نماینده زابل: شماری از روستاهای سیستان به دلیل توفان شن مدفون شده‌اند

حق نشر عکس Mehr
Image caption دریاچه هامون، سومین دریاچه بزرگ ایران در پی خشکسالی و عدم اختصاص حقابه آن توسط افغانستان خشک شد

باقر حسینی، نماینده مردم زابل در مجلس شورای اسلامی ایران می‌گوید شماری از روستاهای استان سیستان و بلوچستان به دلیل توفان شن و ماسه‌های بادی مدفون شده‌اند که این باعث مهاجرت مردم از این منطقه شده است.

آقای حسینی گفته است خشکسالی‌های پیاپی در استان سیستان و بلوچستان، خشکی دریاچه هامون و توفان‌ از دلایل شدت گرفتن گرد و غبارها هستند.

توفان‌های شن و خشک شدن دریاچه، شرایط زندگی را برای ساکنان حاشیه این دریاچه دشوار کرده است.

آقای حسینی در مصاحبه با خبرگزاری خانه ملت، خبرگزاری مجلس ایران، از خشک شدن دریاچه تالاب هامون انتقاد کرده است.

دریاچه هامون، سومین دریاچه بزرگ ایران پس از دریاچه خزر و دریاچه ارومیه، در پی خشکسالی و عدم اختصاص حقابه آن توسط افغانستان، خشک شده است.

منبع اصلی تامین آب دریاچه هامون رودخانه هیرمند است که از افغانستان سرچشمه می‌گیرد. در این سال‌ها، میزان آب ورودی آن به شدت کاهش پیدا کرده است.

وسعت کل هامون‌، بزرگترین دریاچه شیرین، در زمان پرآبی ۵۶۶۰ کیلومتر مربع بوده که از این مقدار ۳۸۲۰ کیلومتر مربع آن در خاک ایران است.

نماینده مردم زابل و زهک گفته است وزش توفان‌های ۱۲۰ روزه در استان سیستان باعث می‌شود ماسه‌های کف دریاچه به هوا پراکنده شده و میزان غلظت آلودگی هوا را افزایش دهند.

نماینده‌های استان سیستان و بلوچستان بارها از مقام‌های کشوری خواسته‌اند تا برای احیای دریاچه هامون وارد عمل شوند.

نماینده مردم زابل در مجلس شورای اسلامی خواهان آن شده است که وزارت امور خارجه ایران در مورد حقابه ایران از هیرمند، جدی‌تر وارد عمل شود.

مطالب مرتبط