وزیر خارجه فرانسه: حامل دعوت از رئیس جمهوری ایران برای سفر به کشورمان هستم

حق نشر عکس ISNA
Image caption فابیوس پیام دعوت رئیس جمهوری فرانسه را به روحانی تسلیم کرده است

رئیس جمهوری فرانسه از حسن روحانی برای دیدار رسمی از آن کشور دعوت کرده است.

روز چهارشنبه، ۷ مرداد (۲۹ ژوئیه)، لوران فابیوس، وزیر امور خارجه فرانسه برای دیداری یک روزه وارد تهران شد و پس از گفتگو با جواد ظریف، وزیر خارجه جمهوری اسلامی، در یک کنفرانس خبری مشترک با او شرکت کرد. وی پس از این نشست خبری، با آقای روحانی نیز دیدار کرد.

آقای فابیوس در نشست خبری مشترک با وزیر خارجه ایران گفت که در سفر به تهران، ملاقات و گفتگو با رئیس جمهوری، وزیر خارجه و رئیس سازمان محیط زیست ایران و همچنین چند وزیر و مقام دیگر جمهوری اسلامی در دستور کار او قرار دارد و افزود محور گفتگوهای تهران گسترش "همکاری‌هاست."

وی گفت که این نخستین سفر رسمی یک وزیر خارجه فرانسه به ایران طی هفده سال گذشته است و افزود که "حامل دعوت رسمی رئیس جمهوری فرانسه برای رئیس جمهوری اسلامی ایران جهت سفر به کشورمان در ماه نوامبر هستم."

آخرین سفر یک وزیر خارجه فرانسه در سال ۲۰۰۳ صورت گرفت که دومینیک دوویلپن، وزیر خارجه وقت آن کشور، در ادامه تلاش برای حل بحران هسته‌ای به عنوان عضو هیات اعزامی اتحادیه اروپا به تهران سفر کرد و با حسن روحانی، که دبیر شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی بود، دیدار داشت.

لوران فابیوس گفت که با برداشته شدن تحریم‌های هسته‌ای علیه جمهوری اسلامی، شرکت‌های فرانسوی "که در سطوح عالی در جهان قرار دارند" مایل به همکاری با ایران در زمینه‌های خودروسازی، هواپیماسازی، محیط زیست، بهداشت و کشاورزی هستند و قرار است در ماه سپتامبر، یک هیات اقتصادی با عضویت وزیران کشاورزی و بازرگانی خارجی فرانسه به تهران سفر کند.

وزیر خارجه فرانسه نسبت به دیدار گردشگران ایرانی و فرانسوی از کشورهای یکدیگر نیز ابراز تمایل کرد.

حق نشر عکس Getty
Image caption گسترش همکاری‌ها محور مذاکرات فابیوس با مقامات ایرانی را تشکیل داده است

آقای فابیوس گفت که علاوه بر روابط دوجانبه، مسایل منطقه‌ای و بین‌المللی نیز در گفتگو با مقامات ایرانی مطرح می‌شود و افزود "اگرچه دو کشور در مورد برخی مسایل توافق نظر ندارند، اما در موضوعاتی مانند مبارزه با تروریسم و افراطگرایی دارای مواضع و اهداف مشترک هستند."

به گزارش تلویزیون دولتی ایران، یکی از خبرنگاران شرکت کننده در این نشست خبری اظهار داشت که ایرانیان ذهنیت مناسبی از فرانسه ندارند و پرسید دولت فرانسه برای تغییر در این نگرش چه اقدامی خواهد کرد؟ آقای فابیوس گفت: "نخستین بار است که به ایران سفر می‌کنم و در جایگاهی نیستم که در باره این ذهنیت داوری کنم."

در مورد موضع فرانسه در مذاکرات هسته‌ای، آقای فابیوس این نظر را که دولتش در این مذاکرات سرسختی نشان داده رد کرد و گفت که فرانسه "در مواضعش استمرار و موضعی محکم و سازنده داشت زیرا مسایل هسته‌ای، شوخی بردار نیست."

حق نشر عکس Getty
Image caption فرانسه در مقایسه با سایر طرف‌های مذاکره اتمی با ایران موضعی سختگیرانه‌تر داشت

وزیر خارجه ایران در این نشست خبری گفت که جمهوری اسلامی منافع مشترک قابل توجهی با فرانسه دارد و مذاکرات بین دو کشور در سطوح بالا ادامه خواهد یافت. وی یادآور شد که ایران و فرانسه دارای روابط دیرینه‌ای در زمینه فناوری هسته‌ای هستند. اشاره آقای ظریف ظاهرا به قراردادهای بین ایران و فرانسه در دوره قبل از انقلاب برای همکاری در ایجاد نیروگاه‌های هسته‌ای و تاسیسات مرتبط با آن در ایران است که جمهوری اسلامی آن را لغو کرد. وی از سابقه طولانی روابط ایران و فرانسه نیز سخن گفت اما افزود که این روابط در سال‌های اخیر با فراز و نشیب زیادی همراه بوده است.

پیش از سفر وزیر خارجه فرانسه به تهران، فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری آن کشور گفته بود که نحوه پذیرایی از آقای فابیوس آزمونی برای سنجش رفتار جمهوری اسلامی است.

از زمان انتشار خبر سفر آقای فابیوس به تهران، برخی رسانه‌های خبری جمهوری اسلامی نسبت به این سفر واکنش منفی نشان داده و با یادآوری ماجرا فروش خون آلوده به ویروس ایدز در دوره نخست وزیری آقای فابیوس و پیوستن شرکت‌های فرانسوی طرف قرارداد خودروسازان ایرانی به تحریم اتحادیه اروپا، دولت فرانسه را هدف انتقاد قرار دادند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، "جمعی از دانشجویان دانشگاه‌های تهران" از ساعت هفت صبح چهارشنبه به منظور اعتراض به سفر لوران فابیوس به ایران، در فرودگاه مهرآباد تجمع کردند. براساس این گزارش، این تجمع با مداخله پلیس متفرق و تعدادی از تظاهرکنندگان بازداشت اما بعدا آزاد شدند.

مطالب مرتبط