روزنامه‌های تهران: آمانو برای چه به تهران آمده است؟

عکس‌ها و خبر سفر یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تهران، امروز پنجشنبه یازدهم تیر ۱۳۹۴ در صفحه اول روزنامه‎‌های پایتخت به نحو قابل توجهی به چاپ رسیده و این سوال مطرح است که هدف از این سفر چیست؟

سفر آمانو به تهران و توافق هسته‌ای

حق نشر عکس na

شمس‌الدین خارقانی، در سرمقاله روزنامه آرمان نوشته است که تصور می‌رود یکی از دلایل تمدید مذاکرات علاوه بر دلایل عمومی، مساله راستی‌آزمایی است که قرار است آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گزارش آن را منتشر کند. بنابراین سفر یوکیا آمانو، مدیر کل آن سازمان به تهران می‌تواند مستقیما در راستای اهداف دیپلماتیک و مذاکرات هسته‌ای ایران صورت گرفته باشد.

سفیر اسبق آلمان در سرمقاله امروز آرمان همچنین نوشته است که وضعیت مذاکرات رو به پیشرفت است و طرفین در آینده بسیار نزدیک می‌توانند به نتیجه دلخواه خود برسند و اگر گزارشی که امروز آژانس منتشر می‌کند مثبت باشد این نتیجه دست یافتنی‌تر می‌شود.

در همین حال آقای خارقانی این نکته را هم مطرح کرده که در این چند روز بین مردم این نگرانی و سوال به وجود آمده که آیا مذاکرات هسته‌ای به نتیجه خواهد رسید یا نه.

همه در وین، آمانو در تهران

حق نشر عکس na

سارا معصومی، خبرنگار روزنامه اعتماد که به وین سفر کرده در گزارشی نوشته است که وزرای امور خارجه ایران و پنج بعلاوه یک در راه وین هستند، اما مرد شماره یک آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تهران رفته است. ورود تمام قد و علنی آقای آمانو به مذاکرات هسته‌ای ایران از سه هفته پیش کلید خورد، زمانی که آقای مدیر کل برای نخستین بار اعلام کرد که پرونده ابعاد احتمالی نظامی برنامه هسته‌ای ایران مساله‌ای نیست که توافق جامع را متوقف کند.

به نوشته این گزارش مساله‌ای که ظاهرا به دلیل ماهیت امنیتی و بحث درخواست برای بازدید از مراکز نظامی ایران که با مخالفت شدید تیم مذاکره‌کننده ایران روبه‌رو شده است باید به گونه دیگری و از کانال دیگری حل شود.

زینب اسماعیلی، خبرنگار شرق هم که به وین رفته در گزارشی نوشته است که هفته پیش رو تکلیف ۲۱ ماه مذاکره هسته‌ای در دور جدید تعیین می‌شود. اگرچه هنوز سهم توافق یا عدم توافق به نیمی از لیوان می‌رسد؛ لیوانی که هنوز معلوم نیست از توافق لبریز می‌شود یا عدم توافق.

به نوشته خانم اسماعیلی، خبر در حاشیه مذاکرات هسته‌ای گاهی هست و گاه همه در بی‌خبری فرو می‌روند. مذاکرات ادامه پیدا می‌کند و در سطوح مختلف گفتگوها در جریان است. هنوز دود سفید از کوبورگ محل مذاکرات برنخاسته است. اگرچه بخش بزرگی از توان دیپلماسی جهان روی این نقطه متمرکز شده است، با این همه مخالفان هم در بوق خود می‌دمند.

خطای خطرناک

حق نشر عکس na

حسین شریعتمداری در سرمقاله روزنامه کیهان براساس گزارشی که به دستش رسیده نوشته است که قرار است هر یک از طرفین مذاکره کننده در وین روز شنبه پیش نویسی را به کشورهای متبوع خود ببرند و نظر نهایی مسئولان بلندپایه کشورهایشان را در باره متن یاد شده جویا شوند.

مدیرمسئول کیهان بدون آن که به منبع این خبر اشاره کند نوشته که اگر این پیش‌بینی تحقق پیدا کند، از هم اکنون می‌توان به وضوح درک کرد که چه فاجعه‌ای در پیش خواهد بود. توافقی که در آن خطوط قرمز جمهوری اسلامی ایران رعایت نشده است به عنوان پیش‌نویس مورد توافق اولیه تیم‌های مذاکره کننده قلمداد می‌شود و ایران بر سر یک دو راهی قرار خواهد گرفت که هر دو سوی آن تحمیلی و شکننده است.

خلاصه آن که آقای شریعتمداری نوشته که انتظار آمیخته به گلایه از تیم مذاکره کننده هسته‌ای ایران آن است که چنانچه پروژه‌ای با این مشخصات در میان باشد، آن را در میانه راه ناکام و ناتمام بگذارند.

رخنه در رژیم تحریم‌ها

حق نشر عکس na

هوشیار رستمی در سرمقاله روزنامه اقتصادی تعادل نوشته است که در بحبوحه مذاکرات هسته‌ای که هم اکنون در وین جاری است، روز گذشته خبرهای زیادی در خصوص تحریم‌های اقتصادی در رسانه‌ها منتشر شد. همه این موارد به صورت واضح و مشخص از شکستن یا تقلیل بخشی از تحریم‌هایی که در واقع به محاصره اقتصادی ایران تعبیر می‌شد، خبر می‌دادند. غزلی که قبل از رسیدن به یک توافق هسته‌ای اجتناب ناپذیر بسیار خوشایند بود یک شاه بیت داشت.

به اعتقاد نویسنده مقاله، ۱۳ هزار کیلوگرم طلای ایران به ارزشی بالغ بر ۱۶۰۰ میلیارد تومان و با توجه به استراتژیک بودن این فلز گرانبها، مهم‌ترین خبر از رخنه کردن در رژیم تحریم‌هایی است که انگار قدرت‌های جهانی هم یا علاقه‌ای به نگه داشتن آن ندارند یا واقعا قادر به آن نیستند.

مطالب مرتبط