سفر وزیر دفاع آمریکا به خاورمیانه با هدف کاهش نگرانیها از توافق هسته‌ای با ایران

حق نشر عکس AFP

اشتون کارتر، وزیر دفاع آمریکا، در تلاش برای کاهش نگرانیها درباره توافق اخیر هسته‌ای با ایران یک دوره از سفر به کشورهای خاورمیانه را آغاز کرده است.

قرار بود او یکشنبه (۱۹ژوییه/ ۲۸ تیر) و در اولین بخش از سفر خود با مقامات اسراییل که مهمترین کشور مخالف با توافق اخیر است، دیدار و تبادل نظر کند.

آقای کارتر در مسیر سفر به اسرائیل در اشاره به توافق وین میان ایران و قدرت ها گفت:‌ "این موافقتنامه ای خوب است. عنصر خیلی مهم خطر، تهدید و بی اطمینانی را از منطقه حذف می کند."

اما او گفت که در صورت تلاش ایران برای توسعه سلاح اتمی، آمریکا گزینه نظامی را مردود نمی داند.

وزیر دفاع آمریکا سپس قرار است به عربستان سعودی که از رقبای منطقه‌ای ایران تلقی می‌شود سفر کند.

بعد از بیش از یک دهه مذاکره و تنش، ایران و نمایندگان جامعه جهانی در نهایت روز سه‌شنبه ۱۴ ژوئیه (۲۳ تیرماه) در وین پایتخت اتریش اعلام کردند که به یک توافق جامع و نهایی بر سر آینده برنامه هسته‌ای ایران رسیدند.

با اجرای این توافق که با عنوان برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) معرفی شده است، ایران به ازای رفع تحریم‌های آمریکا، اروپا و سازمان ملل در ارتباط با برنامه هسته‌ایش، محدودیت‌های درازمدتی را در رابطه با برنامه اتمی خود خواهد پذیرفت.

این محدودیت‌ها شامل سطح غنی‌سازی، تعداد سانتریوفیوژها، عملکرد رآکتور آب سنگین اراک و پذیرش پروتکل الحاقی برای بازرسی‌های گسترده‌تر خواهد بود.

جزئیات مهم 'برنامه جامع اقدام مشترک' را اینجا بخوانید

پیشتر باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا با دفاع از توافق هسته‌ای ایران و بر شمردن محدودیت‌هایی که برای برنامه هسته‌ای این کشور وضع شده، هشدار داد که هر اقدام کنگره آمریکا را که بخواهد جلوی اجرای موفقیت‌آمیز این توافق را بگیرد وتو خواهد کرد.

کنگره آمریکا از زمان دریافت توافق جامع ایران، شصت روز فرصت خواهد داشت تا آن را بررسی کند.

مخالفتها

جان بینر، رئیس مجلس نمایندگان، گفته است که توافق نهایی به نظرش "چندان توافق خوبی نمی‌رسد" و شماری از سناتورهای جمهوری‌خواه هم مخالفت خود را با این توافق اعلام کرده‌اند.

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل و صریح‌ترین منتقد توافق جاری گفت که ایران بعد از ده سال (با پایان دوره محدودیت‌ها) قادر خواهد بود بمب‌های اتمی متعدد تولید کند.

آقای نتانیاهو هشدار داد که اسرائیل به این توافق متعهد نیست و هر کاری برای دفاع از خود خواهد کرد. او این توافق را یک "اشتباه تاریخی" نامید.

همچنین به دنبال اعلام این توافق خبرگزاری رویترز گزارش داد که عربستان سعودی در واکنش به اعلام توافق هسته‌ای ایران، بر اهمیت بازرسی‌ها و امکان بازگشت تحریم‌ها تاکید کرده است.

در همین رابطه کاخ سفید اعلام کرد که رئیس جمهوری آمریکا در یک تماس تلفنی با ملک سلمان، پادشاه عربستان با او درباره توافق هسته‌ای ایران صحبت کرده است.

خبرگزاری فرانسه هم به نقل از یک سخنگوی دولت عربستان نوشت: "با در نظر گرفتن همسایگی ایران، عربستان سعودی امیدوار است که روابط بهتری بر اساس حسن همجواری با ایران و عدم دخالت در امور داخلی برقرار کند."

مطالب مرتبط