دیدار ظریف با همتایان اروپایی؛ 'امکان ادامه مذاکرات بعد از ۹ تیر'

حق نشر عکس EPA
Image caption مقام‌های ایرانی می‌گویند که آقای ظریف اواخر هفته در وین با همتای آمریکایی خود دیدار خواهد داشت

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در لوکزامبورگ با وزرای خارجه بریتانیا، آلمان، فرانسه و همچنین فدریکا موگرینی سرپرست سیاست خارجی اتحادیه اروپا دیدار کرده است و همزمان هم ایران و هم آمریکا می گویند که امکان ادامه مذاکرات بعد از ضرب الاجل ۳۰ ژوئن - ۹ تیر - وجود دارد.

جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید بعد از ظهر دوشنبه گفت که هرچند ضرب الاجل ۳۰ ژوئن به قوت خود باقی است اما در صورت نیاز عقب انداخته خواهد شد. او از جمله به سه روز تمدید مذاکرات در ابتدای ماه آوریل برای رسیدن به تفاهم لوزان اشاره کرد.

آقای ظریف نیز پیش از شروع مذاکراتش در لوکزامبوگ درباره رسیدن به توافق در تاریخ تعیین شده گفت که "اهمیت دستیابی به توافق خوب و مناسب بیشتر از چند روز دیر یا زود شدن است."

دو طرف ضرب الاجل ۹ تیر را زمان رسیدن به یک توافق جامع براساس تفاهم نامه لوزان تعیین کرده اند.

مارتین شیفیر سخنگوی وزارت خارجه آلمان گفت: "ضرب الاجل تنگ است و هشت روز باقی مانده وقت زیادی نیست. ما همه تلاش خود را برای اطمینان از اینکه ضرب الاجل ۳۰ ‌ژوئن همان ۳۰ ژوئن می ماند متمرکز می کنیم."

دیدارهای فشرده

آقای ظریف روز دوشنبه پس از ورود به لوکزامبورگ دیدارهای فشرده ای با همتایای اروپایی اش و خانم موگرینی داشت.

پس از این دیدارها مقام های اروپایی خواستار رسیدن به توافقی متکی بر وجود یک نظام قوی راستی آزمایی برای اطمینان از صلح آمیز بودن برنامه اتمی ایران شدند.

لوران فابیوس وزیر خارجه فرانسه پس از یک ساعت گفتگو با آقای ظریف به خبرنگاران گفت:‌ "فرانسه خواستار یک موافقتنامه است، اما یک موافقتنامه قوی، نه یک توافق بد."

او گفت که چنین توافقی از جمله باید شامل یک مکانیزم پیشرفته برای تصدیق عمل کردن ایران به توافق باشد. به گفته او این بازرسی ها "در صورت لزوم" باید شامل مراکز نظامی هم باشد. ایران به شدت با بازرسی احتمالی از مراکز نظامی اش مخالفت کرده است.

به گفته آقای فابیوس این موافقتنامه همچنین باید شامل بازگشت اتوماتیک به نظام تحریم ها در صورت نقض تعهدات از سوی ایران باشد.

او گفت:‌ "همه اینها برای امنیت منطقه ای و همچنین اقدام علیه اشاعه سلاح های اتمی مهم است."

فرانک والتر اشتاینمایر وزیر خارجه آلمان هم گفت که گفتگوها وارد "مرحله ای بسیار تعیین کننده می شود."

او در لوکزامبورگ به خبرنگاران گفت:‌ "اما هنوز به پایان خط نرسیده ایم. نکات اصلی باید به یک متن جامع تبدیل شود و این آسان نیست چون جزئیات باعث ایجاد موانعی شده است."

پیشتر فیلپ هموند که برای شرکت در اجلاس وزرای امور خارجه اتحادیه اروپا به لوکزامبورگ سفر کرده به خبرنگاران گفت: "اگر بخواهیم به توافقی برسیم باید شاهد انعطاف بیشتری از طرف ایران در مذاکرات هسته‌ای باشیم."

آقای هموند هم احتمال ادامه مذاکرات بعد از تاریخ تعیین‌شده یعنی ۳۰ ژوئن (نهم تیر) را هم مطرح کرد.

او ابراز امیدواری کرد که در روزهای آینده "پیشرفت‌های واقعی" در مذاکرات با ایران حاصل شود.

خانم موگرینی صبح امروز گفته بود که مذاکرات اتمی به آخرین مراحل خود رسیده است. او گفتگوهایش با آقای ظریف را "مفید" خواند.

آقای ظریف پیش از گفتگوها گفته بود که "همه طرف ها باید از مطالبات زائد پرهیز کنند... تا امکان رسیدن به یک توافق وجود داشته باشد."

عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه ایران که همراه مجید تخت روانچی (معاون اروپا و آمریکا وزارت خارجه ایران) از وین برای پیوستن به آقای ظریف، وارد لوکزامبورگ شده، پیشتر گفت که وزیر خارجه ایران پس از پایان مذاکراتش، راهی تهران خواهد شد.

او گفته است که وزرای خارجه ایران و آمریکا احتمالا اواخر هفته در وین با هم دیدار خواهند کرد.

همزمان با مذاکرات لوکزامبورگ، کارشناسان اتمی ایران و گروه ۱+۵ در وین سرگرم ادامه نگارش متن توافق جامع اتمی هستند. معاونان وزارت خارجه ایران هم قرار است بعد از همراهی آقای ظریف دوباره به مذاکرات وین بپیوندند.