روزنامه‌های تهران: با شهدا کاسبی نکنید!

روزنامه‌های صبح تهران، امروز پنجشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۴ اغلب در گزارش‌ها و مقالات خود به نحو گسترده‌ای به انتقاد از حواشی مراسم بزرگداشت کشته شدگان جنگ پرداخته‌اند.

ای کاش با شهدا کاسبی نمی‌کردند!

حق نشر عکس na

روزنامه آفتاب یزد در گزارشی نوشته است که مراسم تشییع ۲۷۵ غواص بازگشته به وطن روز سه‌شنبه حال و هوای دیگری به خیابان‌های پایتخت داد، اما در این میان حضور گسترده مردم مورد سوءاستفاده عده‌ای دلواپس قرار گرفت. آنها از طرق مختلف و پخش پلاکاردهایی، تلاش کردند با چسباندن دلواپسی‌های خود به حضور بی‌شمار مردم، مراسم تشییع شهدا را به نفع منویات خود مصادره کنند.

در همین حال امان‌الله قرائی مقدم، جامعه‌شناس در سرمقاله این روزنامه نوشته که تشییع پیکر ۲۷۰ شهید هشت سال دفاع مقدس، یک اتفاق ملی مذهبی بود اما در این مراسم متاسفانه عده‌ای سعی در طرح و تحمیل عقاید سیاسی خود داشتند.

به نوشته این جامعه‌شناس، آن چه در این میان قابل تامل است، اقدام به بیان عقاید سیاسی و جناحی در یک مراسم ملی مذهبی است که به اعتقاد آقای قرائی‌مقدم بی‌شک اثرات منفی در عقاید مردم خواهد داشت.

داستان تکراری توهین به منتخب مردم

حق نشر عکس na

مهدی جلیلی در سرمقاله روزنامه ابتکار نوشته است، متاسفانه اتفاق ناخوشایندی که در مراسم روز سه‌شنبه رخ داد، علاوه بر آزرده خاطر کردن گروهی از مردم حاضر در تشییع شهدا، شائبه سوءاستفاده سیاسی از این مراسم ملی مذهبی را هم تقویت کرد.

نویسنده در ادامه اظهارات یک مداح علیه رئیس جمهوری و رئیس مجلس را توهین آمیز خوانده و نوشته که آن چه این مداح در مراسم بر زبان آورد، براساس قانون مجازات اسلامی مصداق هتک حرمت و توهین به مسئولان قوه مجریه و قوه مقننه محسوب می‌شود که حتما قابل پیگیری قانونی است.

به نوشته این مقاله ممکن است گروهی هم سخنان این فرد را برآمده از حق انتقاد و با استناد به حق آزادی تفسیر کنند، اما باید توجه داشت که آزادی بیان در قوانین تمام کشورهای جهان آزادی‌های مشروط هستند که قید و بند آن حق آبرو و اعتبار اشخاص به ویژه مسئولان دولتی برآمده از رای مردم است. چون توهین به مردم و توهین به منتخب مردم هر دو تعرض به حقوق مردم محسوب می‌شود و قانون در برابر آن منفعلانه برخورد نمی‌کند.

مرگ بر آمریکا را به خود می‌گیرند!

حق نشر عکس na

وطن‌امروز، روزنامه اصولگرایان تندرو در شماره امروز خود به دفاع از شعارهای مراسم روز سه‌شنبه پرداخته است. محمدرضا کردلو در گزارشی با عنوان "بازم بگید نواره!" نوشته است که خیابان‌های داغ تهران روز سه‌شنبه شاهد بود از دل یک تجمع انسانی بزرگ، شعارهایی کاملا مذهبی و سیاسی بروز و ظهور پیدا می‌کند. صراحت این شعارها هم آنقدر هست که دقیقا مشخص کند، مخالف یک فکر مسلط در دستگاه اجرایی است.

حسین قدیانی در سرمقاله این روزنامه هم به شدت به دولت حسن روحانی و مذاکرات جاری با آمریکا بر سر برنامه هسته‌ای ایران حمله کرده است. در این نوشته از جمله آمده که سه‌شنبه همه آمده بودند، لیکن صف یکی بود و بس و شعار هم یک شعار "مرگ بر آمریکا". اگر آمریکا با بهره از بی‌تدبیری بعضی‌ها، قصد خدشه بر استقلال وطن دارد، هیچ روزی مثل روز تشییع شهدا مرگ بر آمریکا جواب نمی‌دهد.

به نوشته این مقاله گناه جانباز ویلچری چیست که وقتی شعار می‌دهد؛ "آب خوردن ما به سلام بر حسین بستگی دارد، نه تحریم"، عده‌ای یاد بی‌تدبیری خود می‌افتند!

نگرانی از شکست مذاکرات

حق نشر عکس na

داوود هرمیداس‌باوند، در سرمقاله روزنامه آرمان نوشته است که روز گذشته نمایندگان مجلس با بررسی اولویت دار طرح الزام دولت به حفظ دستاوردهای هسته‌ای ایران موافقت کردند. تصویب این طرح در مجلس می‌تواند واکنشی به تصمیم کنگره آمریکا قلمداد شود که براساس آن تصویب هرگونه توافق با ایران باید با نظر کنگره آمریکا باشد.

به اعتقاد این کارشناس بین‌الملل، این طرح مجلس در واقع می‌تواند واکنشی باشد برای این که ایران هم دست بسته نیست، در عین حال برخی نمایندگان مجلس از این واکنش متقابل استفاده کرده و نظر منفی خود نسبت به جریان مذاکرات را ابراز کردند. بنابر این در عین این که این افراد خواستند به کنگره آمریکا واکنشی نشان دهند، می خواهند خواسته قبلی خود را به عرصه ظهور برسانند و اقداماتی که انجام می‌شود، نظر نهایی مجلس ایران را هم در پی داشته باشد.

در ادامه این مقاله آمده که موضع‌گیری برخی افراد در مجلس بیشتر براساس موضع‌گیری‌های جناحی است تا مسائل و منافع عمومی. به این ترتیب هر رویدادی که به نحوی موجب توقف یا بی‌نتیجه ماندن مذاکرات شود در راستای خواست این عده تعریف خواهد شد.

چوب حراج به مذاکرات نزنیم

حق نشر عکس na

زینب اسماعیلی سیویری، در روزنامه شرق نوشته است که این روزها گویی رسم است برای چوب زدن به آنچه داریم و آنچه دست یافته‌ایم، از هم گوی سبقت برباییم. این روزها هر کسی بخشی از یک روایت، ماجرا یا قصه را می‌گیرد و همان بخش را دست‌مایه قضاوت می‌کند. از روزنه کوچک خویش به دنیا می‌نگرد و اصرار دارد که همان روزنه ملاک و معیار ارزیابی باشد.

در این بین موضوع مذاکره هسته‌ای، بحث پروتکل الحاقی، نحوه لغو تحریم‌ها و مسائلی از این دست هم به نقل محافل تبدیل شده است. گویی برای چوب حراج زدن به کار آنها که ۲۰ ماه است شش کشور را پای میز مذاکره نگه داشته‌اند، هر کسی با ابزار اخلاق و بی اخلاقی می‌خواهد در ابتدای صف قرار گیرد.

به نظر نویسنده این مقاله تنها هدف فعلی منتقدان مذاکرات هسته‌ای در داخل ایران آن است که اعتماد مردم از تیم مذاکره‌کننده را سلب کنند؛ هدفی که با نزدیک شدن تیم مذاکره کننده به توافق احتمالی، شدت می‌گیرد.

جلوگیری از دخالت‎ها در لغو کنسرت‌ها

حق نشر عکس na

گروه سیاسی روزنامه اعتماد در گزارشی آورده که تکرار پی‌درپی ماجرایی که بالاخره پای وزیر را به میان کشید. لغو کنسرت‌ها از دیرزمانی است که دیگر واژه غریب و نامانوسی نیست. اهالی فرهنگ و دوستداران هنری که با مجوز به سالن می‌آمدند و با برخوردی بدون مجوز از آن خارج می‌شدند، چند وقتی است که گلایه‌مندند. نه از موضع‌گیری‌های دولتی‌ها، بلکه از این که گوشی شنوا برای شنیدن اعتراضات‌شان وجود ندارد.

به نوشته این گزارش، برخوردهایی که حال دیگر بر هنرمندان خارجی هم سایه افکنده است، اینک نیاز به برخوردی قاطعانه‌تر را طلب می‌کند. طلب همان فضای امنی که روحانی وعده‌اش را داد و برخورد با لغوی که در بیان مجری قانون اساسی کشور تضییع حقوق مردم نام گرفت. ورود وزیر ارشاد شاید آخرین حلقه از این زنجیره باشد. علی جنتی که بارها برای نحوه وزارت خود مجبور به پاسخگویی به نمایندگان مجلس شد این بارهم برای حل مشکل فرهنگی دیگر در پی چاره‌جویی است و در این مسیر از برگزاری جلسه‌ای با حضور وزیر کشور خبر می‌دهد؛ جلسه‌ای که شاید خروجی آن بتواند گره از این مشکل باز کند.

مطالب مرتبط