روزنامه‌های صبح تهران؛ غوغای توافق

روزنامه‌های امروز صبح تهران در روز شنبه ۲۰ تیر ۱۳۹۴، بیش از هر زمان دیگری نسبت به حصول توافق بر سر برنامه جنجال برانگیز هسته‌ای ایران، خوشبین هستند.

حداقل دستاوردهای مذاکرات

حق نشر عکس na

روزنامه اعتماد به نقل از منابع آگاه نوشته که اگر اختلاف‌ها تا شامگاه امشب پایان نیابد، دوشنبه روز توافق احتمالی خواهد بود. در ستون حرف روز اعتماد هم از جمله آمده است که نتیجه نهایی این مذاکرات هر چه باشد، تا همین نقطه نیز دستاورد مهمی برای ایران است، چرا که نشان داد اهل گفتگو و تفاهم و همگامی با جامعه جهانی است، مشروط بر این که زیاده خواهی صورت نگیرد.

در ادامه مقاله نوشته شده که اگرچه امیدواریم طرف‌های غربی به توافقات پیشین خود پایبند باشند و مذاکرات دیر یا زود به نتیجه برسد و اوضاع منطقه بیش از این که هست ناپایدار نشود، ولی این امر به معنای زیر بار توافق بد رفتن از سوی ایران نخواهد بود. زیرا توافق بد نه تنها مشکل منطقه را حل نمی‌کند، که وضعیت را بی‌ ثبات تر از پیش هم خواهد کرد. بنابر این تنها راه نجات برای کاهش آلام مردم منطقه، رسیدن به توافق خوب است.

حق با دلواپسان بود، آمریکا قابل اعتماد نبود

روزنامه کیهان در گزارشی نوشته که خبرها از وین حکایت از آن دارد که مقامات آمریکایی با خلف وعده‌های مکرر از پذیرش حقوق مسلم ایران امتناع می‌کنند. این در حالیست که غیرقابل اعتماد بودن آمریکا بیش از این از سوی منتقدان روند مذاکرات هسته‌ای به دفعات گوشزد شده بود.

کیهان نوشته که به احتمال بسیار زیاد، آمریکا از دبه کردن در مفاد تفاهم لوزان به هیچ عنوان در پی برهم زدن چارچوب لوزان نیست، بلکه به دنبال ایجاد شرایطی است که ایران را به مدافع تمام قد تفاهم لوزان بدل کند. در حقیقت رفتار آمریکا مصداق روشنی از این مثل قدیمی است که می‌گوید به مرگ بگیر تا به تب راضی شود. البته ایستادگی تیم مذاکره کننده ایران تاکنون مانع به نتیجه رسیدن این تاکتیک شده است.

راهپیمایی روز قدس با چاشنی هسته‌ای

حق نشر عکس na

روزنامه شرق در گزارشی نوشته که مراسم راهپیمایی روز قدس در تهران و دیگر شهرها در حالی برگزار شد که متاثر از حوادث منطقه از جمله یمن، داعش و البته موضوع هسته‌ای ایران بود. به طوری که سخنرانان این مراسم بیش از پیش در باره پرونده هسته‌ای ایران سخن گفتند، از احمد خاتمی، خطیب نماز جمعه تهران گرفته تا روسای قوای سه گانه و رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام.

در همین حال منصور بیطرف، روزنامه نگار در این روزنامه نوشته است، مذاکره ایران و آمریکا که در قالب پنج بعلاوه یک صورت می‌گیرد، به پیچ تاریخی خود رسیده است. گذر از این پیچ مهارت‌های خاصی می‌طلبد که اگر طرفین فاقد آن باشند، بزرگ‌ترین و شاید مهم‌ترین فرصت تاریخی خود را از دست بدهند.

به نظر نویسنده در واقع هر دو طرف در حال ارسال یک پیام باطنی هستند مبنی بر این که تفاهم به نقطه جوش خود نزدیک شده است.

توافق هسته‌ای؛ فرصت‌ها و چالش‌ها

حق نشر عکس na

صباح زنگنه، کارشناس روابط بین‌الملل در سرمقاله روزنامه آرمان نوشته است که کشورهای اروپایی علاقه‌مند هستند تا توافق هسته‌ای ایران حاصل شود و بخشی از مسائل تجاری و منطقه‌ای به فضای مناسب‌تری رهنمون شود. روسیه که در ساخت و تامین نخستین نیروگاه اتمی ایران نقش داشته و به پروژه‌های جدید هسته‌ای ایران هم چشم دوخته، به نحو دیگری از حصول توافق رضایتمند است.

چین نیز از امکان فراهم شدن محیط مطمئن‌تری برای انرژی مصرفی خود و به دست آمدن بازار سرمایه‌گذاری در ایران، نسبت به توافق نظر مثبتی دارد.

نویسنده در بیان فرصت‌های توافق هسته‌ای برای ایران از جمله نوشته که فضای ایران هراسی به طور جدی کاهش می‌یابد و گرایش کشورها برای همکاری با ایران افزایش خواهد یافت. اما در بیان چالش‌های این توافق او نوشته که برخی نیروها در منطقه، همچنان تلاش خواهند کرد که فضای منطقه‌ای را تخریب کنند.

آثار مالی و تجاری تحریم‌ها هم چند سال لازم دارد تا مرتفع شود، چرا که سرمایه‌گذاران آهسته وارد بازار می‌شوند و جانب احتیاط را از دست نخواهند داد، لذا نباید دچار خام اندیشی شد و رفع تحریم‌ها را عصای جادویی دانست.

آیا برای پس از تحریم آماده هستیم

حق نشر عکس na

محمدصادق جنان صفت، در سرمقاله روزنامه تعادل نوشته است که بنیادهای اقتصادی ایران به دلیل سیاست‌های غیرکارشناسانه و مبتنی بر توهم دولت‌های نهم و دهم سست شده و بعضا به بیراهه رفته است که اگر به زودی به حال عادی برنگردد، حتی با وجود رفع تحریم‌ها راه به جایی نخواهیم برد.

سردبیر روزنامه در ادامه از جمله پرسیده است که آیا بانک مرکزی ایران و شبکه بانکداری کشور آمادگی کافی برای روزهای پس از تحریم دارند؟ آیا صنعت ایران توانایی رقابت با رقبای خارجی در شرایط عادی و پس از تحریم را داراست؟ صنعت نفت و گاز و پتروشیمی چطور؟

سرمقاله تعادل در پایان متذکر شده که روزی سرانجام و شاید به همین زودی‌ها، سد تحریم از مسیر اقتصاد ایران برداشته شود، پس باید گام‌های بلند برداریم تا عقب ماندگی‌ها جبران شود. آیا برای آن روز آماده هستیم؟

اقتصاد ایران و خروج از خود تحریمی

حق نشر عکس na

احسان سلطانی در سرمقاله روزنامه جهان صنعت نوشته که اقتصاد ایران با دو معضل تحریم‌های توام خارجی و داخلی (خود تحریمی) در دهه ۸۰ روبه‌رو شد. اگرچه رفع تحریم‌های خارجی با تلاش و همگرایی و وفاق ملی حاصل می‌شود، اما باز کردن گره‌های تار و پود نظام اقتصاد کشور نیازمند کوشش و زمان به مراتب بیشتری خواهد بود.

به اعتقاد نویسنده عمیق‌تر شدن رکود تورمی، وضعیت نامطلوب اشتغال مولد و صنایع کوچک و متوسط، کاهش شدید قدرت رقابت تولیدات داخلی در برابر خارجی از جمله چالش‌هایی است که هم اکنون اقتصاد ایران درگیر آن است.

آقای سلطانی نوشته که پس از تحریم‌ها اگرچه روزنه‌ای برای حل درون گرایی اقتصاد گشوده خواهد شد اما در عین حال خطر برون زایی آن تشدید می‌یابد، یعنی این که با توجه به وفور دلارهای در دسترس به جای اتکا به نیروی کار، مجددا کشور با درآمدهای ناشی از فروش مواد خام و اولیه اداره شود.

مطالب مرتبط