در اجرای قطعنامه‌های تحریم ایران 'تخلفی نشده است'

حق نشر عکس AFP
Image caption اعضای شورای امنیت بر لزوم اجرای تحریم‌ها تا زمان دستیابی به توافق جامع و لغو آنها تاکید کردند

تحریم‌های مصوب شورای امنیت سازمان ملل متحد علیه ایران به خوبی اجرا شده است.

رئیس کمیته نظارت بر اجرای تحریم‌های بین‎‌المللی علیه ایران در گزارش فصلی خود به شورای امنیت گفته است که طی سه ماهه گذشته، شواهدی از تخلف از تحریم‌های شورای امنیت دریافت نکرده است. وی در عین حال بر لزوم ادامه اجرای تحریم‌ها در شرایط کنونی تاکید نهاده است.

رومان اویارزون، نماینده دایم اسپانیا در سازمان ملل و رئیس دوره‌ای کمیته ١٧٣٧ نظارت بر تحریم ایران، در سخنان خود در جلسه شورای امنیت تاکید کرد که با وجود مذاکرات جاری جمهوری اسلامی و کشورهای گروه ١+٥ برای حل و فصل مساله هسته‌ای، قطعنامه‌های مصوب شورای امنیت در تحریم ایران همچنان به قوت خود باقی است و کشورهای عضو سازمان ملل ملزم به اجرای کامل آنها هستند.

رئیس دوره‌ای کمیته گفت که در دوره سه ماهه مورد نظر، گزارش خاصی حاکی از نقض تحریم‌ علیه ایران دریافت نشده است. وی افزود در مورد گزارش‌های قبلی پیرامون تخلفات ایران از مصوبات شورای امنیت از جمهوری اسلامی توضیح خواسته شده اما دولت ایران هنوز به این درخواست پاسخی نداده است.

کارشناسان نظارت بر اجرای تحریم علیه ایران، وابسته به کمیته ١٧٣٧ در گزارشی که چند هفته پیشمنتشر کردند گفتند که در مقایسه با سال‌های قبل، طی سال گذشته از تعداد گزارش‌های مربوط به نقض تحریم‌های ایران به شکل چشمگیری کاسته شده اما همچنان اطلاعاتی در زمینه تلاش ایران برای سرپیچی از مصوبات شورای امنیت و همچنین برخی نقل و انتقالات نظامی و تسلیحاتی ایران، از جمله در عراق، دریافت شده است.

رئیس کمیته نظارت گفته است که یکی از کشورهای عضو شورای امنیت اطلاعاتی را در مورد تحویل اقلام مورد نیاز رآکتور آب سبک بوشهر به کمیته ارسال داشته و یادآور شد که تمام کشورهای عضو ملزم هستند هرگونه کمک و همکاری فنی با ایران را که بتواند به نحوی به فعالیت هسته‌ای این کشور مرتبط شود به اطلاع این کمیته برسانند. روسیه مسئول ساخت نیروگاه هسته‌ای بوشهر بوده و احتمالا منظور رئیس کمیته، دربافت گزارش این کشور در مورد ارسال تجهیزات و امکانات مورد نیاز این نیروگاه بوده است.

حق نشر عکس AP
Image caption اعضای دایم شورای امنیت بیانیه لوزان را مبنای خوبی برای دستیابی به توافق نهایی توصیف کردند

کمیته نظارت بر اجرای تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران براساس قطعنامه شماره ١٧٣٧ مصوب شورای امنیت در دسامبر سال ٢٠٠٦ تشکیل شد تا بر اجرای کامل تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران نظارت کرده و تخلف احتمالی کشورهای عضو سازمان ملل از اجرای این مصوبه را گزارش دهد. با تصویب قطعنامه‌های دیگر شورای امنیت در تحریم ایران در سال های ٢٠٠٧، ٢٠٠٨ و ٢٠١٠ این کمیته مسئول نظارت بر اجرای این مصوبات نیز شد.

مهمترین مواردی که کمیته ملزم به پیگری آنها شده اقدامات در مغایرت با تحریم ارسال مواد و اقلام مرتبط با برنامه هسته‌ای و موشکی ایران و خرید و فروش یا نقل و انتقال تسلیحات به ایران است. اطمینان از اجرای تحریم‌های مصوب شورا علیه برخی موسسات و افراد مرتبط با برنامه های هسته‌ای و موشکی جمهوری اسلامی و مسدود کردن اموال آنها در خارج نیز از دیگر وظایف عمده این کمیته است.

در جلسه شورای امنیت برای بررسی گزارش کمیته نظارت، نمایندگان برخی از کشورها به اظهار نظر در مورد تحولات هسته‌ای ایران پرداختند. از جمله نماینده بریتانیا با اشاره به مذاکرات جاری ایران و گروه ١+٥، بیانیه لوزان را پایه و اساس یک توافق خوب توصیف کرد و گفت امیدوار است که چنین توافقی تا قبل از انقضای ضرب الاجل تعیین شده به دست آید. نماینده بریتانیا تاکید کرد که تا زمانی که توافق به دست نیامده و تحریم‌ها لغو نشده، این تحریم‌ها به قوت خود باقی است و افزود که انگیزه ایران در پیگیری مذاکرات جاری، لغو تحریم‌هایی است که علیه این کشور به اجرا درآمده است.

حق نشر عکس Fars
Image caption نماینده بریتانیا گفته است عدم حصول توافق باعث وخامت شرایط اقتصادی ایران و انزوای بیشتر این کشور می‌شود

نماینده بریتانیا هشدار داد که شکست مذاکرات جاری به انزوای هرچه بیشتر جمهوری اسلامی، تشدید دشواری‌های اقتصادی برای مردم و تضعیف بیشتر موقعیت منطقه‌ای ایران منجر خواهد شد.

نماینده آمریکا نیز از ادامه تلاش دیپلماتیک برای دستیابی به توافق هسته‌ای با ایران خبر داد اما افزود که هنوز نمی‌توان در مورد حصول توافق نهایی اطمینان کامل داشت و ادامه تحریم‌ها تا زمان حل و فصل این مساله ضروری است. نماینده آمریکا در عین حال گفت که گزارش‌های اخیر هیات‌های کارشناسی در مورد فعالیت ایران در زمینه نقل و انتقال تسلیحات متعارف و همچنین برخی خرید و فروش‌های مرتبط با فعالیت‌های هسته‌ای باعث نگرانی کشورش شده است. او افزود که اقدامات ایران در ارسال اسلحه برای گروه‌های "افراطی و غیرمسئول" صلح و امنیت منطقه را به مخاطره انداخته، باعث حمایت و تقویت تروریسم شده و تشدید خشونت توسط حکومت سوریه و ناامنی بیشتر در یمن را به دنبال داشته است.

وی گفت که کار کمیته نظارت بر تحریم‌ها هنوز پایان نیافته و در صورتی که مذاکرات جاری به توافقی منجر نشود، دامنه فعالیت این کمیته بسیار گسترده‌تر از پیش خواهد شد.

نماینده فرانسه در اظهار نظر خود پیرامون تحریم هسته‌ای جمهوری اسلامی، گفت که برخورداری ایران از فناوری صلح آمیز هسته‌ای حق مسلم این کشور است اما ایران مجاز نیست در پی دستیابی به تسلیحات اتمی باشد. وی خواستار شفافیت بیشتر ایران در همکاری با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی شد و گفت که چنین رویکردی، به بازگشت اعتماد بین‌المللی نسبت به صلح آمیز بودن اهداف ایران و پیشرفت این کشور در زمینه انرژی اتمی کمک خواهد کرد.

نمایندگان روسیه و چین نیز ضمن استقبال از مذاکرات جاری و بیانیه لوزان، ابراز امیدواری کردند که نتیجه مذاکرات جاری، کسب توافقی شامل رفع نگرانی جامعه بین‌المللی در مورد برنامه‌های اتمی جمهوری اسلامی و بازگشت ایران به صحنه همکاری کامل با سایر کشورها باشد.

مطالب مرتبط