روزنامه‌های صبح تهران: این فرصت نیست تهدید جدی است

روزنامه‌های اول هفته در دهم مرداد همچنان به گزارش‌ها و مقالات خود درباره اثرات توافق هسته ای ادامه داده و در عین حال به گزارش دیدار مقامات اروپایی و تاجرانی پرداخته‌اند که تاکنون از ایران رو برمی‌گرداندند و حالا بعد از توافق هجوم آورده‌اند.

در این مقالات روزنامه‌هایی مانند کیهان وضعیت را خطرناک و تهدیدی برای امنیت جمهوری اسلامی دیده‌اند و روزنامه‌های هوادار دولت از فرصتی نوشته‌اند که بعد از تصمیم‌های تازه اتحاد اروپا برای اول بار بعد از ۳۶ سال فراهم آمده است.

گزارش های ضد و نقیض درباره شهاب سنگ‌ها و سنگ‌های نورانی از جمله دیگر مطالب این روزنامه‌هاست.

حق نشر عکس siasatrooz newspaper Aug1
Image caption عکس صفحه اول سیاست روز

دو روز بعد از پایان سفر لورن فابیوس وزیر خارجه فرانسه به تهران روزنامه های محافظه کار همچنان به اخبار و گزارش ها در این باره ادامه می دهند. در این میان شهرداری تهران که پوستری درباره خون های آلوده منتشر کرده بود در توضیحی برای یکی از روزنامه های صبح توضیح داده که مقصودش سیاسی نبوده و از پیش قصد یادآوری خون های آلوده فرانسوی را داشته است.

سیاست روز یک روزنامه محافظه کار دیگر عکس بزرگی از تظاهرات علیه سفر فابیوس را در صفحه اول خود آورده و در تیتر آن پرسیده: شعار علیه عامل ورود ایدز به ایران دلواپسی است؟

در این گزارش آمده وران فابیوس بالاخره به تهران آمد و عده‌ای از مردم مظلومی که در دهه ۶۰ قربانی ورود خون‌های آلوده به کشور شده بودند هم به صورت انفرادی تجمع کردند... پلاکاردهایی که دست مردم بود فقط خشم و نفرت از فرانسه را برای ورود بیماری ایدز به ایران نشان می‌داد. مردمی که آمده بودند نه به سیاست کار داشتند و نه می‌دانستند سیاسی کاری یعنی چه! حتی آنها نمی‌دانستند باید برای این اقدام سرکرده‌ای یا ارگانی آنها را حمایت کند در چشمان معصوم آنها فقط نور خاموش شده امیدی بود که سی سال پیش با تزریق ایدز و هپاتیت به عزیزانشان از دست رفته بود.

سیاست روز به شکایت نوشته: یکی از سایت‌های خبری تیتر اجتماع دلواپسان توسط پلیس جمع شد را برای این تجمع اجتماعی انتخاب کرده بود اما مردمی که آمده بودند نشانی از طرفداری از جناح‌های سیاسی نداشتند و تنها با شعارهایی خواهان عذرخواهی رسمی فابیوس به عنوان کسی شدند که در ورود این خون‌ها به ایران نقش داشت.

فابیوس یا فاویسم... مساله این است؟

شهرام شهیدی در ستون طنز اعتماد نوشته: فابیوس که معرف حضور هست؟ بله؟ کیست که این شیطون بلا را نشناسد؟ با آن لبخند نمکینش حین مذاکرات. عینهو شخصیت گوجا در انیمیشن سنجاب‌ها همیشه در مذاکرات مخالف بود. می‌گفتند داریم به نتایج مطلوبی می‌رسیم. لبخند می‌زد می‌گفت مخالفم. می‌گفتند باید تعامل بیشتری کنیم می‌گفت مخالفم. می‌گفتند ادامه بدهیم. می‌گفت من مخالفم. می‌گفتند ادامه ندهیم. باز می‌گفت من که مخالفم. می‌گویند یک بار جان کری صدایش درآمده گفته‌ای بابا فابیوس ِ... می‌گویند شانس آورده جان کری هنوز با عصا حرکت می‌کرده والا از همان جا تاریخ فرانسه عوض می‌شد.

خلاصه این جناب فابیوس بالاخره با کلی اما و اگر و بیا و نیا آمد تهران. عده‌ای هم برای اعتراض به آمدنش جلوی فرودگاه جمع شده بودند. از یکی‌شان پرسیدم برای فابیوس آمده‌ای؟ جواب داد: مگه من با تو شوخی دارم؟ هرچی بهم گفتی خودتی. از آن یکی پرسیدم چرا با فابیوس بدی؟ جواب داد خیلی سخته نتوانی باقالی بخوری. راستی تو از کجا فهمیدی من فاویسم دارم؟

طنزنویس شرح داده که در جمع موافقان حضور فابیوس ازاولی پرسیده تو چرا اینقدر خوشحالی فابیوس آمده. جواب داده فرانسه قول داده خط تولید برج ایفل در تهران راه‌اندازی بکنه. دومی گفته قول داده کاری کند خط تولید بنز در ایران راه بیفتد. می‌گویم بنز که آلمانی است. خلاصه موافقان چنان از آمدنش می‌گفتند انگار کسی پر سیمرغ را آتش زده و او خودش را رسانده چینی‌ها را از بازار بیرون کند.

تهدید جدی است

کیهان در تیتر بزرگ صفحه اول خود با عنوان این تهدید جدی است بار دیگر به تقبیح توافق وین پرداخته و نوشته:عده‌ای معتقدند که توافق وین و قطعنامه ۲۲۳۱ ضریب امنیت کشور را افزایش می‌دهد و سایه تهدید را از سر ایران برمی چیند. هرچند که اظهارات عاجزانه مقامات آمریکایی درخصوص حمله به ایران بیشتر به یک بلوف تکراری شبیه است اما باید به این موضوع توجه داشت که دشمن هیچگاه از ضربه زدن به جمهوری اسلامی ایران دست برنمی دارد و به هر طریقی به دنبال ایجاد مسیری برای ورود به روزنه‌های امنیتی کشور است.

این روزنامه با نقل بخش های مختلفی از سخنان نمایندگان محافظه کار آمریکا و رسانه های مخالف با این توافق نوشته:علیرغم هیاهوی رسانه‌ای ذوق زدگان درخصوص افزایش ضریب امنیت کشور پس از توافق باید گفت:اگر منظور از تهدید، لفاظی های آمریکایی هاست، نه تنها این تهدیدها در کوران مذاکرات مرتبا تکرار می‌شد، بلکه با پایان یافتن مذاکرات هسته‌ای ایران و ۵+۱مقامات آمریکایی هنوز این عادت ابلهانه را ترک نکرده‌اند و حتی افزایش نیز یافته است.

به نوشته کیهان:اما اگر منظور یک تهدید واقعی و عملیاتی است، باید گفت متاسفانه و برخلاف تصور عمومی و فضاسازی آگاهانه رسانه های غربی و ذوق زدگان داخلی، توافق هسته ای - با توجه به بازرسی‌ها و کمیت و کیفیت نظارت - نه تنها احتمال جنگ و درگیری را کاهش نمی دهد بلکه به شدت در این راستا عمل می کند. شاید ادعای عجیبی به نظر برسد اما با دقت در جزئیات ماجرا به حقیقی بودن آن پی خواهید برد.

اینک نوبت مسایل داخلی است

محمدعلی وکیلی در سرمقاله ابتکار نوشته گروهی معتقدند امنیت هر کشور بر امنیت شهروندان تقدم دارد؛ آنچنانکه امنیت هر کشور بر حقوق شهروندان آن نیز تقدم می یابد. بر این اساس تا زمانیکه کشور گرفتار سایه شوم تهدید خارجی است سخن از آزادی های داخلی در حقیقت طرح مطالبات غیرضرور و غیراولویت دار می باشد. ابتدا بایست سایه تهدید خارجی کنار رود و آنگاه نوبت مطالبات داخلی خواهد رسید. با همین منطق هم حسن روحانی به نیکی اولویت کاری خود را ظرف دو سال گذشته بر حل پرونده هسته ای و تهدید زدایی از ساحت سیاست خارجی کشور قرار داد.

این مقاله سپس اضافه کرده که حال که این مهم با تدبیری ستودنی دست یافتنی شده است باید به انتظار پیامد آن در سیاست داخلی نشست. به عبارتی همانطور که توافق ماحصل تغییر گفتمان برد-باخت به گفتمان برد-برد بود در داخل نیز پادگفتمان امنیتی بودن، یعنی گفتمان غیر امنیتی شدن، محقق خواهد شد و مناسبات ساحت عمومی عادی خواهد گردید. اگر این پیش بینی رخ نماید در آینده نزدیک شاهد اخبار مثبت در خصوص مطالبات مردمی و همچنین تحقق وعده های روحانی و حتی گشایش در صلاحیت های انتخاباتی خواهیم بود.

سرمقاله ابتکار تاکید کرده: اکنون حوصله توده مردم برای برخی مطالبات به حداقل ممکن رسیده است. اما با حل مشکلات اقتصادی و تشدید علائم حیات طبقه متوسط، زبان روشنفکران از کام بیرون آمده و قلم ها روان خواهد شد. آنچنانکه این اتفاق در تجربه جمهوری اسلامی تکرار شده است. اما آنچه جای نگرانی دارد این است که این فرصت احتمالی با بی مبالاتی و توهمات فانتزی اقلیتی پارتیزان، با طرح مطالبات غیر ضرور و غیر واقعی، به تهدید تبدیل گردد و زمینه برای مانور دلواپسان فرصت طلب فراهم آید.

فرصتی برای اولین بار

علی میرباقری در سرمقاله ایران روزنامه دولت نوشته: برای اولین بار است که جهان غرب حاضر به برقراری روابط متوازن و متعادل با ایران شده است. در عمر ۳۶ ساله جمهوری اسلامی نیز که مناسبات ایران و امریکا قطع شد، طرف های اروپایی همواره از برقراری رابطه ای همه جانبه و متوازن امتناع کردند.

به نوشته این استاد دانشگاه اروپایی ها در در بهترین دوران همکاری خویش با ایران که در دولت های سازندگی و اصلاحات رقم خورد نام سیاست را «گفت و گوی انتقادی» نهادند و همواره بر مبنای این سیاست مراودات اقتصادی و تجاری خویش را پیش بردند. چنان که از عنوان این سیاست پیدا بود، دامنه همکاری اقتصادی خود را تا مرحله ای پیش می بردند که ایران را به تغییر رفتار سیاسی وادار کنند.

سرمقاله روزنامه دولت به این جا رسیده که: اما به نظر می آید اکنون توافق وین توانسته است پشتوانه ای و زیربنایی محکم برای حفظ تعادل در روابط دو طرف فراهم آورد. این توافق به دوره ای از بدبینی و سوءظن اروپایی ها به سیاست خارجی ایران پایان داد توافق تاریخی وین به یکی از نگرانی ها و موانع ذهنی اروپایی ها در همکاری با ایران پایان داد و آن ترس از فشار و برخورد ۲ قدرت بیرونی یعنی امریکا و رژیم اسرائیل بود.

شهاب سنگ یا...؟

حق نشر عکس iran newspaper Aug1
Image caption تیتر و عکس صفحه اول ایران

روزنامه های مختلف تهران امروز از ماجرای شهاب سنگ ها و اطلاعات ضد و نقیضی که درباره آن ها داده می شود نوشته و با علامت سووال پرسیده اند که این ها چه بود سنگ های آسمانی یا بشقاب پرنده یا...؟

روزنامه ایران هم در این باره گزارشی دارد و پژمان موسوی هم به عنوان شاهد عینی نوشته: ساعت دیجیتالِ ماشین، دقایق پایانی روشنی روز را تأیید می‌کرد که ناگهان شیء‌ای نورانی از منتها علیه سمتِ چپ اتومبیل، بسرعت از آسمان به زمین آمد و در افق محو شد؛ آنقدر همه چیز سریع پیش رفت که هیچ تردیدی برای من که بر حسب اتفاق، در مسیری بودم که دقیقاً مسیر سقوط این شیء نورانی را در افق دید داشتم وجود نداشت که این شیء «شهاب سنگ» یا چیزی مثل یک بارش شهابی بوده است.

به نوشته این روزنامه نگار: طبیعی بود که در آن مسیر امکان چک کردن وب سایت‌های معتبر خبری برای تأیید این خبر برایم میسر نبود و باید ساعتی را به انتظار به سر می‌کردم تا دسترسی به نت برایم فراهم شود. همین اتفاق هم افتاد و در اولین خبری که روی خروجی خبرگزاری‌ها قرار گرفت، صحت دیده‌های من تأیید شد.خبرگزاری فارس ساعت ۲۳ و ۲۹ دقیقه دقیقه خبری را با این مضمون روی خروجی خود قرار داد:« دقایقی قبل برخورد چند شهاب‌سنگ به زمین در مناطقی در مرزهای سه استان قزوین، زنجان و همدان خساراتی به شهرهای بوئین‌زهرا، آوج و تاکستان زد.»

همین خط خبری در ساعات بعدی هم ادامه داشت تا حدی که مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان قزوین با تأیید اینکه نورهای دیده شده در آسمان ناشی از سقوط شهاب سنگ بوده، گفت: محدوده برخورد شهاب سنگ در منطقه ضیاءآباد تاکستان به سمت استان زنجان است». اما با همه این ها همچنان تکذیب و تایید ها ادامه دارد و هنوز معلوم نیست چه بود که برق زد و در آسمان درخشید.

۱۰۰ سال دیگر ایران جنگلی ندارد

حق نشر عکس farhikhtegan newspaper Aug1
Image caption کارتون فیروزه مظفری، فرهیختگان

اسماعیل کهرم در مقاله ای با این عنوان در آرمان نوشته: اگر بهره‌برداری از جنگل‌ها برای همیشه متوقف شود و ما هر آنچه از چوب و لوازم چوبی مانند کبریت، میز و صندلی و... را از خارج وارد کشور کنیم، نه تنها از لحاظ زیست محیطی بلکه به لحاظ اقتصادی هم به نفع کشور خواهد بود. با روندی که دست به تخریب جنگل‌ها زده‌ایم خسارات آن جبران‌ناپذیر خواهد بود.

این کارشناس محیط زیست یادآور شده که در طول ۴۰ سال میزان جنگل‌های شمال کشور به نصف رسیده است. در شهر پوتسدام آلمان چندی پیش کنفرانسی از سوی ناسا برگزار شد که در آن اعلام شد ایران سالانه حدود یک درصد از جنگل‌هایش را از دست می‌دهد و با این تفاسیر ظرف ۱۰۰ سال آینده جنگلی نخواهیم داشت.

به نوشته این مقاله: برداشت چوب و زغال غوغا می‌کند. پاکت‌های زغال موجود در مغازه‌ها را اگر روی هم جمع کنیم، میلیون‌ها متر مکعب چوب خواهد بود. مساله عمده این است که باید یک رژیم حفاظت از جنگل‌ها داشت و به جنگل‌ها به صورت بهره‌وری و بهره‌برداری نگاه نکرد. امروزه مقدار زیادی از جنگل‌ها بهره‌وری و بهره‌برداری می‌شوند و تبدیل به کاغذ یا چوب برای صنعت و بخاری می‌شوند. مساله دیگر این است که وجود دام در این جنگل‌ها باعث می‌شود که هر تخمی که تبدیل به جوانه می‌شود، چون از لحاظ چرای حیوانات مطبوع است، مورد تغذیه دام قرار می‌گیرد و این جوانه‌ها رشد نمی‌کنند.

کاسب باید بود

شهروند در سرمقاله خود درددلی کرده و به یادآورده که چندی پیش رییس سابق بانک مرکزی ضمن اعلام این خبر که قرارداد پولی با چین را در زمان دولت گذشته امضا نکرده، چینی‌ها را کاسب معرفی کرده است و افزوده: اگر این قرارداد غیرمنصفانه بوده و حتی با توجه به آن شرایط راه‌های دیگری هم برای تامین نیازهای کشور وجود داشته که نیازی به این قرارداد نبوده، ایشان کار خوبی کرده‌اند که آن را امضا نکرده‌اند، ولی اینکه چینی‌ها را کاسب بدانیم و به این طریق و به نوعی آنان را تحقیر کنیم، سخن درستی نیست.

نویسنده معقتد است ما هم باید کاسب باشیم و اگر نیستیم به خودمان انتقاد وارد است و این نقطه منفی چینی‌ها نیست. به علاوه کدام کشور کاسب نیست؟ روس‌ها نیستند؟ هندی‌ها نیستند؟ ترک‌ها نیستند؟ برزیلی‌ها نیستند؟ و... و از همه اینها مهم‌تر مگر غربی‌ها کاسب نیستند؟ چرا اکنون توافق با غرب را با این همه شرایط محدودکننده موفقیت‌آمیز و پیروزی می‌دانیم ولی توافق با چین را حتی اگر گرهی را باز کرده باشد، تخطئه می‌کنیم؟

مقاله شهروند:اگر ما کاسب نیستم نباید انتظار داشته باشیم که دیگران هم مطابق درک نادرست ما رفتار کنند و دست از کاسبکاری بردارند. مشکل از ماست و نه چینی‌ها و هندی‌ها. مساله این است که زورگویی غربی‌ها را عادی می‌دانیم ولی کاسبکاری شرقی‌ها را نه. می‌خواهیم ضعف خودمان را با حمایت‌های اخلاقی دیگران جبران کنیم و آن را بپوشانیم. این کار درست نیست.

فری‌فرنچ‌کیس فوری

حق نشر عکس etemaad newspaper Aug1
Image caption تیتر و طرح جمال رحمتی، اعتماد

پوریا عالمی در ستون طنز شرق خبر داده که فرانسه اعلام کرد برای درست‌کردن گذشته‌ها، ایرانی‌ها می‌توانند با همراه‌داشتن کارت‌ملی یا پاسپورت و معرفی خود به اولین فرانسوی یک فری‌فرنچ‌کیس فوری (فرنچ‌کیس رایگان سریع) دریافت کنند.

این واکنش ها به خبر فرانسوی ها توسط طنزنویس ثبت شده: دلواپسان ایرانی اعلام کردند ما دلواپس‌تر از این هستیم که با دوتا ماچ سروته قضیه هم بیاید.

فرانسه اعلام کرد بیا قهوه فرانسه بنوشیم دوست شیم.

دلواپسان اعلام کردند گفتی قهوه، یاد تاریخ تمدن‌ها افتادم.

فرانسه اعلام کرد این پوستره که کشیدید، خیلی باحاله. پوستر فیلم ترسناکه؟ قتل در هواپیما؟ میشه یکیش‌رو بدید به من بزنم به دیوار؟

یکی گفت: نه داداش. واسه شما فرش قرمز پهن کردیم. حالیت نیست، حالیت کنیم؟

فرانسه اعلام کرد واقعا. حالا چه اصراری است اصلا معاشرت کنیم؟ بیایید فقط دوست اجتماعی باشیم این حرف‌ها هم پیش نیاید و پشت هم پوستر نچسبانیم.

اعلام شد هر فابیوس یک فانوس است که خاموش شده. فابیوس گفت ایرانی‌ها واقعا میهمان‌نواز هستند. من با چشم‌های خودم دیدم مردمی دلواپس را که جلو هتل من جمع شده بودند و به نشانه پیروزی شستشان را به من نشان می‌دادند. دلواپسان روز جمعه عکس من را همچون مشعل روشن کردند تا چراغ

راه خویش کنند.

دلواپسان گفتند موفق باشی. باز هم به ما سر بزن.

مطالب مرتبط