال گذشته توافق کردند که تا آخر ماه مارس (فروردین) درباره کلیات توافق جامع به تفاهم سیاسی برسند و تا آخر ماه ژوئن (۹ تیرماه) به توافق جامع اتمی دست یابند.

مذاکرات جاری ششمین دور گفت و گوها پس از بیانیه لوزان است که در آن درباره مفاد اصلی توافق جامع، میان وزرای خارجه ایران و گروه ۱+۵ تفاهم شد.

پیش از این گفته شده بود که متنی در حدود ۲۰ صفحه تاکنون آماده شده است. بر اساس قرار کاری ایران و گروه ۱+۵، معاونان بر روی متن توافق و کارشناسان بر روی ضمائم آن کار می کنند.

معاونان وزارت خارجه ایران، روزهای پنجشنبه و جمعه با همتایان خود از کشورهای ۱+۵ به‌طور دو و چند جانبه دیدار کردند. روز جمعه مذاکرات مستقیمی هم بین مقام های ارشد وزارت خارجه ایران و آمریکا برگزار شد.

رسانه های ایرانی می گویند وندی شرمن نماینده آمریکا در این مذاکرات گزارش تلفنی مفصلی از وین به جان کری وزیر امور خارجه کشورش داده است.

در حال حاضر کار بر روی متن توافق به ریاست حمید بعیدی‌نژاد، مدیرکل سیاسی و امنیت بین الملل وزارت خارجه ایران و استفان کلمنت، دستیار مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، همچنان در وین ادامه دارد.

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در گفت و گو با خبرگزاری فارس که امروز منتشر شده گفته است "ما قرار گذاشتیم که از الان تا ۱۰ تیر به صورت یکسره کار کنیم، البته زمان‌هایی هست که نیاز است همه طرف‌ها برای مشورت با پایتخت‌هایشان مدتی را متوقف کنند."

وزیر امور خارجه ایران امروز گفته "اگر طرف‌های ما با واقع بینی بدانند که چه چارچوبی برای توافق قابل حصول است و چه ادعاهایی، زیاده‌طلبی محض است، به توافق می‌رسیم."