هشدار جنگلبانی ایران درباره افزایش آتش‌سوزی در جنگل‌ها و مراتع شمال

حق نشر عکس MEHR

هادی کیا‌دلیری، رییس انجمن جنگلبانی ایران درباره احتمال افزایش آتش‌سوزی در جنگل‌ها و مراتع شمال کشور هشدار داد.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)، آقای کیا‌دلیری دلیل عمده این آتش سوزی‌ها را تغییرات آب و هوایی در شمال ایران، در مقایسه با سال‌های گذشته عنوان کرد.

رییس انجمن جنگلبانی ایران گفت در آینده نزدیک با بروز بلایای طبیعی و غیر طبیعی از جمله آتش‌سوزی‌های مستمر، خشکسالی و مواردی از این دست "همان اتفاقی که برای جنگل های زاگرسی روی داده برای جنگل های شمال نیز به وجود خواهد آمد."

آقای کیا دلیری همچنین به به اهمیت جنگل‌های شمال ایران اشاره کرد و گفت: "امروز متاسفانه به جنگل‌های شمال تنها به عنوان بهره برداری از چوب نگریسته می‌شود، در حالیکه گونه‌های ارزشمند بومی این منطقه است که آن را به عنوان میراث طبیعی حایز اهمیت می‌کند، گونه‌ای از جنگل که درهیچ جای جهان وجود ندارد."

از ابتدای هفته گذشته تاکنون اخبار مختلفی از وقوع آتش‌سوزی در جنگل‌ها و مراتع سراسر کشور گزارش شده است.

در آخرین مورد این آتش‌سوزی‌ها بخشی از جنگل‌ها و مراتع شهرستان پل‌دختر دچار حریق شد. به گفته قدرت‌الله ترابی نژاد، فرماندار این شهرستان، این آتش‌سوزی امروز (پنج شنبه) پس از سه روز مهار شد اما هنوز از میزان تخریب و دلیل این حادثه اطلاعی در دست نیست.

از دیگر موارد آتش‌سوزی در هفته اخیر، تخریب حدود ۱۰ هکتار از مراتع و جنگل های دنا از توابع استان کهکیلویه و بویراحمد است.

در سال‌های اخیر جنگل‌های ایران بارها دچار آتش‌سوزی شده و بر اساس گزارش‌ها، در دو سال گذشته، بیش از ۵۰۰ هکتار از پارک ملی گلستان در شمال ایران در آتش سوخته است.

معصومه ابتکار، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ایران، در اوایل خردادماه سال جاری از تشکیل ستاد ملی برای مقابله با آتش‌سوزی در جنگل‌ها خبر داد و گفت که هماهنگی این ستاد بر عهده ستاد مدیریت بحران کشور خواهد بود.