انتصاب استاندار فارس علی رغم 'استعفای اعتراضی' نمایندگان استان

حق نشر عکس dolat.ir

محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت ایران، در نشست خبری هفتگی خود از انتصاب محمدعلی افشانی به عنوان استاندار فارس خبر داد.

آقای نوبخت این انتصاب را چهارشنبه ۲۴ تیر و در حالی اعلام کرد که خبرگزاری های ایران، سه روز پیش از"استعفای دسته‌جمعی" نمایندگان استان فارس در اعتراض به معرفی آقای افشانی از سوی وزارت کشور برای استانداری فارس خبر داده بودند.

اعلام رسمی انتصاب استاندار فارس به این معنی است که هیئت دولت ایران، که وظیفه تایید نهایی استانداران پیشنهادی وزیر کشور را دارد، اعتراضات محافظه کاران به انتصاب محمدعلی افشانی را وارد ندانسته است.

تعداد نمایندگان "مستعفی" استان فارس را، خبرگزاری فارس ۱۸ نفر، جعفر قادری نماینده شیراز ۱۶ نفر و محمدحسین دوگانی نماینده فسا ۱۰ نفر اعلام کرده‌اند. این استان، مجموعا ۱۸ نماینده در مجلس ایران دارد.

اعتراض نمایندگان مجلس پس از آن صورت گرفت که اسدالله ایمانی، امام جمعه شیراز و نماینده رهبر جمهوری اسلامی در استان فارس، با صدور اطلاعیه‌ای گزینه مورد نظر وزارت کشور را برای استانداری، حامی "فتنه گران" خواند و خواستار مخالفت نمایندگان این استان با تصمیم وزارت کشور شد.

محمدعلی افشانی معاون عمرانی وزیر آموزش و پرورش در دوران دولت محمد خاتمی بود و گروهی از محافظه کاران، وی را به دلایل مختلف و به ویژه اعلام استعفا در حمایت از تحصن نمایندگان مجلس ششم در سال ۱۳۸۲، فاقد صلاحیت استانداری می‌دانند.

در آستانه انتخابات مجلس هفتم، عده ای از نمایندگان مجلس ششم در واکنش به رد صلاحیت گسترده اصلاح طلبان از سوی شورای نگهبان، دست به تحصن زدند و جمعی از مدیران دولتی نیز در حمایت از آنان استعفا کردند.

موضع امام جمعه

محمدحسین دوگانی یکشنبه پیش گفت که وی و همکارانش در اعتراض به وزارت کشور، در ابتدا طرح استیضاح وزیر را تنظیم کردند اما "در پی عدم اعلام وصول هیئت رئیسه" استعفا دادند.

آقای دوگانی تاکید کرد که دلیل استعفا، "عدم توجه دولت به خواست مردم و نماینده ولی فقیه در انتصاب استاندار فارس" بوده است.

دفتر امام جمعه شیراز، هفته پیش با صدور بیانیه ای اعلام کرد که نماینده رهبر در استان فارس "همواره نسبت به شخصیت‌هایی که پس از سال‌های متمادی و آشکار شدن واقعیات هنوز از حمایت فتنه‌گران دست برنداشته‌اند به دیده تردید نگریسته و می‌نگرند و حضورشان را در مناصب اجرایی هم‌سوی خط اعتدال نمی‌دانند".

بیانیه، به نمایندگان استان فارس توصیه داشت که "مصوبات جلسه مورخه دوازدهم تیرماه ۱۳۹۴ را که در محضر برخی نمایندگان معزز مجلس خبرگان رهبری در فارس برگزار کردند تعقیب و پیگیری کنند."

این تاکید، ظاهرا از تشکیل جلسه‌ای برای هماهنگی بین نمایندگان مجلس در موضوع انتصاب استاندار جدید فارس حکایت می‌کرد.

محمد احمدی استاندار پیشین فارس، چندی پیش از سمت خود استعفا داد. وی دلیل این استعفا را تمایل به نامزد شدن در انتخابات مجلس آینده اعلام کرد ولی برخی رسانه‌ها، دلیل اصلی را نارضایتی دولت از عملکرد او دانستند.

به نوشته این رسانه‌ها، آقای احمدی متهم به همسویی با محافظه کاران منتقد دولت بود.

رایزنی با دولت

جعفر قادری نماینده شیراز، پیشتر گفته بود که نمایندگان مستعفی برای پی‌گیری خواسته‌های خود نزد محمدحسن ابوترابی فرد، نایب رئیس مجلس رفته‌اند و آقای ابوترابی فرد از جانب آنها با عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور و اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور رایزنی کرده است.

آقای قادری افزوده بود: "آقای جهانگیری قول داده است تلاش کند امروز موضوع انتصاب استاندار فارس در هیئت دولت مطرح نشود."

همزمان، حسینعلی امیری، قائم مقام وزیر کشور، با دفاع از سوابق مدیریتی محمدعلی افشانی گفته بود که وزیر کشور برای تمامی انتصاب‌ها از مراجع نظارتی و امنیتی استعلام می‌کند و نتایج استعلام‌های این مدیر مثبت بوده است.

وی تاکید کرده بود: "گزینه پیشنهاد شده برای استانداری فارس به هیئت دولت هیچ گونه سابقه افراطی‌گری حتی در حد اظهار نظر ندارد."