تهیه کنندگان 'گزاره برگ ملی': هیچ کس حق امضای توافق هسته‌ای بد را ندارد

حق نشر عکس FARS

مراسم "رونمایی از گزاره برگ ملی"، که چارچوب های مدنظر تهیه کنندگان آن را در مورد مذاکرات هسته ای تعریف می کند، امروز در میدان آزادی تهران برگزار شد.

تهیه کنندگان این گزاره برگ، با "غیرقانونی و نامشروع" خواندن هرگونه توافق هسته ای در خارج از چارچوب های ذکر شده در آن، تاکید کرده اند "هیچ کس از طرف ملت ایران" اجازه امضای یک "توافق بد" را ندارد.

این تهیه کنندگان گفته اند که گزاره برگ خود را بر مبنای دیگاه های آیت الله خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ایران در مورد مذاکرات هسته ای نوشته اند.

در روزهای گذشته، رسانه های نزدیک به اصولگرایان منتقد مذاکرات، که به "دلواپسان" مشهور شده اند، در مورد مراسم امروز میدان آزادی تبلیغات گسترده ای انجام داده بودند.

خبرگزاری فارس سه شنبه ۹ تیر مدعی شده که "میلیون‌ها ایرانی" و از جمله "بیش از ۱۷ هزار حقوقدان" با امضای طوماری از این گزاره برگ حمایت کرده اند و "بخشی از" این امضاها به برج آزادی تهران آویزان شده است.

گزاره برگ، اصطلاحی است که در ادبیات سیاسی جدید ایران، به عنوان معادل کلمه "فکت شیت" به کار می رود.

این اصطلاح، بعد از امضای تفاهم نامه لوزان میان ایران و گروه ۱+۵ در فروردین ماه گذشته رایج شد و به معنی مجموعه تعاریف هر طرف مذاکره از مفاد تفاهم نامه امضا شده است.

شش بند "گزاره برگ ملی"

در بند اول گزاره برگ رونمایی شده در میدان آزادی تهران، عنوان شده که تمام تحریم های هسته ای علیه جمهوری اسلامی ایران "باید یکجا و همزمان با امضای توافقنامه کاملاً لغو (نه تعلیق) شود".

بندهای دوم و سوم این متن تاکید دارند که "دستاوردهای هسته ای در حد نیازهای واقعی کشور باید حفظ و تقویت شوند" و لازم است "هیچ مانعی برای استمرار تحقیقات و پیشرفت های علمی و فنی در امور هسته ای و هیچ محدودیتی برای دانشمندان مربوط وجود نداشته باشد".

بندهای چهارم و پنجم متن نیز تاکید می کنند که "هیچ نظارتی فراتر از مقررات و عرف بین المللی اعمال نشود" و "هیچ گونه نظارت و اعمال محدودیت بر نیروهای مسلح و مراکز نظامی و امنیتی پذیرفته نیست".

نویسندگان گزاره برگ، به عنوان آخرین بند آن نوشته اند: "توافق هسته ای باید بازگشت پذیر باشد و در صورت نقض عهد دشمن ما هم [باید] توانیم به شرایط قبل از توافق برگردیم".

علیرضا زاکانی نماینده اصولگرای تهران، در سخنانی در مراسم امروز میدان آزادی با اشاره به تاکید گروه ۱+۵ بر "راستی‌آزمایی اجرای تعهدات ایران" گفته است: "ما هیچ نیازی به راستی‌آزمایی نداریم زیرا نمایندگان ما در مذاکرات هسته‌ای راستگو هستند."

آقای زاکانی در بخش دیگری از سخنان خود هشدار داده است: "پس از موضوع هسته‌ای دشمنان می‌توانند سایر دستاوردهای ما را نیز بهانه کنند و این سدی است که اگر شکسته شود دیگر انتها ندارد."