مقام‌های عالی قوه قضاییه: ارتباط دادن همه چیز با مذاکرات هسته‌ای خطای راهبردی است

حق نشر عکس khamenei.ir
Image caption پیش از ابراهیم رئیسی و صادق لاریجانی، رهبر ایران هم گفته بود همه تکیه دولت نباید به رفع تحریم‌ها باشد

صادق لاریجانی، رئیس قوه قضاییه ایران، امروز گفته است که پیوند زدن تمام مسائل و مشکلات اقتصادی کشور با بحث مذاکرات هسته­‌ای و رفع تحریم­‌ها "اشتباهی راهبردی" است.

ابراهیم رئیسی، دادستان کل کشور هم گفته "این را که برخی‌ها می‌گویند آب خوردن ما هم بسته به مذاکرات است، یک خطای راهبردی می‌دانم."

اشاره آقای رئیسی به این گفته حسن روحانی، رئیس‌جمهور است، که "تحریم‌های ظالمانه باید از بین برود تا سرمایه بیاید و مشکل محیط زیست، اشتغال، صنعت و آب خوردن مردم حل شود."

این اظهار نظر آقای روحانی واکنش گسترده رسانه‌های منتقد دولت را به دنبال داشته است. پیش از اینها رهبر ایران هم چند بار گفته است که تکیه دولت نباید تنها به رفع تحریم‌ها باشد.

صادق لاریجانی امروز گفته است: "اینکه در مقابل دشمن به گونه­‌ای سخن بگوییم که گویا تمام مشکلات کشور معطوف به تحریم‌ها است و کشور بر اثر این تحریم‌ها کاملا وا مانده و راهی به جلو ندارد، کار غلطی است."

ابراهیم رئیسی هم بدون نام بردن از حسن روحانی و با اشاره به جمله "آب خوردن" او گفته است: "این‌گونه صحبت کردن کددادن به دشمن محسوب می‌شود و دشمن نیز از آن سوءاستفاده خواهد کرد و باعث می‌شود که ما را محتاج مذاکرات بداند. این نگاه در بحث امنیتی می‌تواند یک خطای راهبردی محسوب شود."

حل اختلاف هسته‌ای ایران با قدرت‌های غربی و رفع تحریم‌های بانکی و نفتی از اولویت‌های اصلی دولت حسن روحانی بوده است. البته محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت، چندی پیش این اتهام را رد کرد که دولت حسن روحانی همه چیز را با مذاکرات گره زده و گفت: "اگر مذاکرات بر خلاف انتظار باشد و توافقی صورت نگیرد باز با برنامه‌ریزی دقیق کشور اداره خواهد شد."

ایران و شش قدرت جهانی می‌خواهند که تا پایان ماه جاری میلادی درباره برنامه هسته‌ای ایران به توافقی جامع برسند. طرفین روشن نکرده‌اند که اگر مذاکرات در مهلت مقرر به نتیجه نرسد چه اقداماتی خواهند کرد.