چکیده بیانیه ایران در مورد قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت

حق نشر عکس

وزارت امور خارجه ایران در پی تصویب قطعنامه مرتبط با توافق اتمی این کشور با قدرت‌های جهانی در شورای امنیت سازمان ملل، بیانیه‌ای صادر کرد.

در این بیانیه آمده است که بر اساس عقاید اسلامی و فتوای آیت الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، "سیاست همیشگی" ایران منع تولید و استفاده از سلاح اتمی است و این کشور از امحاء کامل سلاح های اتمی حمایت می‌کند.

ایران در بیانیه خود بر حق تمام کشورهای عضو معاهده منع گسترش سلاح‌های اتمی برای تحقیق و استفاده از انرژی اتمی صلح آمیز تأکید کرده و توافق هفته گذشته با گروه ۱+۵ را "گامی بسیار مهم" برای حل بحران هسته‌ای خود خوانده است.

____________________

بازرسی از مراکز نظامی: دولت ایران در مورد موضوع جنجال برانگیز بازرسی یا دسترسی به مراکز نظامی این کشور طبق پروتکل الحاقی که اجرای آن را پذیرفته، اعلام کرده است: "از آنجا که هرگز هیچ گونه فعالیت هسته‌ای در هیچ یک از تأسیسات نظامی [ایران] وجود نداشته و نخواهد داشت، جمهوری اسلامی ایران اطمینان دارد چنین تأسیساتی موضوع درخواست بازرسی نخواهد بود".

____________________

تحریم ها: ایران تأکید می‌کند که طبق برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) یا توافق جامع با گروه ۱+۵، هر گاه تحریم‌های جدید یا اقدامات محدودیت‌ سازی علیه ایران از سر گرفته شود که از نظر ماهیت یا گسترده، همسان یا مشابه تحریم‌های قبلی باشد، "جمهوری اسلامی حق خواهد داشت تعهدات خود وفق برجام را مورد تجدیدنظر قرار دهد، فارغ از این که چنین تحریم‌های جدیدی بنا به دلایل مرتبط هسته‌ای یا دیگر دلایل وضع شوند، مگر این که مسائل در طی یک دوره زمانی کوتاه و معقول اصلاح شوند".

ایران همچنین تأکید کرده که همه تحریم‌های گذشته را ناعادلانه و غیرقانونی می‌داند و توافق هسته‌ای با قدرت‌های جهانی نباید به گونه‌ای تفسیر شود که به معنای به رسمیت شناختن مشروعیت این تحریم‌ها توسط ایران باشد.

____________________

موشک‌های بالستیک: ایران در مورد محدودیت هشت ساله‌ای که در پیوست قطعنامه برای فعالیت‌های مرتبط با "موشک‌های بالستیک طراحی شده برای حمل سلاح اتمی" در نظر گرفته شده می‌گوید: "توانمندی‌های نظامی ایران از جمله موشک‌های بالستیک، منحصرا برای دفاع مشروع هستند. این تجهیزات برای قابلیت حمل سلاح‌های هسته‌ای طراحی نشده‌اند و بنابراین، خارج از حیطه یا صلاحیت قطعنامه شورای امنیت و پیوست‌های آن هستند".

____________________

قطعنامه: ایران تأکید کرده است که قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت برای تأیید متن برجام صادر شده و مفاد آن "به مثابه مفاد برجام نبوده و به هیچ وجه نمی‌تواند اجرای برجام را تحت تأثیر قرار دهد". با توجه به اینکه بعضی محدودیت‌ها از جمله محدودیت بر برنامه موشک‌های بالستیک ایران در پیوست قطعنامه آمده است، تأکید ایران به این معناست که طرف‌های مقابل نمی‌توانند با توسل به پیوست قطعنامه، اجرای توافق جامع را متوقف کنند.

____________________

مبارزه با تروریسم: ایران در مورد "تهدید فزاینده تروریسم و افراط گرایی خشونت بار" در منطقه، می‌گوید که "آماده است با همسایگان خود و جامعه بین‌المللی در پرداختن به این تهدید مشترک جهانی به طور کامل همکاری کند".