اولاند: نحوه برخورد با وزیر خارجه فرانسه در تهران آزمونی برای رفتار ایران است

حق نشر عکس AFP
Image caption اولاند (چپ) نحوه پذیرش فابیوس در تهران را سنجشی برای رفتار ایران دانسته است

در حالیکه وزیر خارجه فرانسه خواستار گسترش همکاری با ایران شده، رئیس جمهوری فرانسه نحوه پذیرایی از او در تهران را آزمونی برای سنجش رفتار جمهوری اسلامی دانسته است.

قرار است لوران فابیوس، وزیر امور خارجه فرانسه، روز چهارشنبه برای دیداری رسمی به تهران سفر کند و انتظار می‌رود روابط اقتصادی و سیاسی دوجانبه و تحولات منطقه‌ای محورهای اصلی گفتگوهای او و مقامات جمهوری اسلامی را تشکیل دهد.

در آستانه این سفر، فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری فرانسه، گفته است که "برای ما، نحوه پذیرایی از او [فابیوس] آزمونی برای سنجش رفتار ایران است." ظاهرا اشاره آقای اولاند به انتقادات برخی رسانه های خبری جمهوری اسلامی از موضعگیری وزیر خارجه فرانسه در مذاکرات هسته ای و سابقه وی در ارتباط با ماجرای فروش خون آلوده به تهران است.

در جریان مذاکرات هسته ای ایران و گروه ١+٥، فرانسه به عنوان یکی از اعضای این گروه موضعی سختگیرانه نسبت به ایران در پیش گرفته بود اما پس از حصول توافق، وزیر خارجه آن کشور گفت که اطمینان دارد این موضعگیری بر موقعیت تجاری فرانسه در ایران تاثیری منفی نخواهد گذاشت.

رئیس جمهوری فرانسه در عین حال از نقشی که ایران باید در برقراری صلح و ثبات خاورمیانه ایفا کند سخن گفته و افزوده است که از حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، انتظار دارد که "اینک ثابت کند که ایران می‌تواند در حل بحران‌های جدی در منطقه، به خصوص سوریه، مشارکت کند."

وزیر خارجه فرانسه در آستانه سفر به ایران نظرات خود در مورد روابط دو کشور را در مقاله‌ای در شماره روز سه شنبه، ٦ مرداد (٢٨ ژوئیه) روزنامه ایران، وابسته به خبرگزاری دولتی جمهوری اسلامی - ایرنا - منتشر کرد.

حق نشر عکس Getty
Image caption در جریان مذاکرات هسته‌ای فابیوس از موضعی سخنگیرانه در قبال ایران حمایت می‌کرد

وزیر خارجه فرانسه نوشته است که "پس از چند سال مذاکره دشوار اما سازنده" به دعوت وزیر خارجه ایران عازم تهران می‌شود و از انجام این سفر ابراز خرسندی کرده است. لوران فابیوس با ستایش از میراث فرهنگی ایران و عملکرد دانشجویانی ایرانی در فرانسه، گفته است که "شرایط برای بهبود و ارتقای سطح تبادلات دو کشور مهیا شده است."

وی با توصیف توافق هسته‌ای با ایران به عنوان "یک چرخش" گفته است که هر دو طرف باید به تعهدات خود عمل کنند. آقای فابیوس با اشاره به بحران‌های منطقه خاورمیانه، گفته است که "ایران به عنوان کشوری با نفوذ می‌تواند نقشی مثبت در مواجهه با این بحران‌ها و فجایع ایفا کند" و افزوده است که فرانسه خواستار جهانی امن است و "بایسته است ایران هم سهم خود را در این جهان داشته باشد."

دیدار آقای فابیوس از ایران در حالی صورت می‌گیرد که پیشتر، برخی رسانه‌های داخلی جمهوری اسلامی، به ویژه رسانه‌های منتقد نزدیکی با غرب، دولت فرانسه و به خصوص شخص آقای فابیوس را هدف انتقاد شدید قرار داده‌اند. به عنوان مثال، خبرگزاری فارس گفته است که سهل‌انگاری دولت فرانسه در دوران نخست وزیری لوران فابیوس باعث فروش خون آلوده به عامل بیماری ایدز به ایران بود که، به گفته این خبرگزاری، به مرگ ١٢٥ تن از دریافت‌کنندگان این خود منجر شده است.

این خبرگزاری در گزارش دیگری، از ورود تعدادی از کارشناسان شرکت فرانسوی پژو به ایران خبر داده و با مقصر دانستن فرانسه در وارد شدن زیان ناشی از تحریم هسته‌ای اتحادیه اروپا علیه جمهوری اسلامی، گفته است که "هنوز تکلیف ضرر و زیانی که از طرف این کشور اروپایی به اقتصاد ایران وارد شده مشخص نشده است." فارس از سابقه همکاری شرکت پژو با خودروسازان ایرانی با عنوان "کارنامه سیاه" نام برده و گفته است که این شرکت حق نداشته است در تحریم اقتصادی اتحادیه اروپا علیه ایران شرکت کند.

سفر لوران فابیوس به تهران نخستین دیدار یک وزیر خارجه فرانسه از جمهوری اسلامی طی دوازده سال گذشته و نخستین سفر وزیر خارجه یکی از کشورهای شرکت کننده در مذاکرت هسته ای به تهران از زمان حصول توافق جامع اتمی است.

مطالب مرتبط