نماینده ایران در آژانس: درباره چارچوب حل مسائل گذشته به تفاهم رسیدیم

حق نشر عکس President.ir
Image caption مدیرکل آژانس با رئیس جمهور ایران دیدار کرد

رضا نجفی، نماینده ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، گفته است ایران و آژانس درباره چارچوب حل مسائل مرتبط با فعالیت‌های گذشته ایران به تفاهم کلی رسیده‌اند.

امروز یوکیا آمانو با حسن روحانی، رئیس جمهور، دیدار کرده است. به گزارش ایرنا آقای روحانی در دیدار با مدیرکل آژانس راه حل‌هایی برای سرعت بخشیدن به مسائل مورد اختلاف، از جمله بررسی فعالیت‌های گذشته ارائه کرده است.

به گفته نماینده ایران در آژانس "دو طرف در جریان ملاقات‌ها در مورد چارچوب زمانی، تدوام همکاری‌ها با در نظر داشتن ملاحظات ایران و آژانس برای تسریع در حل و فصل موضوعات گذشته به تفاهم کلی رسیدند."

به گزارش وبسایت رسمی ریاست جمهوری ایران، آقای روحانی در دیدار با مدیرکل آژانس گفته است: "در رابطه با برخی مسایل مورد ابهام، اگر اراده لازم در دو طرف وجود داشته باشد و برخی مسایل غیرفنی دخالت داده نشود، کاملا و ظرف مدت کوتاهی قابل حل است."

آقای آمانو همچنین با علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران دیدار کرد. آقای شمخانی در دیدار با مدیرکل آژانس گفته است: "هر گونه پیشنهادی که دارای کارکرد واقعی در زمینه ادامه پیشرفت صنعت صلح‌آمیز هسته‌ای و رفع غیرمشروط تحریم‌های غیرقانونی و ظالمانه باشد به طور قطع با نگاه مثبت جمهوری اسلامی ایران مواجه خواهد شد."

علی شمخانی یکی از افرادی بوده است که آژانس می‌خواسته با آنها مصاحبه کند.

فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که برای مذاکرات در وین به سر می‌برد گفت که سفر آقای آمانو به تهران نشانه‌ای امیدبخش است.

'توافق تا سه‌شنبه'

حق نشر عکس EPA

امروز وانگ یی، وزیر خارجه چین، در جمع خبرنگاران گفت که با وجود باقی ماندن مسائل دشوار، احتمال اینکه ایران و کشورهای ١+۵ تا سه‌شنبه هفته آینده درباره موضوعات مرتبط با برنامه هسته‌ایران به توافق برسند، بالا است.

آقای وانگ که امروز به مذاکرات وین پیوست گفت: "باور داریم که طرفین سرانجام به توافقی منصفانه، متوازن و عادلانه خواهند رسید."

او در عین حال اضافه کرد که مسائل حساسی وجود دارند که نمی‌توان از مواجهه با آنها طفره رفت.

لوران فابیوس، وزیر خارجه فرانسه نیز در وین گفت: "درباره بعضی موارد پیشرفت داشته‌ایم، اما درباره بعضی‌ موضوعات دیگر هنوز نه." آقای فابیوس محل مذاکرات را ترک کرد اما گفت یکشنبه به وین بازمی‌گردد.

امروز محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، امروز در وین با همتایان آمریکایی، بریتانیایی، آلمانی و چینی خود و همچنین فدریکا موگرینی دیدار کرد.