کودکان افغان فاقد مدرک در ایران ۵ روز فرصت دارند برای مدرسه ثبت نام کنند

حق نشر عکس ANA

اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور ایران اعلام کرد که از صبح امروز دوشنبه ۱۲ مردادماه به مدت ۵ روز برای کودکان افغان فاقد مدرک، به منظور ثبت‌نام در مدارس معرفی‌نامه تحصیلی صادر می‌کند.

بر اساس اعلام دولت ایران، فقط خانواده‌های فاقد مدرک قانونی که دارای فرزند یا فرزندان ۷ تا ۱۸ ساله هستند می‌توانند در فرآیند ثبت نام شرکت کنند.

در توضیح شرایط ثبت نام آمده است که پدر یا مادر دانش آموز باید برای دریافت نوبت ثبت نام با سه قطعه عکس به مراکزی که توسط ادراه کل امور اتباع و مهاجرین خارجی اعلام شده مراجعه کنند. پس از ثبت نام دانش آموز و صدور برگه معرفی نامه، "دفتر وکالت فقط مجاز است مبلغ ۴۰ هزار ریال بابت امور اداری دریافت کند."

این تصمیم در پی سخنان رهبر جمهوری اسلامی به اجرا در آمده است که چندی پیش دستور داد که "همه کودکان افغانستانی، چه آنها که دارای شرایط قانونی حضور در ایران هستند و چه آنها که مدارک قانونی حضور در ایران را ندارند باید در مدارس دولتی ثبت‌نام شوند".

محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت ایران در جمع خبرنگاران گفته بود که دولت خود را موظف به اجرای دستور آیت الله خامنه ای در مورد تحصیل کودکان افغان می داند.

طبق آمار رسمی، ۳۱۰ هزار دانش‌آموز افغان که کارت اقامت دارند در مدارس رسمی ایران تحصیل می‌کنند، اما گروه بزرگی از فرزندان مهاجران افغان، به دلایل گوناگون امکان تحصیل در مدارس ایران را ندارند.

در سال‌های اخیر محدودیت‌هایی در باره تحصیل شهروندان خارجی و فرزندان آنها در مدارس ایران وضع شده بود و اتباع خارجی از جمله اتباع افغانستان و عراق نمی‌توانستند در مدارس تحصیل کنند.