سازمان جوانان ایران سایت 'معرفی واسطه‌ ازدواج' راه‌اندازی می‌کند

حق نشر عکس Thinkstock

محمود گلزاری، معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان ایران می‌گوید که این وزارتخانه در ابتدای هفته آینده (۲۵ خرداد) با همکاری موسسه تبیان سایتی را رونمایی خواهد کرد که هدف آن "معرفی واسطه‌های ازدواج" است تا آنها "گزینش‌های لازم" را برای ازدواج جوانان انجام دهند.

آقای گلزاری گفت که بررسی ۳۵۰ سایت همسریابی موجود در ایران نشان داده است که در بعضی از آنها " اقدامات غیراخلاقی" صورت می‌گیرد و سایت مذکور برای "مقابله" با فعالیت آنها راه‌اندازی می‌شود.

معاون وزیر جوانان، معیشت و اشتغال، موانع فرهنگی و روانی و نقائص قانونی را از موانع اصلی ازدواج در ایران بر شمرد و گفت که این موانع باعث شده ۱۱ میلیون و ۲۴۰ هزار نفر در ایران مجرد بمانند.

به گفته او "۴۰ درصد" موارد پرهیز از ازدواج به دلیل مشکلات کار و درآمد است و در درجه بعد موانع فرهنگی و روانی، از جمله "ترس از ازدواج، بی‌اعتمادی به طرف مقابل و گریز از مسئولیت" قرار می‌گیرد.

آقای گلزاری گفت: "شیوه فرزندپروری ما باعث شده است پسران تا ۳۰ سالگی هنوز بچه باشند و توانایی پذیرفتن مسئولیت خانواده را نداشته باشند."

او همچنین گفت که روش‌های سنتی خواستگاری و ازدواج که "دیگر پاسخگو نیستند"، برخی از آداب و رسوم "دست و پاگیر"، "سختگیری" خانواده‌ها و "بعضی از قوانین" ازدواج را سخت کرده‌اند.

در ایران بیست درصد ازدواج‌ها به طلاق منتهی می‌شوند: "در سال ۸۰۰ هزار ازدواج رخ می‌دهد که ۱۶۰ هزار مورد از آنها به طلاق منجر می‌شود، ۲۵ هزار ازدواج در سال اول منجر به طلاق می‌شود."

آقای گلزاری سال گذشته گفته بود که نیمی از ازدواج‌ها در ایران در "آشفتگی" هستند، یک چهارم به طلاق منتهی می‌شوند و کمتر از یک سوم ازدواج‌ها مسیر خوبی را طی می‌کنند.