حمید بقایی، معاون اجرایی احمدی‌نژاد بازداشت شد

حق نشر عکس ISNA
Image caption حمید بقایی در حلقه نزدیکان و معتمدان محمود احمدی‌نژاد جا داشت

غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضاییه ایران از بازداشت حمید بقایی، معاون اجرایی رئیس جمهور در دوره محمود احمدی‌نژاد خبر داده است.

به گزارش ایسنا، آقای محسنی اژه‌ای امروز دوشنبه ۱۸ خرداد گفت که بازپرس پرونده آقای بقایی "او را امروز احضار و برای او قرار بازداشت صادر کرده است".

آقای محسنی اژه‌ای دلیل این بازداشت را پرونده آقای بقایی در قوه قضاییه اعلام کرده، اما از دادن اطلاعات بیشتر خودداری کرده است.

حمید بقایی ۴۶ ساله دومین معاون محمود احمدی‌نژاد است که بعد از پایان دوره ریاست جمهوری او بازداشت می‌شود.

________________________________

سوابق

حمید بقایی به عنوان معاون سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در زمان ریاست اسفندیار رحیم‌مشایی وارد دولت محمود احمدی‌نژاد شد. در سال ۱۳۸۸ به ریاست این سازمان رسید و تا سال ۱۳۹۰ عهده‌دار این مقام بود. او هم‌‎زمان و با حفظ سمت دبیر شورای عالی مناطق آزاد کشور و ویژه اقتصادی هم بود. در شهریور ۱۳۸۹ به عنوان مشاور رئیس جمهور در امور آسیا منصوب شد. حدود هفت ماه بعد در ۲۰ فروردین ماه ۱۳۹۰، با حکم محمود احمدی‌نژاد با حفظ سمتهای پیشین معاون اجرایی رئیس جمهور و سرپرست نهاد ریاست جمهوری شد.

______________________________

پیش از این محمدرضا رحیمی، معاون اول دولت آقای احمدی‌نژاد به بیش از پنج سال زندان و جریمه نقدی محکوم شده بود و اکنون در زندان است.

آقای بقایی چهار سال پیش و در زمان دولت سابق از سوی دیوان عدالت اداری به چهار سال انفصال از خدمات دولتی محکوم شده بود.

حکم سابق آقای بقایی کشمکش‌های حقوقی زیادی به دنبال داشت و به زمانی مربوط می‌شد که رئیس سازمان میراث فرهنگی و دبیر شورای عالی مناطق آزاد بود.

آقای بقایی به عنوان یکی از افراد نزدیک به اسفندیار رحیم‌مشایی، رئیس دفتر ریاست جمهوری وقت شناخته می‌شد.

مطالب مرتبط