تشکیل 'جلسه فوق العاده' دولت در مورد شرایط اقتصادی ایران پس از تحریم

حق نشر عکس president.ir

محمد باقر نوبخت، سخنگوی دولت ایران، از تشکیل "جلسه فوق العاده تیم اقتصادی دولت با رئیس جمهور به منظور بررسی شرایط پس از توافق" و " چگونگی سرمایه گذاری در شرایط پس از تحریم" خبر داد.

به گزارش ایرنا، آقای نوبخت امروز سه شنبه ۶ مرداد، با تاکید بر اینکه دولت از آمدن هیچ هیات خارجی به ایران "ذوق زده نیست" گفت: "در شرایط پس از تحریم دیگر تنها با چند کشور مواجه نیستیم بلکه شرکت های متقاضی متعددی وجود دارد و ما قدرت انتخاب داریم".

در پی توافق جامع هسته ایِ دو هفته پیش در وین، مقدمات رفع تحریم های اقتصادی ایران فراهم شده و کشورها و شرکت های خارجی مختلف، تمایل خود را برای سرمایه گذاری و همکاری های اقتصادی با تهران در زمینه های گوناگون اعلام کرده اند.

محمدباقر نوبخت، در سخنان امروز خود در جمع خبرنگاران گفت که در جلسه تیم اقتصادی دولت در حضور حسن روحانی، "هر یک از دستگاه ها برنامه های خود را برای شرایط پس از تحریم اعلام کردند و تاکید رئیس جمهور این بود که به هیچ وجه اقتصاد ایران نباید بازار کالاهای خارجی شود".

آقای نوبخت، در ارتباط با برنامه ریزی هیات های اقتصادی کشورها برای سفر به ایران در شرایط جدید گفت: "ما از پذیرش هیات های خارجی سه خواسته داریم، نخست این که آنها تا چه حد می توانند در سرمایه گذاری مورد نیاز ما همکاری کنند، دوم آنها تا چه حد می توانند در تکنولوژی مورد نیاز ما همکاری کنند و سوم اینکه تا چه حد می توانند در ایجاد بازارهایی برای صادرات کالاهای غیرنفتی ایران همکاری داشته باشند."

این اظهارات، در آستانه سفر لوران فابیوس وزیر امور خارجه فرانسه و هیاتی از مدیران اقتصادی فرانسوی به ایران بیان شده است.

سخنگوی دولت ایران، همچنین با انتقاد از "برخی دولت ها که در شرایط تحریم رفتار مناسب نداشتند و حتی سختگیری‌هایشان بیشتر از بقیه بود" اظهار داشت: "این کشورها که تا دیروز بر طبل تشدید تحریم می کوبیدند و اکنون برای بهبود و توسعه اقتصادی گام سبقت می گیرند، بدانند که ما منافع خودمان را دنبال می کنیم."

چهار روز پیش، پایتخت اتریش نیز میزبان نشستی مشترک میان مسئولان اقتصادی ایران و مدیران اقتصادی و صاحبان صنایع غربی برای بررسی راه های همکاری اقتصادی دوجانبه در شرایط بعد از توافق هسته ای بود.

"اطلاعات بسیار از تخلفات دولت قبل"

محمدباقر نوبخت در بخشی دیگر از اظهارات خود، با اشاره به "تخلفات اقتصادی" دولت محمود احمدی نژاد گفت که دولت حسن روحانی "وظیفه قانونی خود را در انعکاس برخی اطلاعات و مدارک به قوه قضاییه طبق قانون انجام داده اما آن را رسانه ای نکرده است".

وی با اشاره به شکایت اخیر محمود احمدی نژاد از اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور و رئیس ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی افزود: "اطلاعات آقای جهانگیری، حسب جایگاه قانونی نسبت به تخلفات دولت قبلی بسیار است و ما استقبال می کنیم که هر یک از مسئولین دولت قبل در قوه قضاییه پاسخگو باشند."

عادل حیدری، وکیل محمود احمدی‌نژاد، اخیرا از شکایت رسمی او از آقای جهانگیری به اتهام "افترا و نشر اکاذیب" خبر داد. آقای حیدری، اسحاق جهانگیری را متهم کرده که "در سال های اخیر با هدف تشویش اذهان عمومی، اتهامات بی‌اساس علیه دولت قبلی مطرح کرده است.

معاون اول حسن روحانی، در گذشته مسئولان ارشد دولت سابق را به تخلفات اقتصادی گسترده متهم کرده است.