وزیر نفت ایران 'گم شدن' دکل نفتی در دوره احمدی‌نژاد را تایید کرد

حق نشر عکس AP
Image caption آقای زنگنه گفته با شکایت وزارت نفت، پرونده ای درباره دکل گم شده تشکیل شده است

بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت ایران گزارش‌ها درباره مفقود شدن یک دکل نفتی ایران در دوره ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد را تأیید کرده است.

آقای زنگنه امروز دوم تیرماه (۲۳ ژوئن) به خانه ملت، خبرگزاری مجلس ایران گفته است که با شکایت وزارت نفت، پرونده ای در این باره تشکیل شده است.

ارزش این دکل مفقود شده که "دین" نام دارد ۷۸ میلیون دلار عنوان شده است.

نادر قاضی‌پور، از نمایندگان مجلس ایران پاییز سال گذشته گفته بود که علی لاریجانی، رئیس مجلس به کمیسیون انرژی دستور بررسی این موضوع را داده است.

آقای قاضی‌پور ارزش این دکل را به پول ملی ایران معادل ۲۴۰ میلیارد تومان توصیف کرده و گفته بود معلوم نیست در حال حاضر این دکل کجاست.

این دکل در سال ۱۳۹۰ از یک شرکت خارجی در ترکیه خریداری شده بود.

خبرگزاری فارس شهریور ماه گذشته خبر داده بود که یکی از شرکت‌های زیرمجموعه صندوق بازنشستگی صنعت نفت که احداث تاسیسات فراساحل نفت و گاز ایران را در میدان مشترک پارس جنوبی بر عهده دارد، اقدام به خرید این دکل نفتی کرده بود.

بر اساس این گزارش، قرار بوده ۲۰ درصد از بهای این دکل حفاری به عنوان پیش پرداخت در اختیار شرکت خارجی قرار بگیرد و مابقی پس از تحویل دکل به این شرکت پرداخت شود، اما "طرف ایرانی بر خلاف مفاد قرارداد کل بهای دکل را به تدریج پرداخت کرده است."

خبرگزاری فارس به نقل از یک مقام آگاه در وزات نفت گفته بود: "با توجه به احتمال بالای وقوع فساد در این خرید، برخی از مسئولین سابق این شرکت ایرانی به عنوان مظنون تحت تعقیب قرار گرفته‌اند."