مجلس ایران به ابقای علی‌اصغر فانی، وزیر آموزش و پرورش رای داد

حق نشر عکس icana.ir
Image caption اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور و علی اصغر فانی وزیر آموزش و پرورش در جلسه استیضاح در صحن علنی مجلس

مجلس ایران رای به ابقای علی‌اصغر فانی، وزیر آموزش و پرورش داده است.

استیضاح وزیر آموزش و پرورش پس از یک هفته تعویق در جلسه علنی امروز مجلس سوم تیرماه (۲۴ ژوئن)، قرار گرفته بود.

پس از سخنرانی نمایندگان موافق و مخالف و دفاع آقای فانی از خود، نمایندگان مجلس با ۷۶ رای موافق استیضاح، ۱۶۷ رای مخالف استیضاح و ۱۳ رای ممتنع از مجموع ۲۵۶ کارت توزیع شده مجددا به آقای فانی رای اعتماد دادند.

ایرنا، خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی ایران می‌گوید تقاضای استیضاح وزیر آموزش و پرورش با ۶۴ امضا در هیات رئیسه اعلام وصول شد؛ اما گفته می‌شود ۳۵نفر از نمایندگان امضای خود را پس گرفته بودند.

جبار کوچکی نژاد، نادر قاضی‌پور، مهدی موسوی نژاد، حامد قادر مرزی، فرهاد بشیری، محمد سعید انصاری، محسن علیمردانی، محمود شکری، قسیم عثمانی، حسین نقوی حسینی و احمد آریایی نژاد نمایندگان موافق برکناری آقای فانی بودند و غلامرضا تاجگردون و غلامرضا مصباحی مقدم در دفاع از او سخنرانی کردند.

آقای کوچکی‌نژاد، نائب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس، استیضاح وزیر آموزش و پرورش را در راستای منافع ۱میلیون فرهنگی و ۱۳ میلیون دانش‌آموز توصیف کرد و غلامرضا تاجگردون هم در دفاع از آقای فانی گفت بیشترین استیضاح‌ها در طول مجالس ایران استیضاح وزیر آموزش و پرورش بوده است.

او گفت: "در کنار فرهنگیانی هستیم که خود یا فرزندانشان سر گرسنه بر بالین می‌گذارند" اما "آیا با استیضاح می‌توان این شرایط را تغییر داد؟ اگر می‌خواهیم وضع فرهنگیان بهتر شود تک‌تک نمایندگان و دولتمردان در این قضیه سهیم هستند."

علی‌اصغر فانی هم در دفاع از خود گفت: "در اجرای عدالت آموزشی و افزایش افراد تحت پوشش آموزش و پرورش، ۱۱۰ مدرسه تک دانش‌آموزه داریم یعنی یک مدرسه با یک دانش آموز برقرار می‌شود، همچنین۴۸۰۰ مدرسه با زیر پنج دانش آموز اداره می‌شود؛ این نشان می‌دهد که دولت و وزارت آموزش و پرورش برای تامین آموزش و اجرای عدالت آموزشی هزینه‌های بالایی را متحمل شده‌اند."

در جلسه استیضاح وزیر آموزش و پرورش اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور، محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت، مجید انصاری معاون پارلمانی رئیس جمهور، محمود علوی وزیر اطلاعات و چند عضو دیگر کابینه حضور داشتند اما حسن روحانی، رئیس جمهور ایران دراین جلسه حاضر نبود.

جلسه استیضاح در غیاب علی لاریجانی رئیس مجلس، توسط نائب رئیس آن محمد حسن ابوترابی فرد اداره شد.