احمد جنتی مجددا دبیر شورای نگهبان شد

حق نشر عکس a

در پی انتخابات داخلی اعضای شورای نگهبان، احمد جنتی مجددا به دبیری این شورا برگزیده شد.

اعضای این شورا، در جلسه چهارشنبه ۷ مرداد خود همچنین محمدرضا علیزاده را به‌عنوان قائم‌مقام دبیر و نجات‌الله ابراهیمیان را به‌عنوان سخنگوی شورای نگهبان انتخاب کردند.

احمد جنتی ۸۹ سال دارد و تاثیرگذارترین عضو شورای نگهبان محسوب می شود. آقای جنتی از دوره اول شورای نگهبان در سال ۱۳۵۹ به عضویت این نهاد منصوب شد و از سال ۱۳۷۱ دبیری شورا را برعهده داشته‌است. پیش از وی، دبیری این شورا، از زمان تاسیس تا سال ۱۳۶۷ به عهده لطف الله صافی گلپایگانی و از از ۱۳۶۷ تا ۱۳۷۱ به عهده محمد محمدی گیلانی بود.

آیت الله خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ایران، در تیر ماه ۱۳۸۹ احمد جنتی را برای ۶ سال دیگر در شورای نگهبان ابقا کرد.

مطابق آیین نامه داخلی شورای نگهبان، این شورا‌ دارای‌ یک‌ دبیر، یک‌ قائم‌مقام‌ و یک‌ سخنگو است که‌ با رای مخفی اعضا برای‌ مدت‌ یک سال‌ انتخاب‌ می شوند.

شورای نگهبان قانون اساسی، یکی از قدرتمندترین نهادها در جمهوری اسلامی است و ۱۲ عضو دارد. ۶ عضو فقیه آن توسط رهبر ایران منصوب می شوند و ۶ عضو حقوقدان آن، از سوی رئیس قوه قضاییه که خود منصوب رهبر است به مجلس شورای اسلامی معرفی و با رأی نمایندگان مجلس انتخاب می شوند.

بر اساس قانون اساسی، تمام قوانینی که در مجلس تصویب می شود باید به تایید شورای نگهبان برسند. این شورا همچنین وظیفه تعیین صلاحیت نامزدهای انتخابات مجلس خبرگان، ریاست جمهوری و مجلس را بر عهده دارد.

منتقدان شورای نگهبان، این نهاد و به ویژه دبیر آن آقای جنتی را به عدم بی طرفی، داشتن گرایش های سیاسی و عدم پاسخگویی متهم می کنند.