شرایط دشوار برای نخست وزیر اسراییل پس از توافق وین

نخست وزیر اسراییل بیش از ده سال نسبت به مسلح شدن ایران به سلاح اتمی هشدار داد و پیش بینی هایش عملی نشد. مثل کارتون معروف بمب که با خود به سازمان ملل برده بود. کاری که در داخل اسراییل مشابه سازی شد، منتهی با مصارف داخلی و علیه خود آقای نتانیاهو.

طی این سالها اتفاقات متعددی هم در رابطه با برنامه اتمی ایران اتفاق افتاد، مثل حملات ویروسی یا ترورهای متعدد که ایران بطور صریح به اسراییل نسبت داد و محافل خبری و کارشناسی بین المللی هم این احتمال را رد نکردند.

او آنقدر درباره خطر ایران و قصد ایران برای نابود کردن اسراییل حرف زده که روزنامه هاآرتص چند روز پیش پس از توافق وین نوشت شدت تعلق خاطر نخست وزیر به بحث ایران، به اسراییل صدمات زیادی زده است.

مهمترین دلیلی که مخالفان سیاست آقای نتانیاهو مطرح می کنند این است که او رابطه اسراییل با آمریکا را به شکل خطرناکی به تیرگی کشانده است. بویژه وقتی به کنگره آمریکا رفت و علیرغم خشم و نارضایتی آشکار مقامات دولت آقای اوباما، در کنگره سخنرانی کرد.

برخی در اسراییل می گویند این سخنرانی و موضع گیریهای پرخاشگرانه نتانیاهو درباره سیاست های آمریکا در قبال مذاکرات با ایران، عملا باعث شد واشنگتن اسراییل را از گردونه اثر گذاری روی فرایندها کنار بگذارد.

بهرحال، حالا مذاکرات به یک نتیجه مشخص و نهایی رسیده و ظاهرا با خواست تل آویو فاصله فاحشی دارد. قطعنامه لغو تحریم های شورای امنیت هم امروز تصویب شد و قطعنامه های قبلی شورای امنیت را لغو کرد، قطعنامه هایی که بنوعی مورد تایید اسراییل هم بودند و خواهان توقف غنی سازی در ایران درخواست اصلی آنها بود.

حالا نخست وزیر اسراییل که نتوانست جلوی توافق را بگیرد، به کنگره آمریکا چشم دوخته است. او و لابی طرفدار دولت او در آمریکا، مثل آیپک، اصرار دارند که کنگره این توافق را رد کند. احتمالی که وجود دارد، ولی تبعاتش برای آمریکا در جهان بسیار سنگین است.

آقای نتانیاهو دست به یک کارزار تبلیغی دیگر هم زده و برای بالا بردن پرچم خطر ایران، به سیاست های منطقه ای تهران اشاره می کند و اینکه برخی سیاستمداران ایرانی از محو اسراییل از نقشه دنیا سخن گفته اند.

دیروز نخست وزیر اسراییل این حرفهای روز شنبه ی آیت الله خامنه ای مبنی بر ادامه سیاستهای منطقه ای تهران و حمایت از "ملت مظلوم فلسطین"، سوریه، عراق، یمن و بحرین را بهترین دلیل برای بد بودن توافق اتمی با ایران معرفی کرد . او گفت کسانی که فکر می‌کردند ایران پس از این توافق سیاست‌های خود را تغییر می‌دهد، پاسخ خود را از سخنان رهبر ایران گرفتند.

آمریکایی ها بارها گفته اند که نسبت به امنیت اسراییل متعهدند. روزنامه تایمز آو ایزراییل در خبری نوشته که برخی مقامات دولت آقای اوباما از اعطای بسته امنیتی بی سابقه ای به اسراییل حرف زده اند. به نوشته این روزنامه، وندی شرمن، معاون وزیر خارجه آمریکا گفته نخست وزیر اسراییل این بسته را رد کرده و گفته اگر توافق وین، برای اسراییل امنیت بیشتری می آورد چرا واشنگتن مایل است به تل آویو غرامت بدهد؟

حالا هم که اشتون کارتر، وزیر دفاع آمریکا در اسراییل بسر می برد و به منطقه رفته تا به متحدان واشنگتن اطمینان خاطر بدهد که آمریکا از متحدانش حمایت خواهد کرد. این در گذشته بارها اتفاق افتاده که اسراییل بخاطر یا پس از تحولات بزرگ در منطقه، مثل صلح اسراییل با مصر، بسته های کمک نظامی و اقتصادی کلان از آمریکا دریافت کرده است.

در این میان، در داخل اسراییل، در عین حالی که انتقاداتی به توافق وین وارد می شود، اما چهره های کارشناسی و امنیتی برجسته از این توافق حمایت کرده اند. آمی آیالون، رئیس سابق سرویس امنیت داخلی اسراییل، شین بت، گفته در خاورمیانه امروز، توافق وین، از گزینه های دیگر بهتر بود.

شاباتی شاویت، رئیس سابق موساد هم گفته در شرایط پس از توافق، اسراییل فرصت تازه ای بدست آورده تا به کشورهای همسو و نگران از توافق وین، مثل اردن، عربستان سعودی نزدیک شود و نظم جدیدی در منطقه شکل گیرد. بنظر می رسد منظور او صف بندی جدیدی در منطقه باشد که هدف اصلی آن انزوای ایران خواهد بود.

برخی ناظران احتمال می دهند یک نگرانی بزرگ آقای نتانیاهو این باشد که با کنار رفتن سوژه ایران از صدر خبرهای منطقه و جهان که احتمالا پس از توافق وین اتفاق خواهد افتاد، حالا ادامه سیاست های تل آویو در حوزه های مختلف دشوارتر شود، مثل کاری که آقای نتانیاهو در بحث مذاکرات با فلسطینی ها و شهرک سازی برای یهودیان در اراضی اشغالی فلسطینی ها تابحال کرده و موجبات خشم آمریکا و اروپا را فراهم کرده است.