مأموران خاطی عربستانی 'به چهار سال زندان و هزار ضربه شلاق محکوم شدند'

تجمع اعتراضی در مقابل سفارت عربستان در تهران حق نشر عکس AP
Image caption در پی انتشار خبر تعرض مأموران سعودی به زائران نوجوان ایرانی، چند تجمع اعتراضی در مقابل سفارت عربستان در تهران برگزار شد

گزارش‌ها از عربستان حاکی است که دو مأمور فرودگاه جده که قصد تعرض جنسی به دو زائر نوجوان ایرانی را داشتند، هر یک به تحمل چهار سال زندان و هزار ضربه شلاق محکوم شده‌اند.

وبسایت عربی سبق به نقل از سخنگوی امنیتی وزارت کشور عربستان و خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از "یک مقام امنیتی" این خبر را منتشر کرده اند.

این منابع خبری می گویند که حکم مذکور امروز چهارشنبه ۲۰ خرداد (۱۰ ژوئن) صادر شده است.

مقام های ایرانی اوایل سال جاری اعلام کردند که در هفته دوم تعطیلات نوروز، مأموران سعودی هنگام بازرسی از اعضای یک کاروان عمره ایران در فرودگاه جده، به بهانه مشکوک شدن به دو نوجوان ایرانی آنان را از سایرین جدا کردند و در بخش دیگری مورد بازرسی بدنی قرار دادند. ولی پس از بازرسی، سایر مسافران متوجه شدند که ماموران قصد آزار جنسی این دو نوجوان را داشته اند.

ظاهرا این واقعه هنگامی روی داد که مسافران ایرانی عازم بازگشت به ایران بودند. (بیشتر بخوانید)

ایران در اعتراض به این اقدام سفر عمره را به حالت تعلیق درآورد و خواهان مجازات ماموران خاطی شد.

گروهی از شهروندان معترض ایرانی هم چند بار در مقابل سفارت عربستان سعودی در تهران دست به تجمع زدند.

حسن قشقاوی، معاون کنسولی وزارت امور خارجه ایران گفته بود که دادستان جده برای دو مأمور خاطی مجازات اعدام درخواست کرده است.

آقای قشقاوی به تلویزیون دولتی ایران گفته بود که این دو مامور "به خیانت در امانت در هنگام ‌انجام وظیفه به عنوان پلیس و انجام عمل شنیع جنایی متهم شده اند."

به گفته معاون وزارت خارجه ایران، سرکنسول ایران در جده در جلسه دادگاه حضور داشته است.