گزارش‌های ضد و نقیض درباره 'سقوط شهاب‌سنگ' در مناطقی از ایران

حق نشر عکس Nasa Jimmy Westlake
Image caption عکس از آرشیو

برخی منابع خبری در ایران خبرهای متناقضی درباره سقوط شهاب‌سنگ در مناطقی از استان‌های قزوین، زنجان و همدان گزارش کرده‌اند.

مقام‌های محلی در قزوین گفته‌اند هرچند مردم در برخی نقاط شهاب‌سنگی را مشاهده کرده‌اند، اما گزارش مستندی در این باره به دست نیامده است.

در همین حال یکی از مقام‌های استان البرز تایید کرده که شهاب‌سنگی در منطقه‌ای بیابانی در صد کیلومتری تهران سقوط کرده است.

ساعاتی گذشته از نیمه‌شب به وقت محلی، ابوالقاسم باقری، مدیرکل مدیریت بحران استانداری البرز با تائید سقوط شهاب سنگ در این استان هم‌جوار پایتخت ایران گفت که این شهاب‌سنگ در منطقه‌ای بیابانی بین شهرستان‌های اشتهارد و نظرآباد، حدود صد کیلومتری تهران، سقوط کرده است.

آقای باقری به ایرنا گفت با توجه به محدوده بیابانی محل سقوط، احتمال این‌که خساراتی داشته باشد "بسیار کم است و تاکنون نیز گزارشی از خسارات احتمالی ارایه نشده است."

حامد پورخرسندی، پژوهشگر شهاب‌سنگ‌شناسی در مرکز اروپایی مطالعات و آموزش علوم زمین در فرانسه، در این باره به بی‌بی‌سی فارسی گفت که همیشه احتمال دارد چنین سوانحی درباره سقوط شهاب‌سنگ، با سوانح دیگری مانند سقوط پس‌ماندهای فضایی اشتباه گرفته شود.

به گفته این کارشناس نجومی، گزارش‌ها درباره سقوط شهاب‌سنگ با بررسی‌های بیشتر قابل‌تایید است.

همچنین با در پیش بودن بارش شهابی برساوُشی که اوجش در اواسط مردادماه است، آقای پورخرسندی می‌گوید احتمال این وجود دارد که سانحه کنونی از یکی از شهاب‌های آن بارش شهابی باشد.

در گزارش‌های اولیه، خبرگزاری فارس نوشت که شهاب‌سنگ‌هایی "در مناطقی در مرز استان‌های قزوین، زنجان و همدان" سقوط کرده‌اند و خسارت‌هایی هم زده‌اند.

طبق این گزارش‌ها، خسارت‌ها از جمله در شهرهای بوئین‌زهرا، آوج و تاکستان وارد شده‌اند و با این حال خبری از خسارت جانی نرسیده است.

اما خبرگزاری رسمی ایران، ایرنا، از مقام‌های محلی در بویین‌زهرا، قزوین، تاکستان و آوج نقل کرده که با بررسی‌های انجام‌شده، نشانه‌ای از سقوط شهاب‌سنگ دیده نشده است.

خبرگزاری فارس در این باره از قول مدیرعامل جمعیت هلال احمر قزوین، از نهادهای اصلی امدادرسانی، نوشته بود که بررسی درباره ابعاد خسارت‌های واردشده ادامه دارد.

حمید ره‌انجام در عین حال شایعات درباره سقوط هواپیما را رد کرده است.

اما ایرنا از قول این مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان قزوین نوشته که با وجود بررسی‌های میدانی، تاکنون هیچ گزارشی از سقوط شهاب‌سنگ به دست نرسیده است.

آقای ره‌انجام در عین حال به ایرنا گفته است برخی اهالی روستاهای مناطق غربی قزوین، هم‌مرز با استان زنجان و شهرستان قیدار و هیدج، "شهاب‌سنگی در آسمان مشاهده کرده‌اند ولی این دلیل بر سقوط آن در استان قزوین نیست."

در همین حال خبرگزاری مهر از همین مقام محلی نقل کرده است که "محدوده برخورد شهاب‌سنگ در منطقه ضیاءآباد تاکستان به سمت استان زنجان است."

عبدالله موسوی، فرماندار شهرستان آوج هم به ایرنا گفته است: اهالی روستاهای دیدار و لجام‌گیر، "شهاب‌سنگی را در حال سقوط در آسمان مشاهده کرده‌اند" ولی با بررسی‌هایی که شده، هیچ گزارش و مستندی در این باره به دست نیامده است.

ساعتی پیش‌تر فرماندار آوج به فارس گفته بود "در تماس با فرمانداران قیدار و شهرستان‌های دیگر در استان‌های مختلف، مشخص شده که شهاب‌سنگی با ابعاد بزرگ و یا به تعداد زیادی در شهرهای مختلف به زمین برخورد کرده است."