خانواده شماری از کشته‌شدگان جنگ ایران و عراق از مراسم تشییع پیکر غواصان انتقاد کردند

حق نشر عکس ISNA
Image caption گروه‌های مختلفی از مردم در مراسم تشییع پیکر ۱۷۵ غواص کشته شده در عملیات کربلای چهار حضور داشتند

مراسم تشییع پیکر ۱۷۵ غواص کشته شده در عملیات کربلای چهار و ۱۰۰ نفر از کشته‌شدگان دیگر جنگ ایران و عراق که در میدان بهارستان تهران برگزار شد، با واکنش‌هایی همراه شده است.

در این مراسم علیه مذاکره کنندگان هسته‌ای و علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی شعار سر داده شد و حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران توسط یک سخنران "بی عرضه" خوانده شد.

خبرگزاری رسمی ایران، ایرنا می‌گوید شماری از خانواده‌های کشته‌شدگان جنگ ایران و عراق، در این باره بیانیه‌ای صادر کرده و سوء استفاده "برخی جریان‌های سیاسی" از این مراسم را محکوم کرده‌اند.

این بیانیه خواهان پایان دادن به "سوء استفاده از خون شهیدان برای ساختن نردبانی جهت رسیدن به مطامع و امیال سیاسی" شده است.

امضاءکنندگان این نامه در بیانیه خود نوشته‌اند "ما جمعی از خانواده‌های شهدای والامقام ایران اسلامی صراحتا به این جریانات سیاسی که بارها پاسخ خود را از مردم گرفته‌اند، هشدار می‌دهیم که به سوء استفاده از خون شهیدانمان برای ساختن نردبانی جهت رسیدن به مطامع و امیال سیاسی خود و تبدیل آن شهدای بزرگوار به محملی برای تقابل‌ها و امتیازگیری‌های سیاسی پایان دهند."

روی برخی از خودروها و اتوبوس‌هایی که کار تبلیغات این مراسم را بر عهده داشتند، عبارتی مانند "تجمع امت حزب الله برای اعلام انزجار از حضور زنان در ورزشگاه‌ها" دیده می‌شد.

خبرگزاری تسنیم، نزدیک به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی هم روز برگزاری این مراسم گزارش داد که پرچم‌های زرد رنگ منقش به آرم هسته‌ای در میان مردم توزیع شده که روی آن عبارت "ما تا آخر ایستاده ایم" نوشته شده بود.

محمد باقر نوبخت، سخنگوی دولت ایران "تخریب دولت و تیم هسته‌ای در رخدادهای ملی" را "خلاف مصالح ملی" دانسته است.

در بخشی از مراسم بزرگداشت کشته‌شدگان جنگ، محمود کریمی از مداحان معروف تهران با مخاطب قرار دادن غیر مستقیم رئیس‌جمهوری ایران گفت: "اینجا می‌نشینی و توافق هسته‌ای و آب این مملکت را به تحریم ربط می‌دهی. اگر عرضه نداری برو کنار."

مطالب مرتبط