اخلالگران در سخنرانی حسن روحانی 'بازداشت و آزاد شدند'

حق نشر عکس AFP
Image caption در خلال سخنرانی روحانی شعارهایی در مخالفت با رویکرد هسته‌ای دولت داده شد

اخلالگران در سخنرانی حسن روحانی در تهران بازداشت و سپس آزاد شدند.

جواد زرین کلاه، مدیرکل امنیتی وزارت کشور ایران گفته است که "یازده نفر از لیدرها و کسانی که هنگام سخنرانی رئیس جمهوری اخلال ایجاد کرده بودند بازداشت و پس از یک روز با دادن وثیقه آزاد شدند." وی مشخص نکرده است که سپردن وثیقه به معنی آن است که این افراد تحت پیگرد قانونی قرار خواهند گرفت یا نه.

در جریان سخنرانی حسن روحانی در مراسم سالگرد درگذشت آیت‌الله روح‌الله خمینی که در آرامگاه او در تهران برگزار شد، گروهی از حاضران در مخالفت با رویکرد دولت در مذاکرات هسته‌ای شعارهایی دادند هر چند آقای روحانی همچنان به سخنرانی خود ادامه داد.

به گفته آقای زرین کلاه، این یازده نفر توسط سپاه پاسداران شناسایی و بازداشت شده‌ بودند. وی گفته است که سپاه پاسداران مسئولیت اصلی برگزاری این مراسم را برعهده دارد و افزوده است که سپاه پاسداران "گزارشی از بررسی حواشی برای ما فرستاد و گفت که هر یازده فردی که در این مراسم اخلال ایجاد کرده بودند٬ توسط سپاه شناسایی و دستگیر شدند که البته همه آنها مرد بودند و مورد بازجویی قرار گرفتند."

این مقام وزارت کشور در پاسخ به سئوالی در مورد اظهارات یکی از نمایندگان مجلس که گفته بود فرمانداری یکی از شهرهای اطراف تهران این گروه را به مراسم آورده بود٬ گفت: "بله٬ چنین چیزی گفته شده٬ اما در بررسی‌ها هنوز به این موضوع نرسیده‌ایم. این افراد خودسر بوده و هدایت شده نبودند."

حق نشر عکس AFP
Image caption مراسم تشییع جنازه تعدادی از کشته شدگان جنگ ایران و عراق هم "با حواشی" همراه بود

مدیرکل امنیتی وزارت کشور گفته است که شرکت کنندگان در مراسم سالگرد درگذشت آیت الله خمینی باید "در راستای وحدت و انسجام در آن حضور یابند" اما یادآور شد که در چند سال اخیر، در مواردی حضور برخی افراد و طرح برخی شعارها "حاشیه‌هایی" در این مراسم ایجاد کرده است.

مراسم سالگرد درگذشت آیت‌الله خمینی همه ساله برای چند روز در محل آرامگاه او برگزار می‌شود و معمولا رئیس جمهوری و رهبر جمهوری اسلامی و حسن خمینی، یکی از نوه‌های آیت‌الله خمینی و متصدی این آرامگاه، از سخنرانان اصلی این مراسم هستند. در مراسمی که همزمان با حرکت اعتراضی علیه نتیجه اعلام شده انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری در سال ۱۳۸۸ در این محل برگزار شد، گروهی از شرکت کنندگان هنگام سخنرانی حسن خمینی، با دادن شعار در سخنرانی او اخلال کردند. شعاردهندگان ضمن حمایت از محمود احمدی نژاد، حسن خمینی را به حمایت از معترضان به نتیجه انتخابات و در نتیجه، مخالفت با خواسته‌های رهبر جمهوری اسلامی متهم می‌کردند.

مدیرکل امنیتی وزارت کشور همچنین به مراسم تشییع جنازه گروهی از کشته‌شدگان جنگ ایران و عراق و شعارها و اظهارات تندی که در این مراسم علیه برخی مقامات حکومتی مطرح شد اشاره کرده است. وی با اعلام اینکه وزارت کشور در حال بررسی موضوع توهین به مسئولان در این مراسم است، گفت: ا"گر در مراسم‌های دیگر نیز توهینی صورت گیرد٬ شخص مورد نظر باید شکایت کند و وظیفه قوه قضاییه است که به این مساله رسیدگی کند٬ اما اگر این موضوع باعث ایجاد تنش در کشور شود وزارت کشور وارد خواهد شد."

مطالب مرتبط