سازمان ملل 'شکایتی از نقض تحریم تسلیحاتی ایران دریافت نکرده است'

حق نشر عکس AP
Image caption مصوبات شورای امنیت ایران را مشمول تحریم تسلیحاتی قرار داده است

سازمان ملل شکایتی در مورد نقض تحریم تسلیحاتی و نظامی ایران دریافت نکرده است.

هیات کارشناسان نظارت بر اجرای تحریم‌ شورای امنیت علیه ایران در جدیدترین گزارش خود گفته است که طی دوره گذشته، هیچ کشوری رسما گزارشی در مورد نقض تحریم تسلیحاتی جمهوری اسلامی به این هیات تسلیم نکرد.

در این گزارش، که در اختیار اعضای شورای امنیت قرار گرفته، آمده است که طی یک سال گذشته، "کاهشی چشمگیر در زمینه ارسال گزارش و ارائه اطلاعات" توسط دولت‌های مختلف در زمینه سایر موارد نقض تحریم ایران هم ملاحظه شده که می‌تواند نشانه کاهش اقدامات ایران برای دسترسی به اقلام تحت تحریم سازمان ملل و همچنین حمایت کشورهای مختلف از روند مذاکرات هسته‌ای جاری بین ایران و گروه ۱+۵ باشد.

در عین حال، هیات کارشناسان گفته است که مواردی از نقض برخی از تحریم‌ها وجود داشته و برخی کشورها، که در این گزارش از آنها نامی برده نشده است، به هیات گفته‌اند که عزم و تلاش ایران برای سرپیچی از تحریم‌ها به قوت خود باقی است.

هیات کارشناسان نظارت بر اجرای تحریم ایران بر اساس قطعنامه شماره ۱۹۲۹ شورای امنیت مصوب ۹ ژوئن ۲۰۱۰ برای کمک به کمیته نظارت بر تحریم‌ها تشکیل شد که حدود چهار سال پیش از آن ایجاد شده بود. قطعنامه ۱۹۲۹ ضمن انتقاد از ایران به دلیل نادیده گرفتن خواسته شورای امنیت مندرج در قطعنامه‌های مصوب شورا قبلی، موارد جدیدی از جمله شامل تحریم‌های تسلیحاتی و مسدود کردن دارایی چند نهاد نظامی و دولتی جمهوری اسلامی را به تحریم های قبلی افزود. وضع این تحریم‌ها از جمله باعث تعلیق تحویل موشک های ضدهوایی پیشرفته روسی به ایران شد.

حق نشر عکس EPA
Image caption گزارش هیات نظارت در اختیار اعضای شورای امنیت قرار گرفته است

تحریم‌های وضع شده توسط شورای امنیت علیه برنامه اتمی ایران برای تمامی کشورهای عضو سازمان ملل لازم الاجراست و این کشورها می‌توانند اطلاعات خود از موارد نقض تحریم را به اطلاع کمیته نظارت بر تحریم برسانند. در سال‌های گذشته، گزارش‌های هیات کارشناسان نظارت بر تحریم ایران شامل مواردی از شکایات کشورهای مختلف در زمینه نقض تحریم ایران بود اما به نظر می رسد تمایل جامعه جهانی به حمایت از مذاکرات هسته‌ای جاری عاملی در کاهش تلاش ایران برای نقض تحریم‌ها و همچنین خودداری سایر کشورها در جلب توجه و احتمالا بزرگنمایی موارد احتمالی نقض تحریم بوده است.

هیات تحقیق گفته است که از هیچ کشوری شکایتی در مورد نقض مصوبات شورای امنیت پیرامون ممنوعیت سفر برخی از مقامات ایرانی به خارج دریافت نکرده در حالیکه گزارش‌ها و تصاویری از حضور قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران در عراق، سوریه و لبنان وجود داشته است. قاسم سلیمانی از جمله مقامات نظامی جمهوری اسلامی است که براساس مصوبات شورای امنیت، اجازه سفر به کشورهای عضو سازمان را ندارد.

براساس گزارش هیات، بر خلاف مصوبات شورای امنیت در مورد تحریم مبادلات تسلیحاتی با ایران، این کشور مقادیری تسلیحات به عراق ارسال داشته است و مسعود بارزانی، رئیس دولت اقلیم کردستان عراق، در ماه اوت سال گذشته تایید کرد که ایران علاوه بر تسلیحات و تجهیزات، نفرات نظامی را جهت مقابله با داعش به عراق فرستاده و یک مقام آمریکایی هم ارسال تجهیزات پیشرفته ایرانی شامل موشک به عراق را مورد تایید قرار داده است.

حق نشر عکس AP
Image caption تحریم تسلیحاتی ایران از جمله باعث توقف تحویل سامانه موشکی ضدهوایی روسیه شد

در مورد سایر جنبه‌های تحریم ایران، یکی از کشورهای عضو سازمان ملل، که نام آن در این گزارش ذکر نشده، در ژانویه سال جاری، اطلاعاتی از تلاش ایران برای خرید و واردات کمپرسور برای هیات ارسال کرده است. این تجهیزات هم در صنعت نفت و گاز و هم در صنایع موشکی کاربرد دارد. این هیات گزارشی از بریتانیا در مورد اقدامات "شبکه مرتبط" با شرکت تکنولوژی سانتریفوژ ایران و شرکت بازرگانی کالای الکتریک برای خرید اقلامی در خارج دریافت کرده اما زمان کافی برای تحقیق در این مورد نداشته است. این دو شرکت مشمول تحریم‌های شورای امنیت هستند.

انتشار گزارش هیات کارشناسی نظارت بر تحریم ایران با صدور قطعنامه جدید شورای امنیت برای تمدید ماموریت این هیات ۹ ژوئیه (۱۹ تیرماه) همزمان بوده است.

مذاکرات هسته ای ایران و گروه ۱+۵ برای رفع اختلاف بر سر برنامه‌های اتمی جمهوری اسلامی همچنان ادامه دارد. طرف‌های مذاکره ضرب الاجل پایان ماه ژوئن را برای دستیابی به توافق جامع شامل رفع نگرانی جامعه جهانی در مورد برنامه اتمی جمهوری اسلامی در برابر اقدام در لغو تحریم‌های بین المللی و یکجانبه علیه این کشور تعیین کرده‌اند.

هیات کارشناسان نظارت بر تحریم ایران گفته است عزم کشورهای عضو سازمان ملل در اجرای تحریم های وضع شده علیه ایران "تاثیری قطعی" داشته و افزوده است که "انتظار بالایی" نسبت به دستیابی به توافق نهایی هسته ایران وجود دارد.

مطالب مرتبط