وزیر خارجه فرانسه: توافق هسته‌ای با ایران باید قابل راستی‌‌آزمایی باشد

حق نشر عکس AP
Image caption فابیوس: توافقی که قابل راستی‌آزمایی نباشد قابل اجرا هم نیست

فرانسه بر لزوم اطمینان یافتن از اجرای کامل هرگونه توافق هسته‌ای با ایران تاکید کرده و آمریکا نیز خواسته است ایران به طور کامل به بیانیه لوزان عمل کند.

روز پنجشنبه، ٢١ تیر (١١ ژوئن)، لوران فابیوس، وزیر خارجه فرانسه در یک مصاحبه تلویزیونی گفت که "در هر توافقی با ایران باید قادر به راستی‌آزمایی نحوه فعالیت سایت‌های (اتمی) باشیم اما قطعا تا کنون تضمینی در این مورد دریافت نکرده‌ایم."

وزیر خارجه فرانسه گفت که کشورش از دستیابی به توافق برای حل مساله هسته‌ای ایران حمایت می‌کند اما افزود که "چنین توافقی باید قابل راستی‌آزمایی، استوار و محکم باشد و توافقی که قابل راستی‌آزمایی نباشد، قابل اجرا هم نیست."

مذاکرات ایران و گروه ١+٥، متشکل از آمریکا، بریتانیا، چین، روسیه، فرانسه به اضافه آلمان، که از پائیز دو سال پیش آغاز شده تا کنون به یک توافق مقدماتی و یک بیانیه دوجانبه منجر شده است. این مذاکرات همچنان ادامه دارد و دو طرف پایان ماه ژوئن سال جاری (۹ تیر) را به عنوان ضرب الاجل دستیابی به یک توافق جامع تعیین کرده‌اند.

حق نشر عکس AP
Image caption فابیوس (نفر دوم از چپ) در بخشی از مذاکرات ایران و ١+٥ حضور داشته است

کشورهای گروه ١+٥ انتظار دارند توافق نهایی بتواند صلح آمیز بودن برنامه‌های هسته‌ای ایران را تضمین کند و در مقابل، ایران توقع دارد این توافق به لغو تحریم‌های بین‌المللی و یکجانبه علیه جمهوری اسلامی منجر شود.

وزیر خارجه فرانسه در مورد مذاکرات جاری گفته است "ما هنوز به پایان گفتگوها نرسیده‌ایم."

همچنین، آمریکا از ایران خواسته تا به اقدامات مندرج در بیانیه لوزان در مورد شفافیت فعالیت هسته‌ای خود به طور کامل عمل کند.

نماینده ایالات متحده در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با صدور بیانیه‌ای در روز پنجشنبه گفت که براساس بیانیه لوزان، لازم است ایران در مورد ایجاد هرگونه تاسیسات هسته‌ای جدید به موقع اطلاع‌رسانی کند.

مطالب مرتبط