نامه روحانی به خامنه‌ای درباره 'مشکلات اجرایی' قانون امر به معروف و نهی از منکر

حق نشر عکس khamenei.ir
Image caption روحانی خواستار مداخله رهبر جمهوری اسلامی برای رفع مشکلات اجرایی قانون مصوب مجلس شده است

حسن روحانی رئیس جمهوری ایران مشکلات اجرای قانون امر به معروف و نهی از منکر را به آگاهی رهبر جمهوری اسلامی رسانده است.

محمد یزدی، رئیس مجلس خبرگان رهبری، در یک مصاحبه رادیویی پیرامون مساله امر به معروف و نهی از منکر، از تصویب طرح مجلس در مورد "حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر" و قانونی شدن آن حمایت کرده و گفته است که رئیس جمهوری از نظر اجرا مشکلاتی به نظرش رسید که در نامه‌ای با رهبر جمهوری اسلامی مطرح کرد و این مساله به هیات حل اختلاف به ریاست محمود شاهرودی ارجاع شده است تا بررسی شود.

در تابستان سال ١٣٩٠، آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، محمود شاهرودی، رئیس اسبق قوه قضاییه را به ریاست هیات عالی حل اختلاف بین دولت، مجلس و قوه قضاییه منصوب کرد. این هیات جدای از مجمع تشخیص مصلحت نظام است که آن هم تحت نظارت رهبر جمهوری اسلامی و با هدف رفع اختلاف بین دولت، مجلس و شورای نگهبان ایجاد و در قانون اساسی تثبیت شده است. ریاست مجمع با اکبر هاشمی رفسنجانی بوده است.

مصاحبه آقای یزدی بخشی از برنامه پیک بامدادی رادیو جمهوری اسلامی درباره قانون آمران به معروف و ناهیان از منکر بود و وی دیدگاه خود را به خصوص در مورد برخورد با روزه‌خواری از هدایت زبانی تا برخورد فیزیکی و وظیفه نیروی انتظای در این مورد ابراز داشت.

رئیس مجلس خبرگان، که از او به عنوان یکی از روحانیون محافظه‌کار حکومتی نام برده می‌شود، اظهار داشت که امر به معروف و نهی از منکر وظیفه همه مسلمانان است و افزود: "دولت باید این کار را در درجه اول از درون خود آغاز کند، یعنی از اماکن و نیروهای انسانی مربوط به خودش است آغاز کند و به عامه مردم برسد."

حق نشر عکس AFP
Image caption برخورد با بدحجابی یکی از جنبه های مورد نظر حامیان امر به معروف بوده است

خبرگزاری رادیو و تلویزیون دولتی ایران در گزارشی در این مورد افزوده است که طرح حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر روز ٢ اردیبهشت سال جاری به قانون تبدیل شد "اما با امتناع دولت، رئیس مجلس آن را ابلاغ و لازم الاجرا کرد، با این حال گویا رئیس جمهور در نامه‌ای به مقام معظم رهبری، خواستار توقف اجرای این قانون برای بررسی ایرادهای مد نظر دولت شده است."

این گزارش مشخص نمی‌کند که آیا در حال حاضر، این قانون توسط نهادهای مسئول به اجرا گذاشته می‌شود یا اجرای آن تا رفع اختلاف بین مجلس و دولت به تعویق افتاده است.

در تابستان سال گذشته گزارش شد که جمعی از نمایندگان مجلس در نظر دارند طرحی را در زمینه امر به معروف و نهی از منکر تهیه کنند. این طرح سرانجام در مهرماه سال گذشته با اکثریت قابل توجه آرا به تصویب رسید در حالیکه برخی از گروه‌های تندرو طرفدار حکومت پیشتر هشدار داده بودند که در صورت عدم اقدام دولت در این زمینه، راسا برای مبارزه با "منکرات" به خصوص "بدحجابی" وارد عمل خواهند شد.

حق نشر عکس Mehr
Image caption اجرای امر به معروف و نهی از منکر طرفدارانی در جمهوری اسلامی دارد

در جریان مذاکره مجلس پیرامون این طرح، نماینده دولت با اشاره به اینکه این طرح می‌تواند به دشواری اجرایی منجر شود، خواستار مخالفت مجلس با آن شد.

طرح مصوب مجلس سپس برای بررسی به شورای نگهبان ارسال شد و پس از برخی اصلاحات، سرانجام در اوایل اردیبهشت سال جاری مورد تایید این شورا قرار گرفت و برای امضا و ابلاغ برای رئیس جمهوری ارسال شد.

ماه گذشته، پایگاه اطلاع‌رسانی مجلس - خانه ملت - به نقل از رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس گزارش کرد که از آنجا که "مهلت قانونی ابلاغ این قانون از سوی دولت به دستگاه‌های مربوطه گذشت و ابلاغی صورت نگرفت، طبق قانون رئیس مجلس موظف شد تا این قانون را به تمامی دستگاه‌های ذیربط ابلاغ کند." این ابلاغیه روز ٢٠ خردادماه سال جاری صورت گرفت.

براساس قوانین جمهوری اسلامی، هرگاه رئیس جمهوری در فرصت مقرر قانونی از ابلاغ مصوبات مجلس که به تایید شورای نگهبان رسیده خودداری ورزد، رئیس مجلس دستور انتشار این قوانین در روزنامه رسمی و ابلاغ آن به دستگاه های مربوطه را صادر می‌کند.

کمابیش از زمان استقرار جمهوری اسلامی برخورد گاه تند و خشونت آمیز با آنچه که از نظر حکومت جمهوری اسلامی "منکرات" دانسته شده، از جمله "بدحجابی" یکی از مسایل مطرح در ایران بوده است. نه تنها ماموران ویژه نیروی انتظامی، بلکه در مواردی اعضای گروه‌های تندرو در این زمینه وارد عمل شده‌اند.

مطالب مرتبط